Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próby przed premierą "Mefistofelesa" w krakowskiej operze

adamikstory11
adamikstory11
Próba  spektaklu operowego Mefistofeles w Operze Krakowskiej
Próba spektaklu operowego Mefistofeles w Operze Krakowskiej Anna Cudak
Nie lada premierę przygotowuje Opera Krakowska na rozpoczęcie 60 sezonu swojej dzialałności. Tymczasem zobaczmy jak wyglądają ostatnie próby spektaklu operowego "Mefistofeles" przed premierą 25 IX br.

Każda premiera sceniczna to zespołowe dzieło i owoc trudnej pracy przygotowawczej wielkiego zespołu artystów. Jak informuje dział promocji i mediów Opery Krakowskiej pomyślnie odbywają się próby do "Mefistofelesa", niebawem konferencja prasowa.

„Mefistofelesa” Arrigo Boito reżyseruje na krakowskiej scenie operowej Tomasz Konina pod dyrekcją maestro Tomasza Tokarczyka. Premiera opery, która odbędzie się 25 września br., zainauguruje nowy sezon artystyczny 2014/2015 krakowskiej sceny operowej .

Spektakl przygotowywany jest we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra w Norwegii w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”.

Kolejne spektakle odbędą się w dniach 26, 28 i 30 września br. Przedstawienie zostanie zaprezentowane również podczas festiwalu w Trondheim w czerwcu przyszłego roku.

„Mefistofeles” to jedna z licznych prób przeniesienia „Fausta” Goethego do opery. Autor muzyki i libretta w jednej osobie, zachował zasadnicze wątki dzieła wielkiego Weimarczyka: prolog w niebie z zakładem Mefistofelesa o duszę Fausta, historię uwiedzenia Małgorzaty i jej śmierci, Noc Sabatu i miraż Pięknej Heleny, w końcu śmierć Fausta, wypowiadającego decydujące zdanie na temat szczęścia.

W przedstawieniu Opery Krakowskiej będzie to historia człowieka rozdartego między pragnieniem świętości a codziennością, operowy fresk wiodący od modlitwy i rozmowy z Bogiem po obrazy piekła. Opera łączy przejmującą opowieść o miłości z efektownymi scenami chóralnymi.
W spektaklu bierze udział 100 - osobowy chór (w tym 32-osobowy chór dziecięcy), w obsadzie śpiewacy krakowscy, polscy i zagraniczni.

REALIZATORZY
Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Tomasz Konina

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera
Kostiumy: Joanna Klimas
Ruch sceniczny: Monika Myśliwiec
Reżyseria światła: Dariusz Pawelec

OBSADA
Mefistofeles: Daniel Borowski, Wołodymyr Pankiv, Tomasz Raff
Faust: Vasyl Grokholskyi, Daniel Magdal, Zurab Zurabishvili
Małgorzata: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Anna Wierzbicka
Marta: Agnieszka Cząstka, Maria Stattin
Wagner, Nereusz: Paweł Brożek, Krzysztof Kozarek
Helena: Marta Abako, Elodie Hache, Elisabeth Teig

e
Pantalis: Wanda Franek

Premiera: 25 września 2014
Kolejne spektakle: 26, 28 i 30 września 2014

Polsko-norweski projekt jest kontynuacją współpracy, którą zapoczątkowało wspólne przedstawienie „Don Giovanniego” W. A. Mozarta w międzynarodowej obsadzie z udziałem chóru i baletu Opery Krakowskiej wraz z orkiestrą z Trondheim pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
(marzec 2013).

Inscenizacja opery Boito jest częścią projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa
i Trondheim”, realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014” w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto