MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

TYLKO U NAS: Zobaczcie, jak wygląda rewitalizowana Kaflarnia w Zdunach! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W środę, 16 lutego burmistrz Zdun Tomasz Chudy oprowadził radnych Rady Miejskiej w Zdunach po rewitalizowanej Kaflarni Zduny. Prace mają zakończyć się w ciągu kilku miesięcy, ale efekt prac już robi wrażenie!

Trwa rewitzalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych w Zdunach, czyli Kaflarni Zduny. Gmina Zduny wykupiła kilka lat temu ten teren i otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 5 mln 560 tys. 040,84 zł, a z budżetu państwa - 741 tys. 338,78 zł. W ramach prac ma zostać przywrócona świetność obiektów z dawnych czasów. W ramach przebudowy w XIX-wiecznym budynku powstają pomieszczenia biurowe, konferencyjne i muzealne ,a w dawnym zakładzie - pomieszczenia wystawiennicze, muzealno-edukacyjne, gastronomiczne i sanitarne. Obiekt został znacznie poszerzony. Po przeciwnej stronie posesji powstał duży budynek mieszkalny, w którym będzie kino mogące pomieści 30 miejsc + kilka miejsc dostawianych. Na końcu posesji znajduje się muszla koncertowa i sala występów scenicznych. Okazało się, że za kaflarnią znajduje się teren gminny, który po połączeniu stworzy miejsca parkingowe dla odwiedzających. Teren został już wybrukowany i czeka na zazielenienie. W kaflarni będzie mieściła się siedziba Zdunowskiego Ośrodka Kultury, siedziba Ogólnopolskiego Centrum Zdunów Polskich, siedziba Cechu Zdunów, powstanie tam też Ceramiczne Centrum Rzemiosła Artystycznego, muzeum pieca i muzeum kaflarstwa, miejsce, gdzie będą organizowane: Festiwal Pogranicze Kultur, Wieczory Muzyczne, Święto Chleba, miejsce kształcenia ucznió powstającej szkoły branżowej w zawodzie zduna, miejsce plenerów dla uczniów kaliskiego Liceum Plastycznego oraz studentów artystycznych uczelni wyższych ze specjalizacją ceramiczną, a także miejsce Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego.

Kaflarnia w Zdunach ma długą historię. Powstała w 1858 r. przez Wilhelma i Paulinę Reimannów, którzy przybyli do Zdun z Milicza, gdzie wcześniej prowadzili warsztat garncarski. Reimannowie byli właścicielami do 1945 r. Do 1900 r. wytwarzano tam gliniane donice i garnki, a potem zaczęto wytwarzać kafle. Po Wilhelmie interes przejął jego syn Friedrich, a po nim i jego syn Gustav. Po 1945 r. została znacjonalizowana, a w latach 2006-2016 znajdowała się w rękach prywatnych, po czym została zakupiona przez gminę Zduny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto