MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

XII Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci ,,Literobrazki'' 2024 w Bydgoszczy

OPRAC.:
Weronika Mistrzak
Weronika Mistrzak
Festiwal Książki Obrazkowej w 2015 roku.
Festiwal Książki Obrazkowej w 2015 roku. Filip Kowalkowski
Po raz trzynasty, w ostatni weekend miesiąca (24-26 maja 2024 roku), w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, odbędzie się XII Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci ,,Literobrazki''. Zobaczcie jakie atrakcje czekają na najmłodszych.

W ostatnich dniach maja (24-26 maja 2024 roku), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, zamieni się w przestrzeń dla wszystkich dzieci - entuzjastów literoobrazkowych atrakcji. W ramach XIII Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci, zaplanowano moc niesamowitych atrakcji:

  • · warsztaty z doskonałymi artystami,

  • · zajęcia edukacyjne,

  • · zabawy,

  • · muzyka i wiele innych ciekawych zajęć

Podczas XIII Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci w Bydgoszczy będzie można również obejrzeć przygotowane bajkowe wystawy.

Bajkowe wystawy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach XIII Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci 2024. Wstęp wolny:

  • 1. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” – wystawa ilustracji autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej

Czas trwania: 01.05.2024 r. – 29.05.2024. Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

Ilustracje wykonane na potrzeby zilustrowania książki z bajkami ludowymi pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” zawierającej teksty autorstwa Joanny Papuzińskiej, udostępnione na portalu Wolne Lektury przez Fundację Nowoczesna Polska w ramach domeny publicznej lub wolnej licencji.

Jola Richter-Magnuszewska – maluje, rysuje i wycina ilustracje do książek i czasopism dziecięcych. Czasem tworzy plakaty teatralne. Zilustrowała ponad dwadzieścia książek. Mieszka w Beskidzie Niskim. Wspólnie z mężem Maciejem prowadzą pracownię „Z innej bajki”.

  • 2. Wystawa prac Štěpána Zavřela.

Czas trwania: 06.05.2024 r. – 28.06.2024 r. Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

Zavřel prezentował swoje prace w wielu muzeach i galeriach na całym świecie, między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Centralnej i Hiszpanii. W 1983 roku zainicjował powstanie „Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej”, która jest obecnie znana jako „Le Immagini della Fantasia”. W 1988 roku stworzył Międzynarodową Szkołę Ilustracji, która działa do dziś. Jej wykładowcami są znani twórcy literatury dziecięcej, wśród nich między innymi polscy ilustratorzy: Józef Wilkoń i Joanna Concejo.

Štěpán Zavřel (1932–1999) to artysta niezwykły, który zasłużył się dla literatury dziecięcej i którego biografia jest tak bliska wielu Europejczykom: ucieczka z komunistycznej Czechosłowacji, wędrówka po Europie w poszukiwaniu domu, ale i w poszukiwaniu własnej drogi artystycznej, edukacja od Pragi przez Londyn po Monachium, wreszcie spokojna przystań we Włoszech i bogata twórczość w nowej ojczyźnie. Uniwersalny przekaz tej twórczości jest aktualny do dziś, wciąż generuje nowe pomysły i projekty.

  • 3. „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” – wystawa ilustracji autorstwa Macieja Szymanowicza

Czas trwania: 01.06.2024 r. – 28.06.2024 r.

Miejsce: Biblioteka Główna (Stary Rynek 24)

Ilustracje wykonane na potrzeby zilustrowania książki z bajkami ludowymi pt. „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, zawierającej teksty autorstwa Justyny Bednarek, wydanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Maciej Szymanowicz – polski grafik, dizajner, autor okładek i ilustracji do książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, lecz to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe.

Wystawy w ramach XIII Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci, będzie można oglądać podczas Literobrazków 2024, do 29 maja i 28 czerwca 2024 roku.

Jednak oprócz bajkowych wystaw, na najmłodszych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, w ramach XIII Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci, przygotowała również inne atrakcje, również dla dorosłych. Zobaczcie jakie.

Piątek, 24 maja 2024 17.00

„Łapacze snów z owadami” – warsztaty dla dorosłych z Gabrielą Cichowską | Sala Niebieska (Sala Wykładowa)

Książka Julii Hartwig pt. „Zguba Michałka” posłuży do inspiracji i stworzenia łapaczy snów – czeka nas sensoryczna przygoda, w czasie autorskiej zabawy wyzwalającej kreatywność i angażującej zmysły!

Wiek uczestników: osoby dorosłe. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: 52 33 99 227

Gabriela Cichowska – urodzona w Rzeszowie graficzka, malarka, ilustratorka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

Sobota, 25 maja 2024 12.00

Palce lizać, czyli wybuchowy deser! – spektakl teatralny (Fundacja Nieco Kultury) | Sala Żółta (Dziedziniec)

Poznajcie bliźniaki Melę i Miłka! Wybierzcie się na pyszny spektakl dla małych i dużych smakoszy! Dowcipny, błyskotliwy, pełen nieprzewidzianych zwrotów akcji nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców i dziadków, którzy też będą mieli niejeden powód do beztroskiego uśmiechu! Przedstawienie na podstawie książki autorstwa Dawida Chybalskiego to niebanalna historia, pełna gag i dziecięcych pięknych serc!

W sobotnie popołudnie, pod nieobecność dziadka Leona, który pojechał na doroczny zjazd mistrzów cukiernictwa, Mela i Miłek bawili się w jego cukierni. Przez chwilę brykali robiąc przy tym wielki hałas. Śmiali się i tańczyli do starych melodii z radia „Pogoda”… Nagle zadzwonił telefon! Ktoś zamówił tort na dzień popularnych imienin… Mela i Miłek postanawiają upiec pyszny tort i sprawić radość dziadkowi Leonowi… Czy wszystko będzie palce lizać?

Na scenie będzie gwarno, wesoło i oczywiście muzycznie. Młodzi widzowie będą mieli okazję poznać tajniki pracy cukiernika i trudnej sztuki przyrządzania tortu oraz towarzyszyć wszystkim figlom! Urzekająca piękna puenta udowodni, że zawsze warto mówić prawdę, nawet tę najtrudniejszą!

Zaproszone są osoby w każdym wieku i dzieci i dorośli.

Z kolei w godzinach 12:00-16:00 odbędzie się kiermasz książek, a o 12:30 warsztaty z Gabrielą Cichowską pt. ,,Artystyczny tort z niespodziankami''.

Warsztaty wokół książki „Urodziny misia”. Każdy mały cukiernik na biszkoptowej papierowej bazie stworzy wyjątkowy kawałek ciasta, z którego na koniec stworzymy wielki urodzinowy tort osłodzony optymizmem i zaangażowaniem dzieci, które dzięki ilustratorce mogą przenieść się do czarodziejskiego świata wyobraźni, gdzie torty skrzą się od perełek, śnieżynek, kwiatuszków i wielobarwnych klejnocików. Warsztat zapewne będzie bardzo kolorowy i słodki.

Sugerowany wiek uczestników: 5-6 lat. Liczba miejsc ograniczona

Gabriela Cichowska – urodzona w Rzeszowie graficzka, malarka, ilustratorka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

Niedziela 26 maja 2024 11:00

O godzinie 11:00 odbędzie się spektakl ,,Sokrates w piaskownicy''.

,,Sokrates w piaskownicy'' to radosne, rozśpiewane widowisko zapraszające do zabawy i rozmowy na KAŻDY temat. Lalkowi bohaterowie Sophia i Philo siedzą w piaskownicy rozmawiając o Miłości, Złości, Odwadze i Strachu, Zabawie i Nudzie, Dzieciach i Dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania kolejnych pytań, odpowiadania na nie, budzą ciekawość świata i siebie. Przedstawienie powstało na bazie scenariusza Sławy Tarkowskiej, którego podstawą były wywiady przeprowadzone z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce, w ramach Stypendium MKiDN 2019.

Z kolei o 11:30 odbędą się warsztaty plastyczne - wykonywanie laurek na Dzień Mamy.

Wszystkie wydarzenia zaplanowane z okazji XIII Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci, znajdziecie na stronie www.literobrazki.pl/program-2024

Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy - liczba miejsc jest ograniczona, ale wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A KATARZYNA DOWBOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto