10 lat mrągowskiej hortiterapii - świętujemy w Dni Mrągowa

Zofia Wojciechowska
Zofia Wojciechowska
Horti, cuda i wianki. Moc hortiterapia i wiele atrakcji, świetna horti zabawa, a wszystko w bajecznych okolicznościach mazurskiej przyrody! Jubileusz 10 lecia mrągowskiej hortiterapii w Dni Mrągowa - zapraszamy - wstęp wolny !

W niedzielę, po południu 2 lipca 2017 roku, o godzinie 14.00 w ramach Dni Mrągowa zapraszamy zapraszam na Święto Hortiterapii Mrągowskiej!
10-lecie marki Hortiterapia z Mrągowa to podkreślenie tradycji naszej pracy dla mieszkańców. Instytut Hortiterapii i Mrągowska Hortiterapia świętują z Wami jubileusz, nasze 10 lecie obchodzi się tylko raz :) Nie może Was zabraknąć!

Od godz.14.00 w wakacyjnej atmosferze w mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki ( ulica Warszawska) odbywać się będzie wielkie otwarte i familijne spotkanie wśród kwiatów. Warsztaty z wiankami, przybywamy do Was z kszami pełnymi ziół i zapraszamy na spacer fotograficzny nad samym jeziorem Czos, to czas na rozmowy i wspólną zabawę i rzucanie ziół na wodę wraz z wypowiedzeniem życzenia, pomagamy magicznie spełnić Wasze marzenia. Po Święcie Hortiterapii Mrągowskiej zapraszamy do amfiteatru nad jeziorkiem Magistrackim gdzie o 16.30 rozpoczną się koncerty gwiazd. Wystąpią w trakcie Dni Święta Mrągowa: Kasia Moś, Strachy Na Lachy i Łąki Łan.

Co to jest HORTITERAPIA?

TO OGRODOLECZNICTWO

Hortiterapia, inaczej ogrodoterapia, polega na podejmowaniu terapeutycznych aktywności przy użyciu kwiatów i roślin w różnych formach. To przede wszystkim psychofizyczna terapia oparta na neurolingwistycznym programowaniu z zastosowaniem pomocy terapeutycznych w postaci materiału roślinnego. Ogrody dają przyjemność w pracy z roślinami, odprężenie psychiczne, rozwijają umiejętności manualne. Ogrodoterapia umożliwia także zaangażowanie w działania ekologiczne, między innymi rewitalizację otaczającego nas środowiska.
Hortiterapia to forma terapii zajęciowej łącząca wiele dziedzin z zakresu ergoterapii i artetrapii oraz socjoogrodnictwa i rehabilitacji. Hortiterapia czerpie swe źródła z naturoterapii , wykorzystuje szeroko pojętą pracę z roślinami jako czynne przebywanie w ogrodzie oraz bierną kontemplację otaczającej przyrody. Termin słowo hortiterapia pochodzi z łaciny oznacza hortus – ogród oraz therapeuein z grec. troska o inną osbę, leczenie.

Rodzaje aktywności

Hortiterapia to działania twórcze – w jej wyniku powstaje konkretne dzieło roślinne. Prace nad ich stworzeniem mogą trwać zaledwie kilka godzin jeżeli chcemy np. korzystać z form florystycznych i tworzyć bukiety, kompozycje kwiatowe. Bardziej zaawansowane są już prace ogrodnicze np. tworzenie rabaty roślinnej czy innych drobnych form zagospodarowania przestrzeni ogrodu. Zaawansowanie ćwiczeń powinno być stopniowe - od prostych zadań do coraz trudniejszych (np. od bukietu przez rabatę do ogrodu). Przy ćwiczeniach indywidualnych osoba nabiera pewności siebie "sama potrafi stworzyć coś pięknego". Natomiast grupowe utwierdzają uczestnika w przekonaniu, że umie on pracować z innymi w celu stworzenia wspólnego dzieła.

Wartości edukacyjne

Oprócz zajęć manualnych dużą rolę odgrywa część edukacyjna, w tym m.in. wzbogacenie zasobu słownictwa i poznawanie roślin i ich leczniczych właściwości. W przypadku grup zagrożonych wykluczeniem istotne jest także podniesienie kwalifikacji zawodowych, umiejętność wykonania prostych prac ogrodniczych np. siewu, pikowania rozsady lub wyznaczanie planu rabaty czy ogrodu.

Pozytywny wpływ na zmysły

Niezwykle ważne jest stymulowanie wieloma bodźcami. Ogrodoterpia działa przez kontakt z roślinami na wszystkie zmysły: węchu - zapach, smaku – słodkie gorzkie, wzroku – kolorystyka pobudza bądź wycisza, patrzenie na przestrzeń ogrodu z dominacją koloru zielonego wyraźnie obniża ciśnienie tętnicze w siatkówce oka. Terapia w ogrodzie przez wyeliminowanie jakichkolwiek presji relaksuje. Ogród muzyką swych naturalnych dźwięków stymuluje zmysł słuchu. Istotą ogrodoterapii jest wszechstronne oddziaływanie na wszystkie te zmysły. Należy także podkreślić, znaczenie sensoryczne bezpośredniego kontaktu z roślinami, których różnorodna faktura odczuwana jest w dotyku ( liście gładkie lub chropowate). Ogród leczy zapachem, kolorem i dźwiękiem , pobudza wyobraźnie dynamiką przyrodniczych zjawisk.

Osiągane rezultaty

Efekt pracy jest widoczny, namacalny a to buduje poczucie zadowolenia i satysfakcji z osiągnięcia celu. Korzyścią dla społeczeństwa jest powstanie nowego waloru estetycznego w ogólnodostępnej przestrzeni. Prowadzimy badania nad skutecznością metody uzdrawiania w rehabilitacji poprzez ogrodolecznictwo. Odnotowano wśród wszystkich uczestników wzrost umiejętności praktycznych, wzrost motywacji, samooceny i zwiększenie wiary w możliwości, wzrost asertywności i kreatywności.

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie