MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

10 najlepiej opłacanych zawodów dla freelancera. Te stawki są zawrotne!

OPRAC.: AB
Czy w pandemii opłaca się pracować na własny rachunek? Ile wynoszą stawki za godzinę pracy najlepiej opłacanych freelancerów? 

 Porównaj zarobki wolnych strzelców z wieloletnim stażem pracy.
Czy w pandemii opłaca się pracować na własny rachunek? Ile wynoszą stawki za godzinę pracy najlepiej opłacanych freelancerów? Porównaj zarobki wolnych strzelców z wieloletnim stażem pracy. Andrea Piacquadio/ Pexels.com
Freelancerzy specjalizujący się w nowych technologiach, zarządzaniu projektami, marketingu czy promocji marki mogą liczyć na wysokie zarobki, ale ci najlepiej opłacani muszą wykazać się wieloletnim stażem pracy. Niestety, przy dłuższej współpracy stawka godzinowa maleje.

Eksperci z platformy pracy zdalnej Useme.com sprawdzili, ile zarabiają najlepiej opłacani freelancerzy. Przy wykorzystaniu metody badawczej CAWI prześwietlili wynagrodzenia 1093 wolnych strzelców i obliczyli średnie stawki osób na stanowiskach seniorskich. Zarobki doświadczonych specjalistów są imponujące. 

Aby cieszyć się najwyższymi dochodami, przeważnie trzeba mieć wieloletni staż pracy. W roli seniora najlepiej są opłacani specjaliści z obszaru IT. Programista DevOps Engineer jest w stanie zarabiać 149 zł brutto za godzinę pracy, a deweloper gier – 134 zł brutto. Jeżeli założymy, że każdy z nich pracuje 168 godzin miesięcznie, daje to odpowiednio 25 tys. zł brutto oraz 22,5 tys. zł brutto. Innymi, dobrze płatnymi specjalizacjami z branży IT są: programista Java – ten z tytułem seniora za godzinę pracy może dostać 100 zł czy specjalista ds. bezpieczeństwa IT z zarobkami w wysokości 89 zł brutto za godzinę pracy. 

Obok programistów perspektywy wysokich dochodów mają: analitycy digital data i analitycy e-commerce (119 zł za godzinę pracy seniora), którzy w ciągu miesiąca potrafią zgromadzić 20 tys. zł brutto, analitycy sprzedaży (112 zł brutto za godzinę pracy), marketing managerzy (89 zł), specjaliści ds. zarządzania projektami czy brand managerzy (po 82 zł). Nawet copywriter z tytułem seniora może osiągnąć stawkę godzinową na poziomie 60 zł brutto.

Według Przemysława Głośnego, prezesa platformy Useme.com, pandemia COVID-19 przyczyniła się do wzrostu zarobków wolnych strzelców z dużym stażem pracy. Jak podkreśla jednak ekspert, „o ostatecznym wynagrodzeniu dla poszczególnych freelancerów decyduje wiele czynników, np. pozycja wolnego strzelca na rynku, jego doświadczenie, referencje – dobra marka osobista, specjalizacja czy konkurencja na rynku w danym obszarze”. Ponadto w badaniu uwzględniono głównie zlecenia krótkoterminowe (do trzech miesięcy). Eksperci Useme wskazują, że w przypadku dłuższej współpracy stawki mogą być nawet o 25 proc. niższe. Warto także pamiętać o tym, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą samodzielnie opłacać ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, składki na Fundusz Pracy, ewentualnie ubezpieczenie chorobowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 10 najlepiej opłacanych zawodów dla freelancera. Te stawki są zawrotne! - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto