Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 prawd i mitów na temat używania perfum

Ewa Naukowicz
Ewa Naukowicz
Perfumy. 10 prawd i mitów
Perfumy. 10 prawd i mitów Ewa Naukowicz-Wójcik
... czyli co należy wiedzieć, by używanie perfum było dla nas przyjemnością, by służyły nam długo i nie czyniły szkody.

1. Blondynki i brunetki powinny używać innych zapachów
MIT
Niegdyś uważano, że brunetki, powinny używać perfum ciężkich, orientalnych, a blondynki sięgać po zapachy lekkie, delikatne, kwiatowe. Niestety mimo wielogodzinnych poszukiwań i zdobytej w ramach kształcenia wiedzy, nie zdołałam dowiedzieć się kto przyczynił się do takiego właśnie podziału. Dziś tych stereotypów nikt już nie przestrzega. Każda kobieta dobiera zapach wedle upodobań, osobowości i sytuacji, traktując perfumy jak każdy inny kosmetyk.

2. Perfumy we flakonie pachną inaczej niż na naszej skórze
PRAWDA

Zarówno wody perfumowane, jak i perfumy ujawniają swój prawdziwy zapach dopiero w połączeniu z naturalnym, indywidualnym zapachem ciała. Najlepszym miejscem do testowania perfum jest szyja i nadgarstki. Testując nowe zapachy należy pamiętać, że pierwszą nutę zapachu, czyli nutę głowy (inaczej górną, bazową) wyczuć można dopiero po upływie 20-30 sekund od spryskania perfumami ciała, pamiętając o tym, że perfum w żadnym razie nie wolno rozcierać.

3.Perfumy trzeba odpowiednio przechowywać
PRAWDA

Jeśli chcemy, by nasze perfumy zachowały swój zapach przez długi czas, przede wszystkim musimy trzymać je z dala od światła i ciepła, koniecznie w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Zdecydowanie polecam butelki z atomizerem, który sprawia, że z łatwością możemy spryskiwać się pachnącą mgiełką, a jednocześnie doskonale chroni nasze perfumy przed bakteriami i dostępem powietrza. Jeśli chcemy przelać perfumy do atomizera z pompką koniecznie musimy zastosować roztwór octu i soli, który doskonale oczyści opakowanie z poprzedniego zapachu. Gdy zdecydujemy się natomiast na odstawienie jakiegoś zapachu na dłuższy czas (np. podczas upalnego lata), musimy umieścić je w lodówce, przechylone pod kątem, tak, by perfumy napełniały szyjkę flakonu.

4. Jeśli dłuższy czas używamy tych samych perfum, przestajemy wyczuwać ich zapach
PRAWDA

Dzieje się tak, ponieważ mózg, za pośrednictwem zmysłu węchu ocenił woń ciągle używanych przez nas perfum jako bezpieczną. Nie oznacza to jednak, że inni tego zapachu nie wyczuwają. Zasada jest taka, by zapach nie drażnił otoczenia, dla nas samych ma być ledwie wyczuwalny. Jeśli nie czujemy więc zapachu perfum, to znak, że doskonale komponują się one z naturalnym zapachem skóry. Jeśli w sytuacji takiej nie czujemy się komfortowo, czas zmienić perfumy, ale w żadnym wypadku nie wolno podwajać dawki zapachu dotychczas używanego.

5. Perfumami można spryskiwać ubranie
PRAWDA, ale

Należy pamiętać, że nie wszystkie materiały to lubią i tolerują. Śmiało możemy spryskać ulubionymi perfumami naturalną skórę, bawełnę, len, futro (by zapobiec odbarwianiu materiału, ubrania spryskujemy po lewej stronie), natomiast nie czyńmy tego, jeśli mamy na sobie rzeczy z jedwabiu, aksamitu, czy innych syntetyków.

6. Pora i sposób kupowania perfum nie wpływa na nasz wybór
MIT

Perfumy najlepiej kupować rano. O tej porze nie tylko my, ale także i nasz nos jest wypoczęty i łatwiej mu dokonać trafnego wyboru. Przed wyjściem z domu, (by nie rozpraszać narządu powonienia), warto zrezygnować z użycia własnych perfum. Podczas zakupów natomiast mieć na uwadze fakt, że nos jest w stanie "zapamiętać" tylko trzy zapachy. Jeśli podoba nam się więcej zapachów, najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w próbki, by móc przetestować perfumy w domowym zaciszu.

7. Perfumy są tworzone tylko z naturalnych składników
MIT

W dzisiejszych czasach, nawet najdroższe, markowe perfumy zawierają od 30 do 40 procent syntetycznych aromatów, co absolutnie nie oznacza, że są gorsze. Syntetyki zastąpiły po prostu stosowane niegdyś składniki zwierzęce takie jak: ambra, piżmo, kastoreum. Dzięki temu, perfumy zniknęły z czarnej listy ekologów, a ich używanie nie przysparza nam moralnych dylematów.

8. By zapach był wyczuwalny, perfumami należy spryskać się "od stóp do głów"
MIT

Spryskując się perfumami należy wybierać miejsca najbardziej ukrwione, czyli te "najcieplejsze" - wewnętrzną stronę łokci, nadgarstki, szyję, skronie, okolice za uszami i dekolt.

9. Perfumami można spryskiwać także włosy
MIT

Zarówno wody toaletowe, jak i perfumy zawierają alkohol, który wyparowując, sprawia, że włosy stają się przesuszone i matowe. Jeśli chcemy, by nasze włosy były pachnące, powinniśmy używać jedynie kosmetyków do tego celu przeznaczonych (wody perfumowane do włosów, pianki, odżywki tzw. "bez spłukiwania" itp.)

10. Po użyciu perfum na skórze mogą pojawić się przebarwienia i uczulenie
PRAWDA

W kontakcie z promieniami słonecznymi (UV), zarówno olejki eteryczne, jak i alkohol działają na skórę fotouczulająco (podobnie jak dziurawiec, nagietek, bratek, niektóre leki), powodując ciemne, brzydkie plamy. Wybierając się na plażę, czy odwiedzając solarium, należy więc zrezygnować z perfum, a latem podczas upalnych dni używać letnich, lekkich perfum, takich, w których składzie nie znajdziemy alkoholu.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto