10 rodzajów nastawienia do pracy. Czy wiesz, jakim jesteś pracownikiem?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pozytywne nastawienie do pracy można w sobie wypracować, ale wymaga to dużej szczerości z samym sobą. Nie każda praca jest bowiem odpowiednia dla danego typu człowieka. 

 Zobacz, jaki mindset najlepiej pasuje do ciebie.
Pozytywne nastawienie do pracy można w sobie wypracować, ale wymaga to dużej szczerości z samym sobą. Nie każda praca jest bowiem odpowiednia dla danego typu człowieka. Zobacz, jaki mindset najlepiej pasuje do ciebie. Kaylee Garrett/ Unsplash.com
Odpowiednie nastawienie do pracy w dłuższej perspektywie czasu ma wpływ na nasze samopoczucie, sukcesy, a nawet zarobki. Zobacz, jaki sposób myślenia prezentują pracownicy i co zrobić, żeby go zmienić.

Zasadniczo pracowników można podzielić na dwa typy: osoby, które nie boją się zmian oraz osoby stroniące od zmian. Oba typy mają inne podejście do pracy i rozwoju zawodowego. Jeżeli spróbujemy przełożyć ten podział bezpośrednio na nastawienie do pracy, to otrzymamy osoby nastawione na trwałość (ang. fixed mindset), które dalej będziemy nazywać osobami ze sztywnym nastawieniem oraz osoby nastawione na rozwój (ang. growth mindset). Odkąd COVID-19 odwrócił do góry nogami rynek pracy, rośnie znaczenie nastawienia na rozwój.

Sam wyraz „mindset” oznacza „nastawienie, sposób myślenia”. Carol Dweck, profesor psychologii na Uniwersytecia Standforda, poświęciła temu zagadnieniu całą książkę, „Mindset: The New Psychology of Success”. Badaczka opisuje, w jaki sposób uczniowie postrzegają siebie samych. Chociąż kieruje swoją pracę przede wszystkim do nauczycieli, to jej spostrzeżenia i sugestie można przełożyć na rozwój zawodowy.

Osoby nastawione na rozwój (growth mindset) wierzą, że wszystkiego mogą się nauczyć. Są elastyczne i otwarte na zmiany, podczas gdy osoby o sztywnym nastawieniu (fixed mindset) cenią trwałość, niechętnie uczą się nowych rzeczy, są oporne na zmiany, a przez to ich praca może przynosić gorsze rezultaty.

Osoby ze sztywnym nastawieniem:

  • unikają wyzwań
  • łatwo się poddają, gdy napotykają przeszkody
  • stronią od wysiłku, uznając go za niepotrzebny
  • ignorują krytykę
  • sukces innych osób interpretują jako zagrożenie

Osoby nastawione na rozwój:

  • lubią wyzwania
  • starają się pokonań napotkane przeszkody
  • podejmują wysiłek, aby osiągnąć sukces
  • cenią konstruktywną krytykę
  • sukcesy innych traktują jako źródło inspiracji

Carol Dweck przekonuje, że przyjmując strategię wzrostu, możemy zmienić swoją postawę i przejść od sztywnego nastawienia do nastawienia na rozwój. Aby pozwolić sobie na tę transformację, musimy zaakceptować fakt, że nie jesteśmy nieomylni, dać sobie przyzwolenie na eksperymentowanie, próbować różnych metod i szukać niestandardowych rozwiązań. Warto pamiętać o tym, że uczymy się na własnych błędach, a ich popełnianie jest rzeczą naturalną.

Według Dweck odpowiednie nastawienie to już połowa sukcesu. Analizując to, co już zrobiliśmy, a czego jeszcze nie wypróbowaliśmy, nie powinniśmy rezygnować z podjętego wysiłku. Badaczka postuluje, aby wyzbyć się dążenia do perfekcji na rzecz osiągania i świętowania małych sukcesów. Pomocne może być zadawanie sobie pytań „jak” i „po co?”.

Osoby starające się zmienić swoje nastawienie, powinny pamiętać, że nauka jest procesem, a praca z przekonaniami nie należy do zadań łatwych i wymaga dużo determinacji. Osobom nastawionym na rozwój łatwiej jest dostosować się do zmian zachodzących na rynku pracy. Chętnie rozwijają one swoje talenty i umiejętności, dzięki czemu stają się bardziej konkurencyjnymi pracownikami.

Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB.

Wideo

Materiał oryginalny: 10 rodzajów nastawienia do pracy. Czy wiesz, jakim jesteś pracownikiem? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie