MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

10 rzeczy, które powstrzymują matki przed powrotem do pracy

AB
Większość matek chce kontynuować pracę po urodzeniu dziecka. Mimo to pracownice często decydują się na pozostanie w domu. Co powstrzymuje przed pracą na utrzymanie siebie i dzieci? Oto powody.
Większość matek chce kontynuować pracę po urodzeniu dziecka. Mimo to pracownice często decydują się na pozostanie w domu. Co powstrzymuje przed pracą na utrzymanie siebie i dzieci? Oto powody. Andrea Piacquadio/ Pexels.com
Macierzyństwo nie jest usłane różami. Zwłaszcza, gdy kobieta chce wrócić do pracy po porodzie. Ekspertki sprawdziły, co powstrzymuje Polki przed kontynuowaniem życia zawodowego po urodzeniu dziecka.

Tylko co druga matka dziecka do lat 3 wraca do pracy - wynika z danych GUS. Rezygnacja z aktywności zawodowej oznacza dla kobiety niższą emeryturę na starość. Mimo to wiele matek powstrzymuje się przed kontynuowaniem życia zawodowego.

Po urodzeniu dziecka ponad 94 proc. matek rozważa powrót do pracy - przekonuje Fundacja Rodzic w mieście, powołując się na swój raport, „Macierzyństwo a aktywność zawodowa”. Co trzecia kobieta chciałaby kontynuować życie zawodowe ze względu na chęć rozwoju. Niestety większość respondentek, bo blisko 70 proc., nie widzi perspektyw na łączenie obowiązków domowych i kariery. Przed powrotem do pracy powstrzymują je: konieczność robienia nadgodzin czy ograniczona elastyczność pracodawcy. Za pozostaniem w domu przemawiają także czynniki finansowe. Matki zarabiają mniej zarówno w porównaniu z mężczyznami, jak i z bezdzietnymi kobietami.

Co druga pracownica na urlopie macierzyńskim chciałaby powrócić do pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu. Chęć pracy deklaruje blisko 53 proc. matek. Prawie co piąta kobieta (ponad 18,5 proc.) wolałaby spędzić więcej czasu z dzieckiem i zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego, natomiast niecałe 48 proc. matek odkłada zarabianie na zakończenie urlopu wychowawczego.

Autorki raportu „Macierzyństwo a aktywność zawodowa” ustaliły, co pracujące kobiety zamierzają robić po urodzeniu dziecka. Co czwarta matka uzależnia powrót do aktywności zawodowej od znalezienia nowego pracodawcy, ale tylko 36 proc. planuje rozpocząć poszukiwania. Z kolei ponad 22,5 proc. mam wyraża gotowość powrotu do obecnej pracy, ale z myślą o zmianie miejsca zatrudnienia i szukaniu alternatywy. Tylko niecałe 27 proc. kobiet, które przestały pracować ze względu na macierzyństwo, chce kontynuować życie zawodowe w tej samej firmie.

Pojawia się pytanie, skąd bierze się niechęć do pozostania u dotychczasowego pracodawcy. Badania Fundacji Rodzic pokazują, że o poszukiwaniu innej pracy decydują przede wszystkich względy finansowe. Ponad 60,5 proc. kobiet, które zadeklarowały zmianę pracodawcy, chce lepiej zarabiać. Jednocześnie ponad 52 proc. matek posiadających umowę o pracę pragnie znaleźć pracodawcę, który będzie bardziej elastyczny. Potrzebują one ułatwień w łączeniu wychowywania dziecka z życiem zawodowym. Poważny problem stanowią dla nich również kwestie związane z dojazdem do pracy. Czas podróży chciałoby skrócić ponad 28 proc. pracownic po porodzie.

Magdalena Mochoń, koordynatorka projektów „work-family balance” w Fundacji Rodzic w mieście, powołuje się na badanie zrealizowane w 2018 r. przez Henrik Kleven, Camille Landais i Jakoba Egholt Søgaarda, „Children and Gender Inequality: Evidence from Denmark”. Wynika z niego, że 10 lat po urodzeniu dziecka pracujące matki zarabiały średnio o ⅕ mniej od swoich bezdzietnych koleżanek. Ekspertka szacuje, że wzrost aktywności zawodowej Polek pozwoliłby zwiększyć PKB o 270 mld zł do 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 rzeczy, które powstrzymują matki przed powrotem do pracy - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto