MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada - polonijny wspólny mianownik

MICHAŁ RADOSZEWSKI
MICHAŁ RADOSZEWSKI
Uroczystość obchodów Dnia Pamięci w Vancouver, Kanada
Uroczystość obchodów Dnia Pamięci w Vancouver, Kanada
Dla Polonii zamieszkującej w Vancouver dzień 11 listopada jest niczym wspólny mianownik, podwójnym świętem. Celebrujemy tu Remembrance Day - Dzień Pamięci o wszyskich poległych Kanadyjczykach oraz Święto Niepodległości Polski

W centrum kanadyjskiego Vancouver, na Victoria Square, jak co roku zbierają się władze i mieszkańcy miasta oraz prowincji, by pokazać, że pamiętają o wszyskich poległych żołnierzach, którzy oddali swe życie w walkach na różnych frontach. W tym roku po raz pierwszy zabrakło weteranów I wojny światowej, natomiast nie zabrakło weteranów sił alianckich z okresu II wojny oraz walk w różnych regionach świata. Parada wojskowa, saluty armatnie, przelot samolotów, ale przede wszystkim masowy udział mieszkańców, są wyrazem dbałości o zachowanie pamięci. Wśród uczestników tej uroczystości nie zabrakło również Konsula Generalnego RP, Krzysztofa Czapli wraz z reprezentacją Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Byli tam także nasi rodacy, którzy walczyli w formacjach alianckich. Obecnie żołnierze kanadyjscy nadal uczestniczą w misjach wojskowych na rzecz utrzymania pokoju w wielu częściach świata i niestety nadal giną. Te obchody są zatem nie tylko okazją do wspomnień o odległej przyszłości, ale niestety, również bardzo bliskim i bolesnym przeżyciem dla wielu obecnych.

Tego samego dnia zatem, tylko trochę później,w siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów odbyły się obchody 92. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystąpienia Konsula Generalnego RP w Vancouver, Krzysztofa Czapli, przedstawicieli kilku organizacji polonijnych oraz krótki program artystyczny, poprzedziły uroczysty obiad. W trakcie tej części Konsul Generalny wręczył Benowi Nizio, który w czasie II Wojny Światowej służył w siłach alianckich, nominację na porucznika Wojska Polskiego. Niestety z żalem trzeba stwierdzić, iż frekwencja na tej imprezie była żenująco niska, a przedstawicieli młodego pokolenia można było policzyć na palcach jednej ręki.

Parę dni wcześniej - 9 listopada, również w sali SPK odbyła się prezentacja filmu Akademii Polnijnej w Częstochowie "Wszystko co nasze..." - historii życia Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej. Zorganizowała ten pokaz niezmordowana w działaniach na polonijnej niwie, Irena Gostomska z Grupy EPIZOD. W dyskusji po filmie zabrały głos cztery osoby (są na zdjęciach), które osobiście zetknęły się z Ryszardem Kaczorowskim. Była to wzruszająca i ważna lekcja historii.

11 listopada jest bezsprzecznie swoistym wspólnym mianownikiem dla polonijnej społeczności. Uważny obserwator pierwszej fotorelacji mógł zauważyć nowy wątek Dnia Pamięci, Remembrance Day - widoczny na plakacie w czasie tej uroczystości "KATYŃ 1940, SMOLEŃSK 2010, WE REMEMBER".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto