Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 sytuacji, w których dopuszczalna jest praca w niedziele i święta

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Co do zasady, praca w niedziele i święta jest niedozwolona. Są to dni wolne, które pracownik powinien przeznaczyć na odpoczynek. Jednak nie każda firma pracuje od poniedziałku do piątku. Istnieje wiele branż i zakładów, w których praca świadczona jest codziennie. Dlatego też do kodeksu pracy wprowadzono kilka wyjątków, które dopuszczają pracę w te dni. Jakie to sytuacje?
Co do zasady, praca w niedziele i święta jest niedozwolona. Są to dni wolne, które pracownik powinien przeznaczyć na odpoczynek. Jednak nie każda firma pracuje od poniedziałku do piątku. Istnieje wiele branż i zakładów, w których praca świadczona jest codziennie. Dlatego też do kodeksu pracy wprowadzono kilka wyjątków, które dopuszczają pracę w te dni. Jakie to sytuacje? unsplash
Zgodnie z przepisami, dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta. Kodeks pracy dopuszcza jednak kilka wyjątków, w których dozwolona jet praca w niedzielę i święta.

Jak wskazuje artykuł artykuł 151(9) kodeksu pracy, dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy (np: Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Narodzenie etc.). Istnieje jednak wiele zakładów pracy, które pracują na okrągło, a nie tylko od poniedziałku do piątku. W związku z tym przewidują kilka wyjątków w których dopuszczalna jest praca w niedziele i święta.

Warto przeczytać:

Co ważne, za pracę w niedzielę i święto, uważa się pracę wykonywaną między godziną 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy ta pora zostanie ustalona na inny przedział czasu.

Zasada ta dotyczy np: osoby pracujące na nocną zmianę, które swój dyżur rozpoczynają w niedzielę i święto. W tym przypadku praca świadczona od godziny 22:00 w niedziele lub święto, do godziny 6:00 rano dnia następnego w całości będzie traktowana jako praca w niedzielę lub święto. Bez tej zasady, na poczet dodatku byłby zaliczone tylko 2 godziny.

Możliwość pracy w niedziele i święta

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

 • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
 • w ruchu ciągłym;
 • przy pracy zmianowej;
 • przy niezbędnych remontach;
 • w transporcie i w komunikacji;
 • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
 • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
 • w rolnictwie i hodowli;
 • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w: zakładach świadczących usługi dla ludności, w gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, zakładach opieki zdrowotnej, jednostkach pomocy społecznej, w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku;
 • w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta;
 • przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej

Dodatek za pracę w niedziele i święta

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. W przypadku pracy w niedzielę musi to nastąpić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. W przypadku pracy w święto dzień wolny musi zostać oddany w ciągu okresu rozliczeniowego (np: miesiąc, 3 miesiące, 12 miesięcy).

Warto przeczytać:

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%, za każdą przepracowaną godzinę pracy w niedzielę lub święto.

Prawo do wolnej niedzieli

Pracownikowi, który pracuje w niedziele, przysługuje raz na 4 tygodnie prawo do wolnej niedzieli. Zasada ta nie dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych w weekendowym systemie czasu pracy (tj. praca świadczona tylko w piątek, sobotę i/lub niedzielę).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 11 sytuacji, w których dopuszczalna jest praca w niedziele i święta - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto