Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12 marca rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wyglądało?

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Fotografia ilustracyjna: Plac Św. Piotra
Fotografia ilustracyjna: Plac Św. Piotra Domena Publiczna, źródło: sxc.hu
8 marca Kolegium Kardynalskie zdecydowało, że konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI, rozpocznie się 12 marca. W wyborze nowego biskupa Rzymu udział weźmie 115 kardynałów-elektorów, w tym czterech Polaków.

Pomimo upływu lat i powstających coraz nowszych technologii, konklawe nadal pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych obrządków. Tutaj zwycięża wielowiekowa tradycja. Obecne zasady wyboru nowego papieża reguluje Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis promulgowana przez Jana Pawła II w 1996 roku. Dokument ten określa m.in. procedury związane z pogrzebem papieża, czas rozpoczęcia konklawe, zasady głosowania czy maksymalny wiek kardynałów-elektorów. Konklawe, które rozpocznie się w najbliższy wtorek, różnić się będzie od poprzedniego tylko jednym - nie odbywa się po śmierci Ojca Świętego, a po jego abdykacji.

12 marca o poranku kardynałowie biorący udział w konklawe przeprowadzą się do Domu Świętej Marty. O godz. 10 w Bazylice Świętego Piotra odprawiona zostanie msza święta w intencji wyboru nowego papieża tzw. pro eligendo Papa, której przewodniczył będzie kard. Angelo Sodano. O godzinie 16.30 z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego wyruszy procesja kardynałów-elektorów, która po około 15 minutach dotrze do Kaplicy Sykstyńskiej. W tym czasie purpuratom towarzyszyć będzie hymn Veni Creator.

Po przybyciu do Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie złożą przysięgę, po czym z ust Mistrza Ceremonii Papieskich padną słowa extra omnes nakazujące wszystkim osobom niebiorącym udziału w wyborze papieża opuszczenie kaplicy. Pierwszego dnia odbędzie się tylko jedno głosowanie. Białego bądź czarnego dymu należy spodziewać się około godz. 19.

W kolejnych dniach odbywać się będą cztery głosowania: dwa do południa i dwa po południu. Dymu z komina Kaplicy Sykstyńskiej należy spodziewać się po 10.30, około 12.00, po 17.30 i około 19.00, chyba, że kardynałowie wybiorą nowego biskupa Rzymu wcześniej.

Określono także, jak będzie wyglądał dzień kardynałów-elektorów. Od środy 13 marca o godz. 6.30 zasiadać będą do śniadania. O godz. 8.15 spotykać się będą na mszy w Kaplicy Paulińskiej. Pomiędzy 9.30 a 12.30 przebywać będą w Kaplicy Sykstyńskiej. Następnie purpuraci udadzą się na obiad i odpoczynek, a o godz. 16 powrócą do miejsca wyboru papieża, gdzie przebywać będą do 19.30. Każdego dnia po ostatnim głosowaniu kardynałowie odmawiać będą wspólną modlitwę.

W konklawe udział weźmie 115 kardynałów-elektorów. 67 z nich wyniósł do godności papież Benedykt XVI, pozostałych 48 nominował Jan Paweł II. Wśród nich będzie czterech Polaków:
- abp metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz,
- abp metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz,
- przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko,
- prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski

Wśród papabili, czyli potencjalnych następców Benedykta XVI najczęściej wymieniani są: kard. Peter Turkson z Ghany, kard. Angelo Scola z Włoch, kard. Tarcisio Bertone z Włoch, kard. Marc Ouellet z Kanady, kard. Angelo Bagnasco z Włoch, kard. Peter Erdo z Węgier, kard. Leonardo Sandri z Argentyny czy Oskar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu. Warto jednak pamiętać, że stara rzymska maksyma mówi, że kto wchodzi na konklawe papieżem, wychodzi kardynałem...

Zarejestruj się i napisz artykuł

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto