Wieprzowina, wołowina i wędliny – czyli czerwone mięso © pixabay.com
[3/14]

Wieprzowina, wołowina i wędliny – czyli czerwone mięso

Czerwone mięso, czyli wieprzowina, wołowina, cielęcina, baranina, jagnięcina i dziczyzna – Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IRAC), w 2015 roku zakwalifikowała do grupy 2A – prawdopodobnie rakotwórczych dla człowieka.

Oszacowano, że ryzyko rozwoju raka jelita grubego wzrasta, aż o 17 proc. na każde 100 g spożytego czerwonego mięsa dziennie!

Do grupy 1 – rakotwórczych dla człowieka, IRAC zakwalifikowała pokarmy z przetworzonego mięsa czerwonego, czyli mięsa:
• konserwowanego i peklowanego – mięsne konserwy, bekon,
• solonego i wędzonego – wędzonki, kiełbasy wędzone dymem,
• marynowanego – wędliny,
• fermentowanego – salami, szynka szwarcwaldzka, kabanosy.

50 g mięsa przetworzonego dziennie, zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 18 procent!

Za bezpieczne ilości uważa się tygodniowe spożycie do 500 g mięsa czerwonego po przygotowaniu, co odpowiada 700-750 g mięsa surowego. Zastąpić je można drobiem, nasionami roślin strączkowych, jajami, rybami oraz przetworami mlecznymi.

Nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę, która charakteryzuje się nadmiernym i niekontrolowanym rozrostem. Tkanka nowotworowa jest niepodporządkowana funkcjom organizmu, co oznacza, że nie reaguje na sygnały wysyłane przez komórki ciała, a posiada własny mechanizmy fizjologiczne. Szybkie mnożenie się nieprawidłowych komórek skutkuje uszkodzeniem narządu, w którym powstały oraz narządów sąsiadujących. Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów wśród Polaków. Co ważne wielu rodzajom nowotworów można zapobiec, poprzez wprowadzanie pewnych zmian w dotychczasowym trybie życia i sposobie żywienia. Sprawdź, jakie są czynniki sprzyjające nowotworom, a także które z nich są realne do wyeliminowania w Twoim przypadku!