Owoce i warzywa © 123rf
[2/14]

Owoce i warzywa

W latach 90. XX wieku, standardowy Polak spożywał dziennie 124 g owoców dziennie i 328 gramów warzyw – co daje 452 g dziennie. W 2013 roku spożycie owoców na dzień wynosiło już jedynie 110 g, a warzyw 140 g – czyli w sumie ok 250 g dziennie.

Warzywa i owoce stanowią źródło takich składników jak:
błonnik pokarmowy – który spożywany w ilości minimum 25 g dziennie, obniża ryzyko raka jelita grubego,
witamina C – działa ochronnie w kontekście ryzyka raza jamy ustnej, żołądka i płuca,
karotenoidy – obniżają ryzyko raka krtani, pęcherza moczowego i jamy ustnej,
kwas foliowy – zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego,
selen – obniża ryzyko raka płuc,
likopen – pomaga obniżyć ryzyko raka prostaty, płuca, piersi i układu pokarmowego
sulforafan – obniża reaktywność czynników mutagennych i
glutation – silnego przeciwutleniacza, który regeneruje enzymy antyoksydacyjne i niweluje wolne rodniki.

Zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią o minimalnym spożyciu 400 g warzyw i owoców dziennie. Na co czekasz? Przygotuj sałatkę!

Nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę, która charakteryzuje się nadmiernym i niekontrolowanym rozrostem. Tkanka nowotworowa jest niepodporządkowana funkcjom organizmu, co oznacza, że nie reaguje na sygnały wysyłane przez komórki ciała, a posiada własny mechanizmy fizjologiczne. Szybkie mnożenie się nieprawidłowych komórek skutkuje uszkodzeniem narządu, w którym powstały oraz narządów sąsiadujących. Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów wśród Polaków. Co ważne wielu rodzajom nowotworów można zapobiec, poprzez wprowadzanie pewnych zmian w dotychczasowym trybie życia i sposobie żywienia. Sprawdź, jakie są czynniki sprzyjające nowotworom, a także które z nich są realne do wyeliminowania w Twoim przypadku!