Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1200 nowych gatunków w Amazonii! Raport Amazon Alive

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Naukowcy odkryli w Amazonii nowy gatunek Anakondy.
Naukowcy odkryli w Amazonii nowy gatunek Anakondy. WWF/José Maria Fernández Díaz-Formentí
Według najnowszego raportu organizacji WWF, w latach 1999- 2009 w Puszczy Amazońskiej odkryto aż 1200 nowych gatunków kręgowców i roślin. W ciągu tych dziesięciu lat na każde trzy dni przypada odkrycie jednego gatunku.

W raporcie Amazon Alive!: "A Decade of Discoveries" 1999-2009 opisane zostało 637 nowoodkrytych gatunków roślin: 257 ryb, 216 płazów, 55 gadów, 16 ptaków i 39 ssaków. Fakt ten potwierdza, że Puszcza Amazońska jest jednym z największych skarbów Ziemi i ze względu na jej różnorodność i bogactwo przyrodnicze, powinniśmy zapewnić jej ochronę.

- Raport pokazuje niezwykłą różnorodność form życia w Amazonii – mówi Francisco Ruiz, Dyrektor Inicjatywy „Living Amazon” WWF - Uświadamia także, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć o tym wyjątkowym obszarze i co możemy stracić, jeśli nie zmieni się ścieżka rozwoju, którą podążamy. Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz ochrony regionów, które dostarczają ich mieszkańcom tak istotnych gospodarczych, społecznych i środowiskowych korzyści.

Niebezpieczeństwa, które zagrażają przyrodzie Amazonii są coraz poważniejsze. WWF podaje, że przez ostatnie 50 lat ludzkość przyczyniła się do zniszczenia około 17% lasów równikowych. Stało się to z powodu rozwoju regionalnego i światowego rynku produktów sojowych, mięsnych i biopaliw, który powoduje wzrost popytu na ziemię. Negatywny wpływ na przyrodę lasów równikowych ma również wzrost zapotrzebowania na energię i rozwój gospodarczy.

Wilgotne lasy tropikalne Amazonii są nie tylko domem dla wielu różnorodnych gatunków zwierząt i roślin. Także człowiek może czerpać korzyści z klimatu tej części świata, jednocześnie nie naruszając jego bogactwa. Lasy równikowe gromadzą aż 90 do 140 miliardów ton dwutlenku węgla. Dalsze wylesienie i zmiana przeznaczenia gruntów spowoduje wypuszczenie tego zapasu do atmosfery i w konsekwencji przyspieszy proces globalnego ocieplenia. Jeśli w porę nie zadbamy o skarb, jakim jest Amazonia, konsekwencje naszych wyborów zmienią znacząco nasze życie:

- Żeby uniknąć najgorszego scenariusza, musimy podjąć natychmiastowe działania – dodaje Ruiz - Los Amazonii i gatunków, które ją zamieszkują, tych znanych i tych jeszcze nieodkrytych, zależny w dużej mierze od tego, czy kraje tego regionu zmienią swoją dotychczasowa ścieżkę rozwoju.

Do jednych z najbardziej spektakularnych odkryć naukowców należą:

1) Pierwszy od 1936 roku nowy gatunek anakondy, 4-metrowa Anakonda boliwijska
2) Żaba o niezwykłym zabarwieniu – ognistych paskach na głowie i kontrastowych, przypominających krople wody plamkach na nogach;
3) Należąca do rodziny papugowanych Barwinka o niezwykłej, pozbawionej piór głowie, która możne mieć rożne kolory. Jest zagrożona wyginięciem ze względu na wycinanie lasów;
4) Boliwijski krewniak amazońskiego delfina rzecznego (nazywanego też różowym delfinem rzecznym), który ma więcej zębów, mniejszą głowę i mniejsze, ale szersze i bardziej okrągłe ciało;
5) Nowy gatunek sumokształtnych - ślepa, malutka, jasnoczerwona ryba, która żyje przede wszystkim w wodach podziemnych - odkryta w studni wykopanej w małej wiosce w Brazylii.

"Inicjatywa „Living Amazon” WWF polega na wypracowywaniu wszechstronnego podejścia do ochrony bogactwa przyrodniczego Amazonii we współpracy z władzami, organizacjami pozarządowymi i firmami. Celem tych działań jest stworzenie wspólnej wizji ochrony przyrody i rozwoju zrównoważonego pod względem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym" - podaje WWF.

Jednym z rozwiązań, które pozwoliłoby objąć Puszczę Amazońską lepszą ochroną jest stworzenie pełnej i efektywnie zarządzanej sieci obszarów chronionych w regionie Amazonii. Pomysł ten jest przedmiotem obrad trwającego obecnie spotkania Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej:

- Gatunki, które ostatnio odkryto, zamieszkują obszary chronione – mówi Yolanda Kakabadse, Dyrektor WWF-International i dodaje: - W tym roku – Roku Bioróżnorodności – głowy państw powinny położyć szczególny, większy nacisk na tworzenie systemu takich obszarów. Pozwoli to zapewnić przetrwanie gatunków, a tym samym wystarczającą ilość zasobów, z których wszyscy korzystamy.

Nowe gatunki Amazonii zostały odkryte przez naukowców pracujących dla rożnych instytucji na całym świecie, m.in. muzeów, uniwersytetów, jednostek administracji rządowej i organizacji pozarządowych we współpracy i bezpośredniego zaangażowania ze strony organizacji WWF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto