Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

13 grudnia ulicami stolicy przejdzie II Marsz Niepodległości i Solidarności

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego robi wiele na rzecz odzyskania i utrzymania poparcia społecznego. Organizuje w tym celu m.in. debaty tematyczne i marsze uliczne.

Najbliższy masowy, większy niż rok temu marsz, odbędzie się w kolejną rocznicę stanu wojennego, 13 grudnia w stolicy. Będzie według głównego organizatora Joachima Brudzińskiego - wyrazem sprzeciwu wobec ograniczania wolności mediów i swobód obywatelskich.

Według założeń organizatorów, uczestnicy marszu przejdą ulicami Warszawy, w ramach "II Marszu Niepodległości i Solidarności". Pierwszy tego typu odbył się rok temu, z udziałem kilku tysięcy ludzi zrzeszonych w organizacjach katolickich, klubach "Gazety Polskiej" i związku zawodowym "Solidarność".

Według mediów, PiS zabiega o możliwie najszersze poparcie swojej inicjatywy, m.in. przez środowiska związane z Radiem Maryja i klubami "Gazety Polskiej" oraz Stowarzyszeniem "Solidarni 2010", Ruchem Społecznym im. Lecha Kaczyńskiego i Stowarzyszeniem Polska Jest Najważniejsza. Zdaniem posła Brudzińskiego, PiS będzie zabiegać o udział w marszu "jak największej liczby organizacji, w tym związku NSZZ "Solidarność" - czytamy w serwisie Interia.pl.

Można oczekiwać, że tym roku, podobnie jak w zeszłym, w Marszu Niepodległości i Solidarności, wezmą udział m.in. działacze opozycji w okresie PRL: Andrzej i Joanna Gwiazda, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, były premier Jan Olszewski, Mieczysław Gil, znany profesor i poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Stanisław Małkowski, publicysta prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, prof. Andrzej Zybertowicz oraz dziennikarze - być może ostatnio usunięci z dziennika "Rzeczpospolita" i tygodnika "Uważam Rze", a także Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz, Rafał Ziemkiewicz.

Jak podkreślił odpowiedzialny za marsz, Joachim Brudziński, główne idee protestu 13 grudnia, mają być wyrazem sprzeciw wobec: "ograniczania wolności, zarówno w przestrzeni medialnej, jak i wolności i swobód obywatelskich" oraz kwestie społeczne, takie jak sytuacja w służbie zdrowia, łamanie praw pracowniczych, bezrobocie, szczególnie wśród młodych, a także "likwidacja Polski powiatowej".

II Marsz Niepodległości i Solidarności – zgodnie z planem - powinien się rozpocząć odśpiewaniem hymnu narodowego i apelem poległych, w którym zostaną wymienione nazwiska ofiar stanu wojennego. Potem już manifestanci przemaszerują od pomnika Wincentego Witosa, przy placu Trzech Krzyży, przed gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie w głębokim skupieniu i zadumie wysłuchają przemówienia, m.in. prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

W trakcie przemarszu manifestacji przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS złożą kwiaty przy tablicach pomników wybitnych Polaków i naszego wielkiego przyjaciela, w kolejności: Wincentego Witosa, Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto