Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 sierpnia - dzień Wniebowzięcia i "Cudu nad Wisłą"

Maria Czerw
Maria Czerw
Pocztówka wyd. przed r. 1939; Jerzy Kossak - „Cud nad Wisłą”, środkowa część obrazu
Pocztówka wyd. przed r. 1939; Jerzy Kossak - „Cud nad Wisłą”, środkowa część obrazu Jerzy Kossak
93 lata temu pobito Armię Czerwoną u bram Warszawy. Był to dzień maryjny: Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. "Modlitwa Polaków - od biskupów, po zwykłych ludzi - została wysłuchana".

Zaśnięcie, Odpocznienie, Przejście, Wniebowzięcie, Matki Boskiej Zielnej, Korzennej (Czechy) lub Żniwnej – tak o uroczystości w dniu 15 sierpnia mówi się w teologii lub tradycji ludowej. Ponad 600 kościołów polskich jest dedykowanych Maryi. Pod jej wezwaniem powstało 8 zgromadzeń zakonnych.

Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty - głosi jeden z apokryfów. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Wtedy też składa się Maryi ofiary płodów ziemi: zioła, warzywa, kwiaty. W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów, kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera mocy magicznych i leczniczych. Podczas powrotu z Kościoła zostawiano go wśród upraw gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała. A gdy będziemy schodzić z tego świata niech Bóg poświęci naręcza naszych dobrych uczynków – modlą się tego dnia kapłani święcący naręcza kwiatów i ziół.

Czym jest teologicznie ta uroczystość?

Ojcowie Kościoła konsekwentnie i jednomyślnie podkreślali wyjątkowość Maryi, która była nie tylko Matką człowieka, ale i Matką Boga - Theotokos. Jako Matka Boża nie mogła żyć i dawać życie Bogu będąc w zasięgu grzechu, a jako uwolniona od grzechu (choć nie od słabości, które wspomina Pismo święte) przeniosła w ciągu swojego ziemskiego wędrowania rzeczywistość nieziemską. Nie pozostała po śmierci na ziemi, ale Jej uwielbione przez Jezusa ciało zostało zabrane do nieba.

Cesarz Maurycy na przełomie VI i VII w. polecił obchodzić w całym Cesarstwie Wschodnim 15 sierpnia jako święto dla uczczenia tej tajemnicy.

15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920. Z tej okazji Abp Henryk Hoser mówił w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku:

"W nocy z 14 na 15 sierpnia miał także miejsce cud objawienia się Najświętszej Maryi Panny nad oddziałami Armii Czerwonej, wywołując popłoch w jej szeregach, co jest udokumentowane świadectwami wielu uczestników wydarzeń sprzed 93 lat".

Dziś też na Wałach jasnogórskich odbywają się centralne uroczystości pielgrzymkowe, na które przybywa corocznie około 100 tysięcy wiernych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto