Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1500. notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego

Tomasz Brusik
Tomasz Brusik
Marek Niedźwiecki - dziennikarz i prezenter muzyczny
Marek Niedźwiecki - dziennikarz i prezenter muzyczny Wikipedia Commons
28 lat temu, 24 kwietnia Marek Niedźwiecki poprowadził pierwsze notowanie cotygodniowej Listy Przebojów Programu Trzeciego. Zwyciężyła wówczas piosenka "I'll Find My Way Home", duetu Jon and Vangelis.

Dla każdego muzyka to najbardziej prestiżowa lista notowań w naszym kraju. Jest jak giełda w Warszawie, tyle że muzyczna. Lista składa się dziś z 30 pozycji oraz dodatkowych, przeważnie 20, w poczekalni. Były czasy, w których poczekalni nie było w ogóle. W latach 80. lista liczyła tylko 20 miejsc. Obecnie na pierwszy miejscu Listy znajduje się "Uprising", powermetalowy utwór o Powstaniu Warszawskim, szwedzkiej grupy Sabaton. 29 października 2010 roku odbędzie się notowanie nr 1500. Prowadzący audycję już głowią się, w jaki sposób uczcić ten wielki jubileusz.

Piątek lub sobota

Pierwsze notowania Listy nadawane były w soboty, w godzinach 20 - 22. Od września 1989 roku (dokładnie od notowania nr 395), audycję wydłużono do 4 godzin, rozpoczynała się już o 18. Rok później (od notowania 446.), listę przeniesiono na piątek, a od notowania 475., nadawano ją od godz. 19 do 22. Godziny te są niezmienne, aż po dziś. Na kilkanaście lat zaprzestano wszelkich zmian. Następne miały nastąpić dopiero wraz z odejściem twórcy Listy, Marka Niedźwieckiego i zastąpieniem go przez Piotra Barona. Od października 2007 roku (not. 1341) do kwietnia 2010 Listę przeniesiono z powrotem na sobotę, jednak w kwietniu tego roku wróciła na piątek. 1 kwietnia tego roku, do prowadzenia audycji wrócił bowiem po 3-letniej przerwie Niedźwiecki.

Więcej niż lista i kryzys wolności

Audycja Trójki już od pierwszych notowań cieszyła się ogromną popularnością. Zawdzięczała to nowatorskiemu prowadzeniu oraz licznym informacjom i piosenkom z zagranicznych list przebojów. Wiele z nich młodzi usłyszeć mogli tylko i wyłącznie na antenie Programu Trzeciego. Audycja nadawana była nawet w okresie stanu wojennego, w czasie którego dostęp do zagranicznych płyt był jeszcze bardziej utrudniony.

W latach 80. młodzi wyczekiwali cały tydzień, aby chociaż usłyszeć swoje ulubione pozycje. Wielu z nich nagrywało je z Listy na kasetę magnetofonową.

Podobnie jak festiwal w Jarocinie i wiele innych namiastek wolności w czasie PRL-u, Lista Przebojów Programu Trzeciego, straciła na znaczeniu po 1989. Jak grzyby po deszczu wyrastały wówczas nowe stacje komercyjne, które opierały swoje ramówki na muzyce zachodniej, stając się konkurencją dla młodzieżowo-kulturalnej Trójki.

Wokół Listy

W grudniu 1994 w ramach listy sporządzono pierwszy Top Wszech Czasów. Słuchacze oddawali swoje głosy przez cały rok. Od tego momentu, co rok organizowano podobne zestawienia. 2 lata później ukazała się pierwsza książka Niedźwieckiego "Lista Przebojów Programu Trzeciego 1982-1994", poświęcona notowaniom od 1 do 650.

Od 6 kwietnia 2010 roku w audycji "Tu Baron" prezentowane są utwory z Listy, które można posłuchać codziennie od poniedziałku do czwartku około 11.30. 3 dni później uruchomiono audycję "około listową", zatytułowaną "LP Trójka", którą prowadzą Baron z Niedźwieckim. Oprócz utworów z Listy, usłyszymy w niej także nowe propozycje, z zestawu do głosowania. Audycji można słuchać w każdy piątek, między 9.00, a 12.00.
Przewrót listowy i powrót Króla
W sierpniu 2007 polskim eterem wstrząsnęła informacja o odejściu Marka z Polskiego Radia. Prowadzenie listy powierzono Piotrowi Baronowi, który współpracował z Trójką, z przerwami już od 1984 roku. Trafił więc do Programu III 3 lata po Niedźwieckim.

Rozstanie Listy z Markiem nie mogło trwać długo. W końcu poświęcił jej 25 lat, a więc prawie połowę swojego życia. Powrócił 1 kwietnia 2010 roku, po niemal 3-letniej nieobecności, w czasie której prowadził Listę Przebojów Marka Niedźwieckiego w Radiu Złote Przeboje. Mimo że król Listy powrócił, musiał się teraz zadowolić prowadzeniem jej na zmianę z Piotrkiem. Nie zmienia to faktu, że słuchacze Trójki byli zachwyceni takim splotem wydarzeń.

Od czarnej roboty

Do kwietnia 1996 głosowanie na listę odbywało się drogą pocztową. Obecnie wybiera się ulubione utwory z "zestawu do głosowania", umieszczonego na oficjalnej stronie Listy. O wyborze utworów do Listy decydował kiedyś Niedzwiecki. Dziś odpowiada za to Mariusz Owczarek.

Prowadzącymi Listę byli Niedźwiecki i Baron. Jej wieloletnią realizatorką była popularna "Baśka", czyli Barbara Głuszczak. Zmarła 9 lipca, w roku tysięcznego notowania Listy. Ostatnią realizowaną przez nią Listą było jednak notowanie nr 976 z 13 października 2000 roku. Obecnie audycję przygotowują Agnieszka Łukasiewicz i Michał Jakubik.

Poza główną parą gospodarzy audycji, byli zawsze tzw. "druhowie zastępowi". Był nim także Baron, zanim objął Listę po Niedźwiecim. Są nimi także m.in. Wojciech Mann, Piotr Metz, Grzegorz Miecugow, Artur Orzech i Piotr Stelmach.

Poprzednie jubileusze

1 kwietnia 1984 roku , z okazji setnego wydania Listy odbył się specjalny koncert w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Wystąpili na nim: Perfect, Lady Pank, Republika, Maanam, Urszula i Martyna Jakubowicz.

1000. notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego odbyło się 30 marca 2001 roku. Było to na tyle ważne wydarzenie kulturalne, że swojej wzmianki doczekało się nawet w konkurencyjnych stacjach. Tysięczne notowanie uświetnił występ Myslovitz i Republiki (ostatni występ Republiki na żywo w Trójce). Z tej okazji także, w kwietniu 2001, w Internecie pojawiło się "Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego", którego twórcą jest Jacek Kmiecik.

W kwietniu w 2007 roku, Lista obchodziła swoje 25-lecie. Z tej właśnie okazji Program III wraz z Dziennikiem, wydał kolejną serię 25 płyt z największymi przebojami Listy z lat 1982-2006. Ponadto swoją drugą książkę wydał Niedźwiecki. Tym razem zawarł w niej notowania 651-1300, z lat 1994-2006.

3 łyki statystyki

Najwięcej, bo aż 14 tygodni na pierwszym miejscu w historii Listy spędził utwór "These Are the Days of Our Lives" supergrupy Quuen. Na kolejnych miejscach figurują utwory "Frozen" Madonny i "I Do It for You" Bryana Adamsa (po 11 tygodni). Z polskich piosenek pierwsze miejsce najdłużej zajmował Kult z "Gdy nie ma dzieci" i Anita Lipnicka z "Wszystko się może zdarzyć" (9 tygodni).

Najwięcej tygodni na Liście (włącznie z poczekalnią) spędził utwór "Again", grupy Archive. Okupował ją aż 79 tyogdni, co daje prawie półtora roku! Najdłużej goszcząca na Liście polska kompozycja to "Niepokonani" Perfectu (52 notowania).

Królem Listy pod względem największej ilości utworów na pierwszym miejscu jest zespół Hey, z 17 piosenkami. Tylko o jedną mniej na najwyższym miejscu podium, miały Lady Pank i Republika. Z zagranicznych najwyżej w tym zestawieniu skwalifikowane jest U2 (13 utworów). Najlepszym albumem wg. Listy, patrząc na ilość pierwszych miejsc piosenek z jednej płyty, jest album "Lady Pank". Aż 5 utworów z tego krążka ("Kryzysowa narzeczona", "Mniej niż zero", "Moje Kilimandżaro", "Wciąż bardziej obcy", "Zamki na piasku") zajmowało pierwsze miejsca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto