Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

17 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kuchni Włoskiej

BlueCactus
BlueCactus
17 stycznia jest symbolicznym świętem obchodzonym we Włoszech na cześć św. Antoniego Wielkiego, patrona zwierząt domowych i rzeźników. We włoskiej tradycji to właśnie tego dnia rozpoczyna się karnawał - okres szaleństw i kulinarnego rozpasania.

Z tej okazji Wiadomości24 postanowiły przybliżyć Czytelnikom kilka tradycyjnych, włoskich potraw: pysznych, rozgrzewających, kolorowych i – co ważne – zdrowych. Sięgnęliśmy po najpopularniejsze dania, do których składniki dostępne są w niemal każdym sklepie na całym świecie.

Pesto Genovese

Tradycyjny włoski sos, aromatyczny i lekki. Podobno robili je już starożytni Rzymianie. Na pewno znał je Krzysztof Kolumb, pochodzący przecież z Genui. Pierwsze zanotowane przepisy pochodzą już z XVI wieku. Przez wieki przechodziło wiele przeobrażeń, jedne składniki zamieniano na inne, łatwiej dostępne lub smaczniejsze, jednak pesto nadal pozostaje najbardziej cenionym i najlepiej znanym sosem na świecie. Do jego przygotowania niezbędny jest moździerz.

Składniki:
100 g świeżej bazylii Genovese
30 g orzeszków piniowych
60 g dobrej jakości Parmigiano Reggiano (parmezanu)
2 ząbki czosnku (łagodnego w smaku)
10 g soli morskiej świeżo zmielonej
80 ml dobrej jakości oliwy z oliwek 'Extra Virgin'

Wszystkie składniki ucieramy w moździerzu do uzyskania konsystencji gęstego kremu. Dolewamy oliwę tak, aby została całkowicie wchłonięta przez resztę składników. Pesto nie powinno pływać w oliwie, a jej nadmiar nie powinien się odłożyć na wierzchu reszty składników. Pesto powinno robić się w miarę szybko, aby uniknąć procesu oksydacji, co prowadzi do utraty wartości odżywczych. Sos świetnie smakuje z włoskimi makaronami, np. tagliatelle, oraz jako dodatek do gotowanych warzyw.

Spaghetti

Cóż może być bardziej włoskiego niż makaron spaghetti w wielu różnych odsłonach? Ta tradycyjnie kojarzona ze słoneczną Italią potrawa pochodzi podobno z Chin, skąd przywiózł ją Marco Polo. Spaghetti podaje się z mięsem, serami, warzywami, owocami morza, łososiem, a nawet owocami… Najpopularniejsze na świecie są sosy carbonara oraz bolognese. Przyjrzyjmy się tradycyjnym przepisom na oba dania.

Spaghetti carbonara

Składniki:
500 g makaronu spaghetti
100-150 g chudego boczku wędzonego
3-4 żółtka
250 ml śmietany kremówki lub tortowej
1 ząbek czosnku
szczypta rozmarynu
parmezan lub inny ostry ser
oliwa
sól, pieprz

Makaron gotujemy w dużej ilości osolonej wody na półtwardo. Boczek kroimy na cienkie plastry. Na patelni rozgrzewamy oliwę i zrumieniamy boczek. Dolewamy połowę śmietany, posiekany czosnek i rozmaryn. Wszystko chwilę dusimy. Do pozostałej śmietany dodajemy żółtka oraz ser. Mieszamy i wlewamy na patelnię. Nie dopuszczamy do wrzenia, bo sos się zważy. Doprawiamy do smaku. Sos łączymy z makaronem i serwujemy.

Spaghetti bolognese

Składniki:
500 g makaronu spaghetti
oliwa z oliwek
1 cebula
1 marchewka
1 łodyga selera naciowego
3 ząbki czosnku
350 g mielonej wołowiny
2 puszki pomidorów bez skórek
1 łyżeczka cukru
oregano
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
1 listek laurowy
1 kieliszek czerwonego wina
świeżo starty parmezan

W garnku z grubym dnie rozgrzewamy oliwę. Dodajemy drobno posiekaną cebulę, pokrojoną w kostkę marchewkę i łodygę selera oraz drobno posiekany czosnek. Smażymy ok. 5 minut aż warzywa zmiękną. Do garnka wrzucamy mieloną wołowinę i smażymy ok. 10 minut aż mięso przestanie być surowe. Drewnianą łyżką mieszamy tak, żeby nie było grudek.

Dodajemy pomidory wraz z zalewą, cukier, sól i pieprz oraz listek laurowy. Po chwili całość podlewamy winem. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień, przykrywamy garnek i gotujemy ok. 25 minut od czasu do czasu mieszając.

Makaron spaghetti gotujemy al dente zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzamy i dodajemy do sosu (wcześniej z sosu wyjmujemy listek laurowy), całość dokładnie mieszamy. Przed podaniem posypujemy świeżo startym parmezanem.

Pizza

Podobno potrawę podobną do pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Z Grecji (ok. 500 r. p.n.e.) trafiły do starożytnego Rzymu. Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889, kiedy Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka. Tamtejszy piekarz przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel) i bazylia (zieleń), reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej, najprostszej wersji pizzy.

Na pizzy możemy położyć wszelkie składniki, jakie nam przyjdą do głowy: mięso, ryby, pieczarki, warzywa, a nawet owoce. Niezmienny jest jedynie przepis na ciasto.

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- ok.20 g drożdży
- szczypta cukru
- szczypta soli
- oliwa
- ok.1/2 szklanki wody (ciepłej ale nie wrzącej)

Mąkę wsypujemy do miski. Następnie dolewamy wody, dodajemy pokruszone drożdże , później cukier i sól. Mieszamy, czekamy 15 minut. Dolewamy oliwę (6 łyżek). Wyrabiamy ciasto.

Lasagne

To ostatnia z najpopularniejszych na świecie włoskich potraw. Makaron lasagne ma postać dużych, prostokątnych płatów, najczęściej przekłada się go farszem i sosami i zapieka.

Składniki tradycyjnej lasagne:
200 g makaronu lasagne
250 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego
2-4 ząbki czosnku
200 g koncentratu pomidorowego lub pomidory z puszki
200 g pieczarek
4 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
kilka pomidorów do dekoracji
sól
suszone oregano
suszony tymianek
bazylia świeża lub suszona
150-400 g żółtego sera (proporcje zależne od preferencji)
2 szklanki sosu beszamelowego

Czosnek obrać, drobno posiekać lub rozdusić, podsmażyć na 2 łyżkach oleju. Dodać mięso i smażyć aż do wytopienia się tłuszczu (ok. 10-15 min) pilnując, by nie sklejało się. Kolejno dodać koncentrat lub pomidory. W przypadku koncentratu dusić 5 minut. Gdy dodajemy pomidory z puszki, musimy dusić całość nieco dłużej. Doprawić solą, oregano, tymiankiem, bazylią - według preferencji.

Pieczarki umyć, pokroić w plasterki. Według kuchni włoskiej pieczarki umieszczamy surowe. W Grecji zaleca się, by pieczarki przyrumienić na łyżce oleju. W naczyniu układamy warstwami: na samo dno pieczarki i sos lub sam sos, a następnie na przemian: makaron lasagne, sos beszamelowy, sos bolognese, pieczarki (ewentualnie tarty ser).

Wierzch posypać tartym serem, przyprawić przyprawami i ułożyć połówki pomidorów. Piec 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Jeśli nie czujemy się pewnie w kuchni, możemy wybrać się do włoskiej restauracji. W każdym mieście jest przynajmniej jedna, która poza pizzą podaje pyszne tradycyjne potrawy: kluseczki gnocci, pierogi ravioli, faszerowane cannelloni, sosy, sałatki oraz słodkie desery z tiramisu na czele. Takie święto jak dziś jest do tego świetnym pretekstem - szczególnie, jeśli do tej pory próbowaliśmy jedynie pizzy w osiedlowej pizzerii i polskiej, prostszej wersji spaghetti bolognese.

Włoska kuchnia - pachnąca bazylią i świeżym oregano, barwna i zdrowa - na pewno zasługuje na własne święto. Każdy smakosz powinien włączyć ją do swojego jadłospisu.

Przepisy pochodzą ze stron:

http://kulinarneimpresje.blogspot.com
www.e-spagetti.pl
http://www.pizzaprzepisy.pl/
http://pl.wikibooks.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BCka_kucharska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto