Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu

Ewa Bo
Ewa Bo
2 kwietnia państwa członkowskie ONZ ustaliły Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Obchodzony jest on od 2008 roku i ma uwrażliwić społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności.

Od kilku lat 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości na Temat Autyzmu.

Autyzm jest to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Do typowych cech należą problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w swoim przesłaniu z 2 kwietnia ub. roku powiedział: "Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.

Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności."

Spektrum autystyczne - szerokie pojęcie, obejmujące różne typy osób o cechach autystycznych. Wszystkie one charakteryzują się znacznymi zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji, jak również znacznie ograniczonymi zainteresowaniami i bardzo powtarzalnym zachowaniem.

Zakłada się, że u podłoża wszystkich zaburzeń spektrum autyzmu leżą defekty neurologiczne o szczegółowo nieznanej etiologii. Przyczynami ich powstania mogą być:
- uwarunkowanie genetyczne
- wiek ojca powyżej 40 lat
- zaburzenia metaboliczne, przede wszystkim nietolerancja glutenu i kazeiny
- urazy okołoporodowe
- uszkodzenia centralnego układu nerwowego
- toksoplazmoza (wrodzona)
- dziecięce porażenie mózgowe
- poważne infekcje i intensywne antybiotykoterapia w okresie niemowlęcym
- alergie i osłabiona sprawność immunologiczna

2 kwietnia każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem np. dodając do ubioru coś w kolorze niebieskim, oświetlając budynek na niebiesko, czy poprzez przekazywanie tej informacji swoim znajomym
itd...

W ramach akcji "Na niebiesko dla autyzmu" zostanie oświetlony Sejm RP, Pałac Kultury i Nauki, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Most Śląsko - Dąbrowski, siedziba Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, budynki zarządzane przez Knight Frank w Warszawie, Łodzi i Gdańsku, np. Light House, Dealer BMW i MINI Inchcape Motor Polska, Hotel Hyatt Regency Warsaw, wybrane sklepy Rossmann w kilku miastach Polski m.in. Warszawie, Poznaniu, Sopocie, Stadion Wrocław, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Manufaktura w Łodzi, Ratusz Miejski i Teatr Polski w Bielsku-Białej.

Honorowego Patronatu nad obchodami Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu udzielili: Prezydent m.st. Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto