Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2014 - Rokiem Denkowa, dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Redakcja
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie.
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie.
W minioną niedzielę, 5 stycznia 2014 roku, uroczystą mszą świętą zainaugurowano obchody Roku Denkowa, który został ustanowiony z okazji 450 - lecia nadania tej miejscowości praw miejskich.

Stosowną uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2014 Rokiem Denkowa podjęli radni Ostrowca Świętokrzyskiego na wniosek członków Towarzystwa Przyjaciół Denkowa. Chcieli oni w ten sposób przyczynić się do upowszechniania dziedzictwa kulturowego i historycznego tego byłego miasta, a dziś jednego z dwudziestu ostrowieckich osiedli. A to jest niezwykle imponujące i znaczące.

Założycielem miejscowości był Stanisław Michowski, który pobudował ją na gruntach wsi Denków i nadał jej nazwę Wielki Michów. Prawa miejskie miejscowość otrzymała na mocy przywileju wydanego 3 stycznia 1564 przez króla Zygmunta Augusta. Ten sam przywilej zezwalał na organizowanie w mieście dwóch jarmarków w roku i na cotygodniowy targ. W XVII wieku powrócono do nazwy Denków. Miasto stało się znaczącym w Polsce ośrodkiem garncarstwa i tkactwa. W tym samym wieku właścicielami miasta zostali Siemianowscy, którzy ufundowali kościół. Później Denków przechodził jeszcze w ręce rodów Małachowskich i Kotkowskich, spokrewnionych z Witoldem Gombrowiczem (w tutejszym kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika brali ślub jego rodzice: Antonina z Kotkowskich i Jan Gombrowicz, a na miejscowym cmentarzu znajduje się klasycystyczna kaplica rodziny Kotkowskich). Po pożarze w 1743 roku miasto dość szybko podniosło się ze zniszczeń. Przybywało domów, mieszkańców, ale także wzbogacała się infrastruktura przemysłowa: pod koniec XVIII wieku w mieście znajdował się młyn, browar, ratusz, dwie karczmy, a w 1812 roku rozpoczęła tu działalność kaflarnia Józefa Petrowskiego. W połowie XIX wieku Gabriel Weiss uruchomił wytwórnię kafli i fajansu. Wraz z pobliskim Bodzechowem tworzył też Denków kompleks hutniczy. Znajdował się tu też przykościelny szpital i austeria.

W 1869 roku Denków utracił prawa miejskie i stał się osadą typu miejskiego. Stało się to na prośbę mieszkańców, którzy chcieli uzyskać w ten sposób zmniejszenie podatków. W 1903 roku powstała tu pierwsza szkoła publiczna. Przez kilka miesięcy w 1942 roku w Denkowie funkcjonowało getto, podczas likwidacji którego zginęło ponad 500 osób pochodzenia żydowskiego. W 1954 roku osada została włączona w granice administracyjne Ostrowca Świętokrzyskiego. Przez Denków przebiegają dwa szlaki turystyczne: czerwony im. Mieczysława Radwana oraz zielony im. Witolda Gombrowicza. Warto tu zobaczyć wspomniany wyżej barokowy kościół pw. św. Stanisława i cmentarz z klasycystyczną kaplicą rodziny Kotkowskich, kaplicę św. Jana Nepomucena z XIX wieku oraz figurkę św. Floriana z 1803 roku, która jest umiejscowiona na denkowskim rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto