MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

24 osoby oskarżone w związku z działaniem grupy przestępczej "Torcida"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
24 osoby oskarżone w związku z działaniem grupy przestępczej "Torcida" Na zdjęciu Policjanci @PomorskaPolicja @policja_lodzka
24 osoby oskarżone w związku z działaniem grupy przestępczej "Torcida" Na zdjęciu Policjanci @PomorskaPolicja @policja_lodzka Fot. Twitter Podlaska Policja
Śląski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko kolejnym 24 członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym "Torcida”.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach kolejny akt oskarżenia w sprawie działania na terenie Śląska zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. "Torcidy”, zajmującej się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu skupionej wokół pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Akt oskarżenia obejmuje łącznie 103 przestępstwa popełnione przez 24 oskarżonych w okresie od 2015 do połowy 2021 roku. Jest to dziewiąty akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym "Torcidy”, dotychczas prokurator oskarżył już łącznie 77 osób. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 1 i 2 kk, udział w obrocie 300 kg marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, mefedronu i tabletek ekstazy, a także płynnej amfetaminy kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wewnątrzwspólnotowe dostawy tych substancji kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wytworzenie ponad 200 kg amfetaminy celem wprowadzenia jej do obrotu kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejne zarzuty dotyczą szeregu czynów przeciwko życiu i zdrowiu, tj. bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, w tym w szczególności tzw. "ustawki” i pobicia kibiców innych drużyn również skutkujące ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu. Poza tym zarzuty obejmują przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, tj. utrudnianie postępowania, składanie fałszywych zeznań oraz posiadanie broni palnej bez zezwolenia.
Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa zabezpieczono narkotyki, siekiery, maczety

Postępowanie w przedmiotowej sprawie toczyło się od początku 2017 roku, a kolejne zatrzymania w sprawie przeprowadzane były w listopadzie 2017 roku, marcu 2018 roku, maju 2019 roku, listopadzie 2020 roku, lipcu 2021 roku i wrześniu 2021 roku. Spośród ponad stu zatrzymanych kilku podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami postępowania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków.

W toku postępowania prokurator zabezpieczył mienie o wartości blisko miliona złotych. Ponadto w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i marihuany, broń palną, amunicję, kamizelkę kuloodporną, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki oraz gadżety świadczące o przynależności klubowej.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 24 osoby oskarżone w związku z działaniem grupy przestępczej "Torcida" - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto