Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 września w Chróścinie odbył się "Dzień Kultury Kresowej" [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Dzień Kultury Kresowej.
Dzień Kultury Kresowej. UM Lewin Brzeski
25 września w Chrościnie odbyła się impreza pod nazwą "Dzień Kultury Kresowej". Jest to jeden z projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego dla Gminy Lewin Brzeski w kategorii tzw. projektów miękkich.

Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Powitał gospodarzy festynu oraz wszystkich przybyłych gości i mieszkańców na tę uroczystość.

Pierwszym punktem programu imprezy było rozstrzygnięcie tegorocznej edycji gminnego konkursu pod nazwą "Piękna Wieś Lewińska". Burmistrz Lewina Brzeskiego, który był organizatorem, odczytał protokół z posiedzenia komisji konkursowej. Zwycięzcą okazało się sołectwo Przecza.

Następnym punktem programu był turniej sołectw o Puchar Burmistrza Lewina Brzeskiego. Po zliczeniu punktów ze wszystkich kategorii, zwycięzcami zostali przedstawiciele sołectwa Różyna. Drugie miejsce należało do Skorogoszczy, a trzecie do Saren Małych. Wszystkim uczestnikom wręczono puchary, nagrody, medale i dyplomy.

Pomiędzy przygotowaniami do jego kolejnej konkurencji, czas gościom wypełniał Pan Józef Gwizak, kresową gwarą opowiadając o Kresach i ich kulturze. Nie zabrakło także śpiewów oraz dowcipów.

W dniu kultury kresowej nie mogło zabraknąć kresowych potraw. Wszystkie głodomory mogły skorzystać z degustacji dań przygotowanych przez panie z KGW Chróścina, a było z czego wybierać: zupa rakowa, placki z dyni z twarogiem, gołąbki z tartych ziemniaków w sosie kurkowym, zakwas z czerwonych buraków. - czytamy na stronie Urzędu Miasta w Lewinie Brzeskim.

Dodatkowo dla dzieci przygotowano dmuchane zamki i zjeżdżalnie, zaplatanie kolorowych warkoczyków, malowanie gipsowych figurek czy ozdabianie rąk wodnymi tatuażami. Z kolei dorośli z ciekawością i zainteresowaniem mogli oglądać przygotowaną mini wystawę starych sprzętów i fotografii z kresowej Arkadii. Całość dopełniali okoliczni rękodzielnicy, prezentując wytwory rąk własnych, które szybko znajdowały nowych właścicieli.

Zabawa taneczna nie skończyła się szybko, trwała do tzw. „białego rana”. Uczestnicy bawili się przy muzyce zespołu Trans oraz DJ Igły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto