Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

27. Odsłona Wieczoru dla dorosłych w Koperniku

Michał Kowalski
Michał Kowalski
Logo
Logo Centrum Nauki Kopernik
Już 28 stycznia można będzie zwiedzić wszystkie wystawy, poeksperymentować z kilkuset eksponatami, polecieć do gwiazd w planetarium, to za sprawą kolejnego Wieczoru dla dorosłych pt. ,,Świat to za mało".

28 stycznia 2016, wieczór pt.: „Świat to za mało”
Godz. 19.00–22.00, wejście już od 18.30
Cena biletu – 27 zł
Bilety: http://www.bilety.kopernik.org.pl lub w kasie w dniu wydarzenia
Uwaga: odbiór i zakup biletów w kasach możliwy 28 stycznia w godz. 9.00-15.30 oraz od 18.30. Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia w ramach wieczoru jest ograniczona.

Oto niektóre z atrakcji dostępne podczas wieczoru:

WYSTAWA „PATRZ: ZIEMIA”
Wyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie w Planetarium Niebo Kopernika możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie.
Gdzie: Planetarium (parter, I piętro, III piętro)
Godziny: 19.00–22.00

SPOTKANIA Z EKSPERTAMI

KOSMICZNE PIENIĄDZE
Ludzka aktywność w kosmosie nie sprowadza się jedynie do lotów załogowych czy misji międzyplanetarnych. W rzeczywistości jest to ogromny rynek, obejmujący branże związane z telekomunikacją, nawigacją satelitarną, obserwacjami Ziemi. W 2014 r. obroty światowego sektora kosmicznego osiągnęły 330 miliardów dolarów (dla porównania budżet NASA wynosił wówczas mniej niż 18 miliardów). Polskie firmy również uczestniczą w kosmicznych projektach. Umożliwiają to między innymi przetargi ogłaszane przez Europejską Agencje Kosmiczną oraz udział w programie unijnym Horyzont 2020. O doświadczeniach i zrealizowanych projektach w branży kosmicznej opowie prezes polskiej firmy z sektora kosmicznego – Blue Dot Solutions.
Prowadzący: dr Krzysztof Kanawka – obronił doktorat z zakresu ogniw paliwowych na Imperial College London, wcześniej studiował na AGH w Krakowie oraz na Fachhochsule w Münster. Obecnie – jako szef BDS – główny manager projektu POSITION, którego celem jest rozwój polskich rozwiązań opartych o nawigację satelitarną oraz kierownik programu badawczo-rozwojowego platformy stratosferycznej „Hevelius”.
Gdzie: Centrum Konferencyjne
Godziny: 19.20, 20.20, 21.20
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min

METEORYTY – KAMIENIE Z KOSMOSU
Jak i kiedy powstały? Co powoduje, że cały czas do nas przybywają? Czym różnią się od meteoroidów i meteorów? Dlaczego są tak ważne dla nauki? O badaniach pierwszej stałej materii w Układzie Słonecznym opowie „łowca meteorytów” z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Prowadzący: Zbigniew Tymiński – jest fizykiem jądrowym po Uniwersytecie Warszawskim, pracownikiem Ośrodka Radioizotopów POLATOM NCBJ w Świerku. Brał udział w kilkunastu ekspedycjach meteorytowych w Europie, Azji i Afryce. Kieruje sekcją meteorytową w Stowarzyszeniu Astronomicznym Pracownia Komet i Meteorytów.
Gdzie: Planetarium, III p. – wystawa „Patrz: Ziemia”
Godziny: 19.00 - 22.00

KOSMOS BEZ TAJEMNIC
Rozwój technologii sprawił, że współczesna astronomia dysponuje niewyobrażalnymi jeszcze sto lat temu możliwościami zaglądania w kosmos i wydzierania mu jego tajemnic. Ogromne teleskopy optyczne wysyłane w przestrzeń kosmiczną przesyłają zdjęcia najdalszych zakątków naszego Układu Słonecznego i jeszcze odleglejszych miejsc. Nauczyliśmy się obserwować także to, czego nie możemy zobaczyć. Galaktyka Herkules, pozostałości po supernowej Tycho i wiele inne obiektów "zobaczyliśmy" dzięki użyciu radioteleskopów, pracujących na różnych zakresach fal. Poznajemy najróżniejsze obiekty astronomiczne – kwazary, pulsary, czarne dziury, całe nowe galaktyki. Możemy weryfikować teorie astronomiczne, precyzyjniej testować różne modele Wszechświata. A co czeka nas w niedalekiej przyszłości? Co odkryjemy dzięki gigantycznemu teleskopowi E-ELT (European Extra Large Telescope) oraz sieci super-czułych radioteleskopów z programu SKA (Square Kilometer Array). Czy te dwa najbardziej ambitne przedsięwzięcia naukowe pozwolą nam odkryć pozasłoneczne planety nadające się do zamieszkania, z przyjazną atmosferą i wodą? A może nawet życie w kosmosie?
Prowadzący: Maciej Cegłowski – jest doktorantem astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w astronomii pozagalaktycznej – bada kwazary, aktywne jądra galaktyk. Jest uczestnikiem projektów z pogranicza nauki i sztuki organizowanych przez Fundację Platon, a także jednym z założycieli Instytutu B61 – awangardowej grupy artystycznej, skupiającej naukowców, muzyków i performerów. Ostatnio, prócz pracy naukowej, zajmuje się produkcją radionuklidów. Pracuje jako operator cyklotronu. Uwielbia kolendra i wieczorne turlanie.
Gdzie: Centrum Konferencyjne
Godziny: 19.25, 20.25, 21.25
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min

BŁĘKITNA PLANETA POD LUPĄ
Od blisko 60 lat, nad naszymi głowami krążą sztuczne satelity. Wiele z nich wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt pomiarowy i precyzyjne kamery, które każdego dnia dostarczają ogromnej ilości danych i zdjęć. Co mogą zobaczyć i zmierzyć? Czego możemy dowiedzieć się o życiu na Ziemi, analizując zebrane w kosmosie informacje? O tym, w jaki sposób misje kosmiczne wspierają badania i ochronę ziemskich zasobów przyrodniczych, opowie ekspertka Centrum UNEP/GRID-Warszawa – ośrodka specjalizującego się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku naturalnym naszej planety.
Prowadząca: Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska – przyrodnik i edukator. Promuje interdyscyplinarne podejście do badania zjawisk przyrodniczych z wykorzystaniem technologii i danych satelitarnych. Kierownik Działu Edukacji w Centrum UNEP/GRID-Warszawa (United Nations Environment Programme/Global Resource Information Database).
Gdzie: Centrum Konferencyjne
Godziny: 19.30, 20.30, 21.30
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min

SPÓJRZ W NIEBO – pokaz specjalny w planetarium
Lecimy w kosmos, by przyjrzeć się satelitom krążącym dookoła Ziemi. Sprawdzimy, jakie prowadzą obserwacje i co z nich wynika. Na kopule planetarium zobaczymy wizualizacje, stworzone na podstawie rzeczywistych badań i najno

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto