Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Uroczystość pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Gdańsku.
Uroczystość pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Gdańsku. Darek Szczecina
27 września 1939 r. w obliczu kapitulacji stolicy zawiązała się konspiracyjna organizacja niepodległościowa Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek budowy Polskiego Państwa Podziemnego. Był to fenomen niespotykany na skalę światową.

Polskie Państwo Podziemne to konspiracyjne instytucje polityczne, administracyjne i wojskowe sprawujące władzę w okupowanej w latach II wojny światowej Polsce. Działały one na podstawie upoważnienia władz RP na uchodźstwie już od września 1939 r., gdy utworzono kierowaną przez dowództwo wojskowe Służbę Zwycięstwu Polski (SZP) – protoplastę Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

W skład władzy Polskiego Państwa Podziemnego wchodziły: Armia Krajowa - konspiracyjna część Polskich Sił Zbrojnych, podziemna administracja państwowa z Delegaturą Rządu RP na Kraj, gdzie w ostatnich latach okupacji Pełnomocnik Rządu RP na Kraj był w randze wicepremiera i wspólnie ze swoimi zastępcami (ministrami) tworzył Krajową Radę Ministrów, zalążek parlamentu -
Radę Jedności Narodowej, policję - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa i sądownictwo - wojskowe oraz cywilne Sądy Specjalne. Dobrze było rozwinięte szkolnictwo Polskiego Państwa Podziemnego – tzw. tajne nauczanie.

Organy państwa podziemnego kierowały strukturami lokalnymi: wojewódzkimi oraz powiatowymi. Podporządkowały mu się polskie instytucje opiekuńcze i gospodarcze, m.in. Rada Główna Opiekuńcza (jedyna organizacja tego typu uznawana przez okupanta), PCK, Związek Spółdzielni Spożywców „Społem”.

W okresie powstania warszawskiego władze Polskiego Państwa Podziemnego działały jawnie, ale po jego upadku uległy dezorganizacji.

W styczniu 1945 roku rozwiązano Armię Krajową, a w marcu niemal całe kierownictwo państwa podziemnego zostało aresztowane przez NKWD. Byli oni sądzeni w czerwcu 1945 roku w tzw. procesie szesnastu, gdzie przez sowieckie władze zostali skazani na wieloletnie więzienie.

Rada Jedności Narodowej i Delegatura Rządu RP zostały rozwiązane 1 lipca 1945, po opublikowaniu odezwy: Testament Polski Walczącej.
Od 1998 roku na mocy uchwały Sejmu RP dzień 27 września jest Dniem Polskiego Państwa Podziemnego . W tym dniu w wielu miejscach pamięci narodowej składane są kwiaty i oddawany hołd twórcom Podziemnego Państwa Polskiego.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto