Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3 maja w Szczyrku. Profesor Jerzy Buzek zasadził symboliczny dąb

Ewa Bo
Ewa Bo
3 maja 2013 r.
3 maja 2013 r. ks. Jan Byrt
3 maja, po uroczystym nabożeństwie odprawionym w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku, eurodeputowany, a w latach 2009-2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek zasadził dąb w Ogrodzie Reformacji.

W 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przypadającej niedawno 9. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, prof. Jerzy Buzek posadził symboliczny dąb. Został on nazwany jego imieniem.

Premier ogromnie się ucieszył, że może w ten sposób uczcić 3 maja i że drzewko znajdzie się wśród innych zasadzonych w dekadzie Reformacji. Bardzo miłym zaskoczeniem był również udział delegacji z Czech na czele z księdzem biskupem Janem Wacławkiem z Kościoła Ewangelicko Augsburskiego, który zasadził jabłonkę z Jabłonkowa. Przybył również Karol Cieślar - organizator spotkań Cieślarów na górze Cieślar w Wiśle Jaworniku. Nie zabrakło również posłanki Aleksandry Trybuś z Cieszyna, władz powiatu bielskiego, władz miasta z wiceburmistrzem Wojciechem Kufel oraz przedstawicieli rady miasta Szczyrk i parafii ewangelickiej w Szczyrku - powiedział w rozmowie z Wiadomościami24.pl ks.Jan Byrt.

W Ekumenicznym Ogrodzie Reformacji, utworzonym kilka lat temu w Beskidach pod Kotarzem przez ks. Byrta, rośnie już kilka tysięcy drzew. Są tu cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię i dwóch duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: ewangelika ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana ks. Romana Indrzejczyka. Drzewka sadził między innymi Adam Małysz, młodzież z Bielska, Cieszyna, Cisownicy, Jastrzębia, Szczyrku i z wielu innych miejscowości. Kilka dni temu "śliwę pissardii " posadziła mieszkanka Wiednia pani Britte Gaier.

Lasy beskidzkie coraz bardziej ulegają zniszczeniu, a takie akcje jak ta przeciwdziała ich umieraniu. To także pewien sposób na podziękowanie za ochronę i ocalenie, gdy ewangelicy w okresie kontrreformacji chronili się w ich cieniu i przy kamieniach ołtarzowych (niektóre zostały zachowane do chwili obecnej np. na Równicy w Ustroniu ) odprawiali swoje nabożeństwa. Ale "dzisiaj jest zupełnie inaczej, ludzie wierzący wiedzą, że Duch Święty czyni jedność w różnorodności" - dodał duchowny.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto