Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30. rocznica śmierci Anny Jantar

Tomasz Brusik
Tomasz Brusik
Grób Anny Jantar na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim.
Grób Anny Jantar na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim.
30 lat temu Anna Jantar wracała do kraju z koncertów w Stanach Zjednoczonych. Na warszawskim lotnisku Okęcie doszło do katastrofy. Zginęło 87 osób, w tym także piosenkarka.

Anna Jantar, a właściwie Anna Maria Szmeterling (od 1971 Kukulska) urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Początkowo nic nie zapowiadało jej przyszłej kariery muzycznej. Zdawała do Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie nie została przyjęta z powodu braku miejsc.

Śpiewać zaczęła dopiero w wieku 18 lat. W studiu poznańskiego radia nagrała utwór "Po ten kwiat czerwony". Rok po tym wydarzeniu została wokalistką zielonogórskiego zespołu Waganci. W grupie tej występował także Jarosław Kukulski, za którego wyszła w kwietniu 1971.

W latach 70. przyszła fala sławy. W 1972 rozpoczęła karierę zawodowej piosenkarki estradowej. W tym samym roku zaczęła występować jako Anna Jantar. W 1973 wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonała swój pierwszy wieli przebój "Najtrudniejszy pierwszy krok".

W 1975 miała wystąpić na Eurowizji z piosenką "Mój, tylko mój". Miała, gdyż Europejska Unia Nadawców (EBU) nie przyjęła TVP. Następnie współpracowała m.in. ze Stanisławem Sojką i Zbigniewem Hołdysem. Nagrywała z Budką Suflera i Perfectem, czołowymi zespołami lat 80.

Do dnia dzisiejszego przetrwały jej nieśmiertelne utwory, takie jak: "Nic nie może przecież wiecznie trwać", "Tylko mnie poproś do tańca", "Tyle Słońca w całym mieście" czy "Wielka dama tańczy sama".

14 marca 1980 roku wracała do kraju z koncertów w Stanach Zjednoczonych samolotem IŁ-62 "Mikołaj Kopernik", który należał do polskich linii lotniczych LOT. Po 12 godzinach lotu, na warszawskim lotnisku Okęcie doszło do katastrofy. Zginęło 87 osób - oprócz załogi i pasażerów, śmierć poniosła także piosenkarka. Ciało artystki pochowano na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim. Dziś miałaby prawie 60 lat. W chwili śmieci osierociła 4-letnią córkę Natalię, która po matce odziedziczyła nie tylko głos, ale i nieprzeciętną urodę.

14 marca o godzinie 15.00 w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie w
Warszawie (obok cmentarza) odbyła się msza św. za zmarłą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto