Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 stanowisk najbardziej zagrożonych likwidacją przez automatyzację

OPRAC.: AB
Rozwój nowych technologii sprawi, że do 2025 r. z rynku pracy zniknie 85 mln stanowisk – szacuje World Economic Forum (WEF). Mimo to tylko 12% pracowników bierze pod uwagę przekwalifikowanie – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. 

 Poznaj listę zawodów najbardziej zagrożonych likwidacją.
Rozwój nowych technologii sprawi, że do 2025 r. z rynku pracy zniknie 85 mln stanowisk – szacuje World Economic Forum (WEF). Mimo to tylko 12% pracowników bierze pod uwagę przekwalifikowanie – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Poznaj listę zawodów najbardziej zagrożonych likwidacją. Pxhere.com
Przez epidedmię COVID-19 wzrosło znaczenie nowych technologii, a to oznacza, że coraz więcej firm będzie decydować się na automatyzację. Które miejsca pracy zabiorą nam roboty? Którzy pracownicy są na wagę złota? Sprawdź, czy czas się przebranżowić.

Do 2025 r. 10% firm przebadanych przez WEF planuje wdrożyć do pracy roboty, które nie są humanoidami, np. automatyzację w przemyśle lub drony – można dowiedzieć się z raportu Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum) „The future of jobs report 2020”. Autorzy raportu wskazują na wzmożone zainteresowanie szyfrowaniem informacji, robotami niebędącymi humanoidami czy sztuczną inteligencją.

- Pandemia i związane z nią obostrzenia przyczyniły się do znacznego przyspieszenia cyfryzacji zarówno miejsc pracy jak i oferowanych usług. Wzrósł popyt na m.in. technologie chmurowe, big data, handel elektroniczny czy roboty softwarowe i sztuczną inteligencję. Podczas wiosennego lockdownu wydawało się, że głównie zautomatyzowane zostaną stanowiska, na których nie da się pracować zdalnie, co przekładało się na realne straty finansowe firm. Tymczasem raport WEF pokazuje, że nadchodząca transformacja będzie szersza. Podstawową zmianą będzie wyrównanie czasu spędzonego na wykonywaniu bieżących zadań przez ludzi i maszyny. Taki hybrydowy model pracy wymusza przekształcenie dotychczasowych obowiązków, poszerzenie umiejętności, a niekiedy wręcz zmianę zawodu – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert rynku pracy.

WEF szacuje, że w konsekwencji nowego podziału pracy między ludźmi a robotami do 2025 r. zostanie zlikwidowanych 85 mln miejsc pracy. Na szczęście wakaty nie znikną bezpowrotnie. Na miejsce starych stanowisk pracy ma pojawić się 97 mln nowych, lepiej dostosowanych do sytuacji w świecie technologii (raport obejmuje 15 branż
i 26 gospodarek).

Wyniki raportu WEF pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat połowa specjalistów związanych z AI (sztuczną inteligencją) czy naukami o danych, przebranżowiła się, w wyniku czego pracownicy mogli podjąć pracę jutra. W inżynierii pracownicy, którzy zmienili branżę, stanowią 67% osób zatrudnionych, a w tworzeniu treści jest to aż 72%.

- Dziś 94% firm oczekuje, że ich pracownicy będą zdobywać nowe kompetencje. Niestety tej świadomości nadal brakuje Polakom. Z naszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że zaledwie 12% pracowników bierze pod uwagę możliwość przekwalifikowania się w związku z rozwojem automatyzacji. To pokazuje, jak istotne jest edukowanie społeczeństwa odnośnie nadchodzących zmian oraz zapewnienie powszechnego dostępu do kursów i szkoleń, które pozwolą zdobyć umiejętności niezbędne do wykonywania pracy w przyszłości – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) za 2018 r. pokazuje, że na 10 tys. miejsc pracy w polskim przemyśle przypadały 42 roboty, a w pozostałych branżach było ich jeszcze mniej, bo 30 sztuk na 10 tys. pracowników. To stosunkowo niewiele, w porównaniu ze statystykami dla Europy, gdzie 114 miejsc pracy spośród każdych 10 tys. zajmowały roboty. Światowa średnia wynosi 99, na Słowacji i w Czechach ok. 135, a w Niemczech - 330, w Korei Południowej - 774, w Singapurze 831 maszyn na 10 tys. stanowisk.

Komu roboty zabiorą pracę?

Wśród stanowisk najbardziej zagrożonych przez roboty należy wskazać te stosunkowo łatwe do zautomatyzowania. Są one zajmowane m.in. przez pracowników produkcyjnych.

- Najbardziej zagrożone stanowiska to te, gdzie wykonuje się proste, powtarzalne czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Takie zadania łatwo można opisać za pomocą algorytmów, dlatego idealnie nadają się do zautomatyzowania i przekazania do realizacji robotowi czy programowi klasy RPA. Natomiast zawody jutra wymagają konkretnych kwalifikacji, co dla osób obecnych już na rynku pracy, często wiąże się z koniecznością przebranżowienia – mówi Piotr Balwierz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5 stanowisk najbardziej zagrożonych likwidacją przez automatyzację - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto