5 sytuacji, w których szef musi wypłacić odprawę. Kiedy pracownik otrzyma dodatkowe pieniądze?

Redakcja
Prawo pracy przewiduje kilka rodzajów odpraw. Pracownik dostanie pieniądze nie tylko w związku ze zwolnieniem z pracy. Kiedy jeszcze pracodawca będzie musiał wypłacić pieniądze?
Prawo pracy przewiduje kilka rodzajów odpraw. Pracownik dostanie pieniądze nie tylko w związku ze zwolnieniem z pracy. Kiedy jeszcze pracodawca będzie musiał wypłacić pieniądze? 123RF
Odprawa najczęściej kojarzy się ze świadczeniem wypłacanym pracownikowi w momencie zwolnienia. Jednak to nie jedyna sytuacja, kiedy pracownik otrzyma dodatkowe pieniądze. Prawo pracy przewiduje kilka innych okoliczności, które uprawniają pracownika lub jego rodzinę do otrzymania odprawy.

Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych) do odprawy uprawniane są osoby, z którymi został rozwiązany stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych. Odprawa przysługuje również osobą zwolnionym w trybie indywidualnym.

Warto przeczytać:

Nie wszyscy pracodawcy maja jednak obowiązek wypłacania odpraw przy zwolnieniach grupowych lub indywidualnych. Z takiego obowiązku zwolnione są firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników.

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

 • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
 • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
 • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Na odprawę za zwolnienie nie mają co liczyć:

 • osoby zwolnione na podstawie art. 52 k.p. (z winy pracownika) oraz art. 53 k.p (z przyczyn nie dotyczących pracownika),
 • osoby, które sam złożyły wypowiedzenie,
 • osoby zatrudnione na podstawie mianowania,
 • osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło,
 • pracownicy tymczasowi.

Odprawa emerytalna i rentowa

Zgodnie z art. 92(1) kodeksu pracy pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna, tzw. odprawa emerytalna. świadczenie to może być wypłacane jedynie raz.

Odprawa emerytalna wypłacana jest w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przepisy nie wprowadzają limitu, więc pracodawca może wypłacić wyższą odprawę, jeśli przewiduje to regulamin pracy, układ zbiorowy lub umowa o pracę.

Odprawa pośmiertna

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Warto przeczytać:

Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

 • jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
 • trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
 • sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Odprawa pośmiertna przysługuje małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej (np: dzieci). W takim przypadku odprawę dzieli się na równe części.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Materiał oryginalny: 5 sytuacji, w których szef musi wypłacić odprawę. Kiedy pracownik otrzyma dodatkowe pieniądze? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie