5 złotych medali mają polscy paraolimpijczycy w Londynie

Marta Wróbel
EG Focus, CC2.0
Kolejne sukcesy naszych paraolimpijczyków w Londynie. Sportowcy zdobyli 5 złotych, 3 brązowy i 5 srebrne medale. A to jeszcze nie koniec zmagań niepełnosprawnych sportowców.

We wtorek mamy dwa kolejne sukcesy olimpijskie. Janusz Rokicki zdobył srebro w pchnięciu kulą z wynikiem 15.68 metra, a Milena Olszewska brązowy medal w łucznictwie.

W poniedziałkowy wieczór nie zawiodła Natalia Partyka w tenisie stołowym została złotą medalistką IP. Wygrała 3-2 w setach.
Lekkoatletyka - Karolina Kucharczyk została również dziś złotą medalistka i rekordzistką świata w skoku w dal. 6 metrów to od dziś nowy rekord świata!
Do jej dyspozycji było 5 prób, z czego cztery to rekordy świata. Również Łukasz Mamczarz z wynikiem 1.74 zdobył brązowy medal w skoku wzwyż. Wszyscy medaliści zaliczyli ta samą wysokość z tym że Łukasz w trzeciej próbie.

Niedziela dla naszych sportowców w Londynie okazała się dobrym dniem. W turnieju tenisa stołowego Patryk Chojnowski, zawodni ostródzkiej Startu Ostródzianki został mistrzem Paraolimpijskim. Wygrał 3 do 0, w zaledwie 20 minut pokonał w finale Chińczyka Yanga Ge.

Również na basenie olimpijskim odnieśliśmy dziś złote zwycięstwo. Po najcenniejszy krążek popłynęła Joanna Mendak. Zawodniczka Startu Białystok wygrała wyścig na dystansie 100 m stylem motylkowym. Startująca w kategorii osób niedowidzących Polka po medal popłynęła w czasie 1:06:16.

W sobotę kilkakrotnie mogliśmy się cieszyć z naszymi sportowcami. Alicja Fiodorow zdobyła srebro w wyścigu na 200 m. Czas 25.49 to nowy rekord Europy.

Katarzyna Piekart ustanowiła rekord świata i zdobyła złoty medal w konkursie rzutu oszczepem. Lekkoatletka startująca na co dzień pod szyldem Startu Gorzów Wlkp. uzyskała wynik 41,15 m i o siedem centymetrów wyprzedziła w konkursie Rosjankę Natalię Gudkową. Brązowy medal trafił do rąk Madeleine Hogan z Australii.

Także w sobotę Karol Kuzoń został wicemistrzem paraolimpijskim w pchnięciu kulą z wynikiem 11 metrów 36 centymetrów. Wyprzedził go tylko reprezentant Iranu, Bagheri Jeddi Jalil.

Również w pływaniu mamy. Paulina Woźniak została brązową medalistką IP z czasem 38.97 na 100 metrów w stylu klasycznym. Triumfatorka Rosjanka pobiła rekord świata wynikiem 36.37.

Zaskoczeniem był srebrny medal zdobyty przez niespełna 15-letnią wrocławiankę Oliwię Jabłońską, która płynęła na 100 metrów w stylu motylkowym.

W tym miejscu warto powiedzieć że większość naszych niepełnosprawnych sportowców zdobywa miejsca blisko podium, jednak ułamki czasów lub milimetry nie pozwalają im zdobyć tych głównych trofeów.

Zmagania niepełnosprawnych sportowców nie są transmitowane przez żadną polską telewizję, dlatego też widzowie mogą dopingować sportowców, oglądając