Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat szkolnictwa rolniczego w Przemystce

Redakcja
Przemystka w 2004 roku
Przemystka w 2004 roku
Tak się złożyło, że razem z moim sąsiadem i przyjacielem Benedyktem Kowalskim, wspominaliśmy szkołę rolniczą w Przemystce, z racji tego, że 26 września 2009 roku zaplanowano obchody jej 50-lecia. I tak powstał ten artykuł.

Powiat radziejowski jest powiatem typowo rolniczym, stąd też rozwój na tym terenie szkolnictwa rolniczego. Jego początki są związane z pobliskimi Biskupicami, gdzie w dworku neoklasycystycznym z początku XX wieku, którego właścicielem w latach dwudziestych XX wieku był Wilhelm Zawadyl, a przed przed II wojną światową p. Rudnicki, jesienią 1959 r. powstała dwuzimowa szkoła rolnicza.

Szkoła tą kierował Antoni Ginowicz, natomiast jego żona prowadziła internat na 40 osób. Zajęcia edukacyjne trwały od 1 października do 1 kwietnia - pozostałe miesiące roku szkolnego były przeznaczone na praktykę we własnych gospodarstwach. W tamtym czasie zawsze były tylko dwie klasy, dlatego większość nauczycieli pracowała w niepełnym wymiarze godzin. Bazą dla rolniczego szkolenia był ogród, trzy ciągniki (możliwość zdobycia prawa jazdy) i jeden przekrój ciągnika, jako pomoc dydaktyczna. Praktyki odbywały się w PGR-ze w Przemystce i Braniewie. Absolwenci mogli kontynuować naukę w technikach w Brześciu, Bielicach i Wymyślinie.

W 1966 r. powstała w Biskupicach zasadnicza szkoła rolnicza; zajęcia odbywały się od września do czerwca; organizowane były kursy rolnicze, a młodzież mogła korzystać ze stypendiów. W styczniu 1970 r. dyrektorem został inż. Benon Rosiński, z którym to zagraliśmy w przeszłości niejednego roberka. W listopadzie 1970 r. zapadła decyzja miejscowych władz o budowie nowej szkoły rolniczej. Sądzić należy, że był to pomysł Antoniego Ginowicza. Nowe technikum ostatecznie powstało w Przemystce, gdzie ówczesny dyrektor PGR-u p. Paliwoda wydzielił ziemię na przyszkolne gospodarstwo. Budowę rozpoczęto w 1971 r., a latem 1974 r. zebrane grono pedagogiczne przygotowało się do zadań dydaktycznych.

Nowa szkoła rozpoczęła pracę 2 września pod nazwą Państwowe Technikum Rolnicze w Przemystce. W jej skład wchodziło sześć oddziałów szkoły zasadniczej i trzy pierwsze klasy technikum; młodzież przeniesiono z Biskupic i ZSR w Radziejowie - pozostali pochodzili z dalszych okolic. Tym ostatnim placówka oferowała internat na 200 osób. Zaczęło także funkcjonować technikum zaoczne. Praca pozalekcyjna skupiła się wokół zespołów: muzycznego, tanecznego, recytatorskiego, sportowego. Powstały SKO, SITR, Samorząd Uczniowski, ZSMW i TPPR.

W styczniu 1977 r. pomyślnie ukończyło szkołę z maturą 70 absolwentów technikum dziennego i 26 zaocznego. Rok później funkcję dyrektora objął mgr inż. Lucjan Walczak - sprawował ją przez czternaście lat - zaś zastępcą została mgr inż. Alicja Pawikowska; pełni tę funkcję do dziś. Jesienią 1983 r. ZSR uzyskał profile: ogólnorolny, wiejskie gospodarstwo domowe oraz mechanizacji rolnictwa.

Technikum rolniczym zaocznym, funkcjonującym przez dziewiętnaście lat, kierował najpierw wicedyrektor inż. Edward Łukanowski, później mgr inż. Bogdan Prus. W latach 1976 - 1983 działało technikum rolnicze wieczorowe.

30 grudnia 1977 r. Przemystka otrzymała nazwę Zespołu Szkół Rolniczych, od września 1978 r. do 1993 r. funkcjonowała filia w Piotrkowie Kujawskim, z którą jako Prezes OSM Piotrków Kuj. współpracowałem. W 1979 r. utworzono technikum rolnicze pięcioletnie oraz stacjonarne rolnicze studium policealne dla absolwentów szkół średnich, które po dwóch latach zaczęło kształcić w trybie zaocznym - do roku 1985.
Lata dziewięćdziesiąte rozpoczęły się od wprowadzenia czteroletniego liceum zawodowego (specjalność: wiejskie gospodarstwo domowe); koniec naboru nastąpił w roku 1997. Dalsze losy placówki związane były z przemianami w kraju. W maju 1992 r. szkoła otrzymała imię „Ziemi Kujawskiej”, a funkcję dyrektora objął mgr inż. Benedykt Kowalski, który sprawuje ją do dziś. W tym też roku powołano liceum ekonomiczne. Innymi typami szkół, jakie funkcjonują w Przemystce są: zasadnicza szkoła zawodowa (specjalizacja: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych) oraz Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego (1997/1998). W 1998 r. szkoła stała się obiektem dydaktycznym ATR w Bydgoszczy, a od 1 grudnia 1998 uzyskała status i nazwę: Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego (prawo organizowania kursów i nauki w trybie eksternistycznym i zaocznym). W 2001 r. po raz pierwszy rozpoczęto nabór na studium informatyczne. Kolejny etap przemian szkolnych wiąże się z reformą szkolnictwa w roku 2002 - powołano oddziały ponadgimnazjalne: czteroletnie technikum ekonomiczne, trzyletnie liceum profilowane, czteroletnie technikum rolnicze i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową. Dzienne technikum rolnicze trzyletnie na podbudowie szkoły zawodowej, przemianowano na wieczorowe. Od 1 września 2004 r. powołano liceum ogólnokształcące.

Praktyki szkolne uczniowie początkowo odbywali w przedsiębiorstwach rolniczych państwowych. Dopiero w 1986 r. szkoła otrzymała 24 ha ziemi, zaś od 1 września 1992 r. możemy mówić o gospodarstwie pomocniczym przy ZSR - najpierw z areałem 31, a później 34 ha. Ze szkoły typowo rolniczej „Przemystka" stała się i jest ośrodkiem coraz bardziej uniwersalnym, dającym szeroką ofertę w zakresie nauczanych kierunków zawodowych i dobry poziom kształcenia. Próbuje także stworzyć możliwości poszerzania wiedzy osobom realizującym się już na stanowiskach pracy. Jest znana w powiecie radziejowskim, i poza nim, bo przecież chyba to największa tego typu jednostka oświatowa w tej części Kujaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto