Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

51. Krakowski Festiwal Filmowy. Kraków czeka na święto kina

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Oficjalne logo 51. KFF
Oficjalne logo 51. KFF
Już w poniedziałek rozpoczyna się 51. Krakowski Festiwal Filmowy. Warto przypomnieć, że jest jedyną w naszym kraju imprezą filmową, której laureaci mogą ubiegać się m.in. o Oscara oraz Europejską Nagrodę Filmową.

W ciągu siedmiu festiwalowych dni od 23 do 29 maja, w wielu miejscach w Krakowie pokazane zostaną 223 filmy, w tym 42 produkcje fabularne, 49 animacji oraz 132 dokumenty. Główne pokazy konkursowe odbywać będą się w kinach Kijów.Centrum (tutaj będzie się znajdować centrum festiwalowe) oraz Mikro, natomiast pokazy pozakonkursowe, na które składa się w tym roku 12 zróżnicowanych cykli tematycznych, w Kinie Pod Baranami oraz w Centrum Kinowym ARS. Najbardziej ekscentryczne kino plenerowe ulokowało się u stóp wawelskiego zamku. Pod gołym niebem codziennie wieczorem organizatorzy zapraszają widzów na bezpłatny pokaz z cyklu „Dźwięki muzyki”. Będzie można zobaczyć m.in. film o Henrym Padovanim, gitarzyście, który zaczynał karierę w zespole The Police w burzliwych latach 70.

51. edycję krakowskiego święta kina otworzy premierowy pokaz filmu „Dzień z życia” („Life in a Day”) Kevina Macdonalda, reżysera takich produkcji, jak „Jeden dzień we wrześniu” oraz „Ostatniego króla Szkocji”. Ten pełnometrażowy dokument, którego producentem jest Ridley Scott, powstał z filmów, które przesłali na YouTube internauci ze 197 krajów. Wszystkie powstały jednego dnia - 24 lipca 2010. Celem produkcji jest odpowiedzenie na pytanie jak żyje dzisiejszy człowiek - poddał się procesowi globalizacji czy nadal stara się z nim walczyć? Film pierwszy raz został pokazany na festiwalu w Sundance. W Europie zadebiutował w podczas Berlinale. W Krakowie odbędzie się jego polska premiera. Gościem pokazu będzie Tomasz Skowroński z Zakopanego, którego krótki film został włączony do głównej produkcji.

W drugim dniu festiwalu, nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości odbierze Piotr Kamler, mistrz światowej animacji, trzykrotnie wyróżniony w Krakowie, zdobywca Grand Prix na festiwalu w Annecy. Przy okazji otworzy on wystawę swoich prac - utworów przestrzennych i filmowych – zatytułowaną „Czy czas istnieje?”. Wręczenie nagrody odbędzie się we wtorkowy wieczór podczas uroczystości w Kinie Kijów.

W 3 festiwalowych konkursach wystartują 84 filmy. Łączna pula nagród wynosi 200 tys. złotych. Zostaną rozdane poza tym następujące nagrody: Złoty Róg, Złoty Smok i Złoty Lajkonik. W festiwalowych jury zasiądą Tue Steen Müller (wybitny ekspert kina dokumentalnego), Jerzy Kapuścinski (producent), Marcin Koszałka (reżyser i operator), Kaleo La Belle (laureat poprzedniej edycji krakowskiego festiwalu, reżyser), Anna Kazejak-Dawid (reżyserka i scenarzystka), Tadeusz Słobodzianek (ceniony dramaturg, laureat Nagrody Nike), Marcin Wrona (reżyser filmowy i teatralny), Bartek Konopka (reżyser i współautor nominowanego do Oskara dokumentu „Królik po berlińsku").

Organizatorzy przygotowali również gratkę dla fanów muzyki i obrazu - w sobotni wieczór (28 maja) w kinie Kijów.Centrum, odbędzie się 9. już Noc Wideoklipów. Jest to autorski pokaz oryginalnych, wyróżniających się sposobem realizacji teledysków. W czasie projekcji występować będą utalentowani i znani muzycy: Czesław Śpiewa w klubie Alchemia na Kazimierzu, zespół Me Myself and I w klubie Pauza oraz na Gali Zakończenia Festiwalu, którą poprowadzi Maciej Stuhr – znakomita grupa jazzowa Marcin Wasilewski Trio.

Niestety, nie każdy miłośnik kina nie będzie mógł dotrzeć do Krakowa, by osobiście obejrzeć konkursowe produkcje. Ale organizatorzy pomyśleli także o nieobecnych na 51. KFF. 12 starannie wybranych filmów z tegorocznego programu, już od poniedziałku 23 maja będzie dostępne w internetowym serwisie VOD Kinoplex.gazeta.pl. Wszystkie filmy będzie można obejrzeć całkowicie za darmo! Internauci będą mogli obejrzeć m.in. „Moją reinkarnację” o dylemacie przed jakim staje syn znanego buddyjskiego guru, zmuszony do wyboru pomiędzy pragnieniem prowadzenia normalnego życia w Europie, a poczuciem solidarności z narodem tybetańskim.

Na sam koniec gratka od organizatorów. Co Polacy wiedzą o filmach dokumentalnych? Czy oglądają takie produkcje? Aby się dowiedzieć polecam obejrzeć poniższy film.

Cały czas dostępne są karnety (120 zł i 70 zł) oraz bilety (5 zł i 10 zł), które są do nabycia w kasach festiwalowych kin. Każdy widz, który zakupi karnet, otrzyma gratis festiwalowy katalog.

Oficjalna strona festiwalu

Profil KFF na facebook.com
Profil KFF na twitter.com
Profil KFF na blip.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto