Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60-lecie bytomskich miłośników turystyki krajoznawczej

Redakcja
Muzeum Górnośląskie - wystaw w gmachu dawnego starostwa powiatowego, przy ulicy Wojciecha Korfantego 34.
Muzeum Górnośląskie - wystaw w gmachu dawnego starostwa powiatowego, przy ulicy Wojciecha Korfantego 34. Piotr A.Jeleń
Jubileusz 60-lecia bytomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, był okazją do zorganizowania wystawy poświęconej temu wydarzeniu. W Muzeum Górnośląskim możemy poznać historię PTTK w Bytomiu im. Stefana Lachowicza.

Otwarcie wystawy wraz z konferencją, miało miejsce w sobotę 25 listopada 2011 roku w gmachu filialnym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ulicy Wojciecha Korfantego 34.

Konferencja, jaka miała miejsce w sali koncertowej muzeum, poświęcona była nie tylko historii bytomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Była także okazją do spotkania z seniorami oraz najmłodszymi członkami bytomskich miłośników turystyki.

Jak podaje strona internetowa Urzędu Miasta Bytomia, obecny na konferencji prezydent Bytomia Piotr Koj, takimi słowami zwrócił się do zebranych: - Życzę wam wielu lat dalszej, aktywnej działalności, byście wypełniali tę misję przekonani o jej ogromnej wartości i nadal inspirowali młode pokolenia do poznawania piękna naszej ojczyzny.

Jak przystało na tak prestiżowy jubileusz, nie obyło się bez wyróżnień czołowych przedstawicieli bytomskiego oddziału, którzy zostali wyróżnieni honorowymi odznaczeniami.

Z okazji 60. rocznicy działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bytomiu, został wydany także specjalny biuletyn. Zamieszczono w nim historię i dorobek bytomskiego PTTK-u, ale także i opisy ciekawych obiektów i tras wycieczek po Bytomiu. W części informacyjnej znalazły się aktualności z zakresu działalności kół i klubów wraz z ich danymi teleadresowymi.

Publikacja została dofinansowana ze środków Gminy Bytom. - Poprzez wydanie biuletynu chcemy też promować nasze miasto i pokazać jego turystyczny potencjał. Mam nadzieję, że swoją działalnością zainteresujemy młodzież, która będzie mogła lepiej poznać swoje miasto - powiedział Adam Płonka, prezes bytomskiego oddziału PTTK.

Stefan Lachowicz

Wystawa prezentuje sylwetkę patrona Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Stefana Lachowicza, urodzonego 1 czerwca 1906 roku we Lwowie. W roku 1945 wraz z rodziną został przesiedlony na Górny Śląsk. Od 1951 roku członek PTTK. Przewodnik beskidzki I klasy. Przodownik Turystyki Górskiej, instruktor przewodnictwa. Przez 30 lat pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa bytomskiego oddziału. Równocześnie działał w zarządach Koła Przewodników i Komisji Turystyki Górskiej. Przez wiele lat działał w Komisji Turystyki Górskiej i Komisji Odznaczeń Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Katowicach. Odznaczony m.in. złotą odznaką Zasłużony Działacz Turystyki, złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem 100-lecia Turystyki Polskiej. Nauczyciel pokoleń przewodników i przodowników, znawca i miłośnik gór. Zmarł w Bytomiu 23 października 1984 roku.

Działalność bytomskiego oddziału PTTK

Celem, jaki sobie obrał bytomski oddział, jest rozwijanie i upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki kwalifikowanej. Najbardziej popularne dyscypliny preferowane w Bytomiu, to turystyka górska, piesza, kajakowa, żeglarska, kolarska, motorowa i narciarska. Zmierzające działania mają ułatwić turystom i krajoznawcom wędrowanie zarówno po kraju, jak i za granicą.

W Bytomiu działają także kluby specjalistyczne, jak np. klub Dryf zajmujący się żeglarstwem, klub Mors, którego członkowie prowadzą turystykę podwodną, czy też kolarski klub Catena.

W bytomskim oddziale prowadzone są także kursy przewodników beskidzkich, szkolenia na przewodników terenowych, jak również zajęcia, dające uprawnienia pilotów wycieczek.
Pamięci księdza dr Jerzego Pawlika

Członkowie bytomskiego PTTK-u uświetnili także postać nieżyjącego już księdza dr Jerzego Pawlika, duszpasterza przewodników.
Urodził się 9 marca 1919 roku w Wełnowcu, dzisiejszej dzielnicy Katowic. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od 1953 roku. Od 1958 roku był wykładowcą na Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, z siedzibą w Krakowie. Natomiast dd 1972 roku był delegatem Episkopatu Polski do spraw Polaków w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1993 roku uhonorowany jako drugi duchowny po papieżu Janie Pawle II, tytułem Honorowego Członka PTTK.

Ksiądz Pawlik był członkiem Koła Przewodników w Bytomiu, autorem szlaków Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich i Polskich Szkół na Opolszczyźnie. Zmarł 1 marca 2009 roku w Katowicach.

Kuratorem wystawy jest członek bytomskiego oddziału PTTK i pracownik działu historii Muzeum Górnośląskiego, Maciej Droń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto