Inhalacje na katar
[2/9]

Inhalacje na katar

To jeden z niezawodnych sposobów walki z nieżytem nosa. Cieszy się on dużą popularnością wśród zwolenników medycyny ludowej. Inhalacje polegają na wdychaniu pary wodnej na bazie ziół, aerozoli czy roztworów leków. Do inhalacji na katar należy używać substancji o właściwościach rozkurczających i rozrzedzających wydzielinę zalegającą w nosie. Można je przeprowadzić za pomocą dwóch sposobów. Pierwszy z nich, stosowany przez nasze babcie, polega na wdychaniu pary wodnej z substancji leczniczych przez pochylenie się nad miską z ręcznikiem na głowie. Natomiast drugi sposób, bardziej nowoczesny, nazywany jest nebulizacją. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest inhalator, dzięki któremu możemy zaaplikować substancję leczniczą bezpośrednio do nosa. Wśród skutecznych substancji leczniczych wykorzystywanych do inhalacji na katar, można wymienić:
Sól fizjologiczną, która sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku dzieci. Nie tylko pozwoli ona pozbyć się zalegającej wydzieliny, ale także nawilży błony śluzowe nosa.
Olejki eteryczne, w tym zwłaszcza: eukaliptusowy, lawendowy, z mięty pieprzowej, rozmarynowy.
Zioła, w tym przede wszystkim: rumianek, kwiat lipy, czarna porzeczka, krwawnik pospolity, anyż, tymianek.

Często można się spotkać z błędnym przekonaniem, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Zamiast się o tym przekonywać na własnej skórze, warto wypróbować domowe sposoby na nieżyt nosa. Co więcej, większość z tych sposobów była praktykowana już przez nasze babcie!

Najnowsze wiadomości

reklama