Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70. rocznica powstania warszawskiego. Przesłanie prof.Witolda Kieżuna do polskiej młodzieży

Barbara Figurniak
Barbara Figurniak
Witold Kieżun ps. Wypad. Powstanie Warszawskie 1944r.
Witold Kieżun ps. Wypad. Powstanie Warszawskie 1944r. Nieznany
Dzisiaj przypada 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Odpowiedni czas, aby przedstawić przesłanie profesora Witolda Kieżuna ps. "Wypad" pochodzące z naszego nagrania z dnia 1 czerwca 2014 r. i skierowane do młodych Polaków.

" Moi Kochani.
Jestem z zupełnie innego pokolenia. Pokolenia, które przeżyło okupację, wzrastało w okresie niewoli. Nie możecie sobie wyobrazić czym było życie w okresie okupacji. Była godzina policyjna. Od szóstej wieczorem do szóstej rano. Czasami bywało, że od siódmej do ósmej, ale zawsze kilkanaście godzin człowiek musiał siedzieć w domu. Każde wyjście było niesłychanie niebezpieczne.
Chodziły niemieckie patrole, które zatrzymywały i bardzo często, na wszelki wypadek po prostu strzelały.
Szkoły były zamknięte. Uczyliśmy się tajnie na tzw. kompletach, po parę osób. Cały czas ze strachem, że za chwilę wejdzie patrol i zatrzyma nas. Co znaczyło zatrzymanie ? Znaczyło, że idzie się do obozu albo od razu pod ścianę.
Wychodziliśmy z domu i nie wiedzieliśmy czy wrócimy. Były tzw łapanki. Żandarmeria wbiegała, otaczała jakiś teren, kontrolowała dokumenty, i młodzież, młodych ludzi zabierała. Niektórych zabrała do ciężkiej pracy w Niemczech, gdzieś daleko, a część niszczyła w publicznych egzekucjach.

Czy możecie to sobie wyobrazić, w Warszawie na ulicę przyjeżdżają dwa duże samochody, wyskakują żandarmi, wyprowadzają pięciu, sześciu więźniów. Całą ludność spychają na jedną stronę ulicy, a po drugiej stronie ustawiają ich i rozstrzeliwują. Wiecie co było regułą? W ostatnim momencie wszyscy jednogłośnie wołali " Niech żyje Polska ! ", ale potem już tego nie było. Zalepiali im usta. Tak wyglądała okupacja.

Dlatego żeśmy walczyli w powstaniu o wolność, o tę wartość, którą w tej chwili Wy macie. Trzeba wszystko robić, aby zachować tę wolność, żeby ją rozwijać, żeby jednocześnie mieć satysfakcję z życia u siebie, w swoim kraju, rozwijającym się kraju, razem ze swoimi kolegami, z rodziną, z pamięcią o przodkach.

A więc nie myślcie o tym, aby opuszczać Polskę.
Moim zdaniem są kolosalne możliwości. My jesteśmy jednym z najzdolniejszych narodów świata , więc trzeba zachować postawę stanowczości i odwagi w życiu. Trzeba się "bić" o to, aby Wasze życie było takie jakie może być przy nowoczesnych środkach rozwoju technologii.
Piękne życie i tego Wam życzę."

Witold Kieżun

Współautor artykułu:

  • Mateusz Jarosz
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 70. rocznica powstania warszawskiego. Przesłanie prof.Witolda Kieżuna do polskiej młodzieży - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto