Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

72. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu w Sztutowie

Ewa Bo
Ewa Bo
Kościół św. Wojciecha w Sztutowie
Kościół św. Wojciecha w Sztutowie Ewa Krzysiak
3 września w Sztutowie, leżącym w województwie pomorskim, kilkaset osób, w tym byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego, wzięło udział w uroczystościach rocznicowych. 72 lata temu dotarł tu pierwszy transport więźniów.

"Ludzie ludziom zgotowali ten los"

Obóz Stutthof funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem na terenach Polski i stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności.

Jego budowę rozpoczęto 2 września 1939 roku. Przybyli pierwszym transportem więźniowie wycinali drzewa, przygotowywali teren na przyszły obóz i zakładali drut kolczasty. Aby uniemożliwić wydostanie się z obozu wzdłuż ogrodzenia, postawiono 4 wieże strażnicze z posterunkami SS, wyposażonymi w broń maszynową. Nocą cały teren był oświetlony. Do obozu prowadziła brama, zwana "Bramą śmierci".

W obozie koncentracyjnym w Sztutowie zginęło 65 tys. osób.

Obchody, upamiętniające tragiczny los więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie, rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Wojciecha.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, dalsze uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia, odbyły się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie muzeum. Uczestniczyło w nich kilkaset osób. Odbył się tam apel poległych i wspólna modlitwa przedstawicieli pięciu wyznań.

Jedna z byłych więźniarek Janina Keller, prosiła aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli podczas wojny (w Sztutowie, jak i w innych obozach śmierci i w każdym innym miejscu). Podkreślała, że hołdowanie takim priorytetom jak rozwój osobisty i miłość do drugiego człowieka oraz szacunek do pokojowego rozwiązywania konfliktów gwarantuje pokój na świecie.

Zobacz zdjęcia z obozu koncentracyjnego w Sztutowie

Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski powiedział, że rolą uroczystości jest przypomnienie do czego zdolny jest człowiek w swej najgorszej kondycji moralnej.

Źródło:
Radio Gdańsk

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto