Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90. rocznica zaślubin Polski z morzem

Mariusz Reczulski
Mariusz Reczulski
generał Józef Haller
generał Józef Haller Anonymous
"Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie, z gen. Hallerem na czele, objęło na wieczyste posiadanie polskie morze". Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego w Pucku, wrzucił do morza platynowy pierścień, symbol zaślubin Polski z Bałtykiem.

Polska na mocy Traktatu w Wersalu, podpisanego 28 czerwca 1919 roku, odzyskała po 125 latach niepodległość. Traktat Wersalski przyznawał nam znaczną część ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze: większą część Wielkopolski, Prusy Zachodnie, część Prus Królewskich, 140-kilometrowe wybrzeże, niewielkie wpływy w Wolnym Mieście Gdańsku. Ponadto po plebiscycie na Górnym Śląsku w 1921 roku i III Powstaniu Śląskim otrzymaliśmy część górnośląskiego zagłębia przemysłowego (Katowice i Chorzów).

Przejmowanie terenów przyznanych Polsce nastąpiło na mocy umowy polsko-niemieckiej na początku 1920 roku, po ratyfikacji przez Niemcy Traktatu Wersalskiego.
Operacyjnie zadanie to powierzono Frontowi Pomorskiemu, składającemu się z dawnej armii polskiej we Francji (Błękitna Armia) pod dowództwem generała Józefa Hallera.

Generał Haller w Rozkazie dziennym nr 12 z 10 lutego 1920 roku napisał do żołnierzy:
"Wraca do Polski ziemia polska, ziemia zroszona krwią męczeńską polskiego biskupa św. Wojciecha, gdzie niegdyś tylu znakomitych rodaków działało, gdzie żył i pracował człowiek, "co wstrzymał słońce, ruszył ziemię polskie go wydało plemię" [...], skąd w czasach upadku wyszło tyle obrońców swobody narodu [...]. Niech żyje zjednoczona nasza Polska!"

Początkowo zaślubiny nie były przewidziane. Jednak w Gdańsku, gdzie Haller zatrzymał się w swojej podróży do Pucka, otrzymał od starosty, dr Józefa Wybickiego, dar gdańskiej Polonii - dwa platynowe pierścienie.

Generał Haller nadał uroczystościom zaślubin Polski z morzem charakter podniosły i szczególny. Otrzymany pierścień wrzucił generał do morza w ceremonialnym akcie zaślubin, a drugi pozostawił na swoim palcu. Podpisał pamiątkowy dokument - dyplom aktu zaślubin. "Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania".

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Stanisław Wojciechowski (minister spraw wewnętrznych), Wincenty Witos (wicepremier i reprezentant naczelnika państwa), wiceadmirał Kazimierz Porębski. Wśród zaproszonych gości byli też goście z zagranicy. Mimo kilku prób stawiania zbrojnego oporu, a także licznych przypadków sabotażu, odzyskiwanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń.

Ceremonia zaślubin Polski z morzem odbyła się dwukrotnie w 1945 roku. 17 marca w Mrzeżynie (te mniej znane) i 18 marca 1945 roku w Kołobrzegu.

źródło:
1. portalmorski.pl
2. portalwiedzy.onet.pl
3. pl.wikipedia.org
4. grom.mw.mil.pl

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto