Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

93. rocznica powstania wielkopolskiego

Redakcja
Powstańcy wielkopolscy
Powstańcy wielkopolscy http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Powstancy_Wlkp.jpg
27 grudnia 1918 roku zaczęło się powstanie wielkopolskie. Przygotowania do walk rozpoczęły się dużo wcześniej, ale dopiero przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania wywołał wybuch powstania.

Od czasów rozbiorów ziemie Wielkopolski należały do Prus. Na tych terenach zaczęli osiedlać się Niemcy. Polaków dotknęła germanizacja. Wielkopolanie chcieli z powrotem należeć do Polski. W listopadzie 1918 roku w Ostrowie Wielkopolskim wystąpili przeciwko władzy pruskiej. Mężczyźni nie chcieli służyć w wojsku niemieckim, buntowali się. Szykowano się do powstania.

Niemców zaniepokoiły informacje o rzekomym marszu Legionistów Piłsudskiego w kierunku Poznania. Postanowili powołać siły zbrojne, aby chronić wschodnie prowincje. Do Wielkopolski przybyły oddziały Heimatschutzu, które miały zrobić porządek z buntownikami.

W grudniu 1918 roku

Ignacy Jan Paderewski

, w drodze do Warszawy, postanowił odwiedzić Poznań. Polacy z radością przyjęli wiadomość o przyjeździe kompozytora do stolicy Wielkopolski. Urząd Spraw Zagranicznych obawiał się demonstracji. 26 grudnia muzyk został uroczyście powitany na dworcu. Nie spodobało się to Niemcom.

Przyjazd Paderewskiego stał się przyczynkiem do wybuchu powstania. Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, kiedy to Niemcy, wzburzeni uroczystościami jakie towarzyszyły wizycie Paderewskiego, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto.

Dowódcy polscy wydali rozkaz - zdobyć osadzone przez Niemców Prezydium Policji. W walce zginął Franciszek Ratajczak, pierwszy "Powstaniec Wielkopolski". Przywódcy z Poznania: Mieczysław Paluch, Bohdan Hulewicz i Władysław Wyskota-Zakrzewski, przekazali na prowincję hasło "Nie należy dłużej czekać". Natychmiast rozpoczęto działania w całej Wielkopolsce.

Polacy opanowali Pocztę Główną, Dworzec Główny oraz fortyfikację miejską, rozbrajając oddziały niemieckie, które nadciągały do Poznania koleją. Już 28 grudnia powstańcy zdobyli Cytadelę, w kolejnych dniach między innymi: Grodzisk Wielkopolski, Kłecko, Kórnik, Wielichowo oraz kolejne miasta Wielkopolski. Zdobyto Nowy Tomyśl (90 proc. mieszkańców miasta stanowili Niemcy).

W nocy z 4 na 5 stycznia 1919 roku podjęto próbę zdobycia Zbąszynia. Początkowo udało się zająć miasto, lecz napór Niemców zmusił Polaków do wycofania się. 8 stycznia 1919 wodzem naczelnym powstania został generał Józef Dowbor-Muśnicki.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

Źródło:
Wikipedia

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto