MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Afera o mapę wycinki lasów. Aktywiści wieszczą apokalipsę a leśnicy mówią, że to manipulacja

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Zanim wytną Twój las - powstała mapa przygotowana przez twórców inicjatywy Lasy i Obywatele.
Zanim wytną Twój las - powstała mapa przygotowana przez twórców inicjatywy Lasy i Obywatele. "Lasy i Obywatele"
Od kilku dni w sieci krąży mapa pozwalająca sprawdzić, gdzie w najbliższym czasie planowane są wycinki drzew. Stworzony przez grupę aktywistów interaktywny schemat budzi wiele kontrowersji, a naniesione na niego czerwone plamy mocno działają na wyobraźnię. - To bardzo nierzetelny przekaz - tłumaczą Lasy Państwowe.

Mapa wycinki lasów

Mapę, o której ostatnio głośno w internecie, stworzyli członkowie nieformalnej inicjatywy "Lasy i Obywatele", która działa od marca ubiegłego roku. Jak narodził się ten pomysł?

Powstał dzięki lokalnemu doświadczeniu. Lasy Państwowe chciały nam w Szuminie, w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym wyciąć las. I to metodą rębni zupełnej, czyli „do gołej ziemi”. Ryzyko wycinki w bezpośrednim sąsiedztwie wsi zmobilizowało naszą społeczność lokalną - powołaliśmy też stowarzyszenie. Poznałam ludzi z innych części kraju chroniących swoje lasy. Dzwonili z pytaniami jak to robić. Uznałam, że warto zacząć dokumentować wiedzę o skali społecznego ruchu na rzecz lasów w różnych częściach Polski oraz stworzyć platformę, która umożliwi dzielenie się doświadczeniami - tłumaczy Marta Jagusztyn, pomysłodawczyni inicjatywy.

WIDEO: Dzika przyroda w Parku Poetów w Zielonej Górze

Interaktywna mapa bazuje na informacjach z Banku Danych o Lasach. Klikając w wybrane miejsce można dowiedzieć się jaki jest rodzaj, charakter i skala planowanej wycinki.

Zanim wytną Twój las - powstała mapa przygotowana przez twórców inicjatywy Lasy i Obywatele.
Zanim wytną Twój las - powstała mapa przygotowana przez twórców inicjatywy Lasy i Obywatele. "Lasy i Obywatele"

Internetowa „mapa wycinek” jest niewiarygodna?

Dlaczego mapa wywołuje takie poruszenie? Bo zdaniem Lasów Państwowych - dla przeciętnego mieszkańca może być to prawdziwie apokaliptyczna wizja tego, co dzieje się w polskich lasach.

Mapa prezentuje dużo większy obszar, niż faktycznie jest lub będzie objęty pracami. Czerwonym kolorem zaznaczono na niej całe fragmenty lasu, w których będą prowadzone prace, tyle że rzeczywista powierzchnia tych prac będzie o wiele mniejsza. W większości przypadków ścinamy drzewa jedynie w niewielkich gniazdach lub wąskich pasach. Nie ma mowy o tym, by - jak próbują sugerować twórcy mapy - wycinane były całe większe obszary - przekonują Lasy Państwowe.

Zdaniem leśników - mapa sugeruje też, że cięcia odbędą się niebawem, ale prawda wygląda zupełnie inaczej.

W rzeczywistości jest to obraz planów prac nadleśnictw rozłożonych na prawie dwa dziesięciolecia! Poza tym w wielu miejscach cięcia zostały przeprowadzone dużo wcześniej i już od kilku lat rośnie tam nowe pokolenie drzew - tłumaczą Lasy Państwowe.

Lasy zajmują prawie 30 procent powierzchni naszego kraju. Pod opieką mają je głównie Lasy Państwowe, podzielone na 430 nadleśnictw.

Przeczytaj również:

Forum Aktywnego Seniora - Rozmowa z dr Olgą Pazdan oraz Andrzejem Jakubaszkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afera o mapę wycinki lasów. Aktywiści wieszczą apokalipsę a leśnicy mówią, że to manipulacja - Gazeta Lubuska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto