MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Agencja Mienia Wojskowego wydała 100 proc. zaświadczeń o przekształceniu. Kiedy zrobią to pozostałe instytucje?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zaświadczenia potwierdzające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność to dokument, na który wielu Polaków wciąż czeka.
Zaświadczenia potwierdzające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność to dokument, na który wielu Polaków wciąż czeka. pxhere.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Zaświadczenia o przekształceniu miały zostać wydane do końca 2019 r., jednak cały proces się przedłuża. Najwięcej szczęścia miały osoby, których gruntami zarządzała AMW.

Agencja Mienia Wojskowego to pierwsza z instytucji zarządzających gruntami Skarbu Państwa, która wywiązała się z obowiązku wydania dawnym użytkownikom wieczystym zaświadczenia o uwłaszczeniu. Jak podaje oficjalny komunikat, do 31 grudnia 2019 r. agencja dostarczyła zaświadczenie użytkownikom 29 972 z 30 256 lokali znajdujących się we władaniu AMW. Było to 100 proc. dokumentów, na wydanie których pozwalało w tamtym momencie prawo.

Zaświadczenia? Będą opóźnienia

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność objęło w Polsce ok. 2,5 mln właścicieli mieszkań i domów. Oznacza to, że właśnie tyle zaświadczeń o przekształceniu muszą teraz wydać urzędnicy. Choć w teorii miały one trafić do rąk Polaków do końca 2019 r., w praktyce niemal od razu stało się jasne, że opóźnienia będą znaczne. Według danych z grudnia odsetek osób uprawnionych, które otrzymały swój dokument, wyglądał w wybranych miastach następująco:

  • Bydgoszcz – 48 proc.,
  • Katowice – 31 proc.,
  • Lublin – 35 proc.,
  • Łódź – 38 proc.,
  • Warszawa – 36 proc.

Z większych miast najskuteczniejsze okazały się Olsztyn i Toruń, które do końca roku wydały niemal wszystkie wymagane zaświadczenia. Sto procent zaświadczeń wydały z kolei liczne mniejsze miasta, w tym m.in. Łowicz, Rawicz, Sieradz czy Wyszków.

Zaświadczenie nie tylko potwierdza, że do przekształcenia doszło, ale też informuje właściciela nieruchomości o wysokości opłaty przekształceniowej, jaką ma on do uiszczenia. W teorii dokument jest również niezbędny do załatwienia rozmaitych formalności związanych z uwłaszczeniem, jednak ponieważ znaczna część osób wciąż ich nie otrzymała, wiele urzędów pozwala załatwiać te sprawy także bez dokumentu.

Agencja Mienia Wojskowego najszybsza

Łączna liczba zaświadczeń dotyczących gruntów należących przedtem do Skarbu Państwa to ok. 500 tys. Z tej liczby Agencja Mienia Wojskowego miała do wystawienia ponad 30 tys. dokumentów dotyczących 669 nieruchomości. Do końca 2019 r. udało się wydać aż 29 972 z nich, czyli wszystkie, których wydanie umożliwiało wówczas prawo. Wydanie pozostałych 284 zaświadczeń, czyli 1 proc. całej puli, zostało zablokowane przez problemy prawne – chodziło głównie o niedostarczenie wymaganych dokumentów przez właścicieli lokali lub o brak ksiąg wieczystych.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jednej z pierwszych instytucji, które dysponują gruntami Skarbu Państwo, udało się nam zrealizować to trudne zadanie w wyznaczonym przez ustawę terminie – podsumowuje prezes AMW Krzysztof Falkowski. – To przede wszystkim zasługa naszych pracowników z oddziałów regionalnych i dobrej współpracy z koordynującym cały proces Departamentem Nieruchomości. Wykonaliśmy ogromną pracę. Zwłaszcza nasz warszawski oddział, którego dotyczyła największa liczba zaświadczeń.

W stolicy AMW miała do wydania blisko 17 tys. zaświadczeń – i to właśnie w tym mieście urzędnicy napotkali wszystkie problematyczne przypadki. Poza Warszawą Agencja zarządzała także gruntami w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu i Wrocławiu. Teraz działki te przeszły na własność dawnych użytkowników wieczystych.

Kiedy reszta zaświadczeń?

Miasta i gminy, które nie wyrobiły się jak dotąd z wydaniem wszystkich zaświadczeń, na ogół nie podają żadnych konkretnych terminów realizacji tego zadania. Zapewniają jedynie, że zrobią to najszybciej, jak zdołają. Tymczasem termin uiszczenia opłaty przekształceniowej za 2019 r. upływa już 29 lutego, zaś opłaty za rok 2020 – 31 marca.

Osoby, które nie otrzymały jeszcze swojego dokumentu, powinny skontaktować się z podmiotem, który do tej pory zarządzał użytkowaniem wieczystym ich gruntu – zazwyczaj będzie to urząd dzielnicy lub gminy. Urzędnicy poinformują nas, czy objęło nas uwłaszczenie, jaką opłatę mamy do zapłacenia oraz na jaką bonifikatę możemy liczyć.

[QUIZ] Poddasze się adOptuje czy adAptuje? Ten quiz językowy jest trudniejszy, niż myślisz

Nie trzeba się natomiast obawiać, że w związku ze spóźnionymi zaświadczeniami stracimy możliwość skorzystania z maksymalnej bonifikaty przy przekształceniu. Jeśli w danej okolicy bonifikata obowiązuje tylko w roku przekształcenia albo z każdym kolejnym rokiem maleje, to dla osób, które otrzymają zaświadczenie z opóźnieniem, będzie obowiązywała specjalna zasada. Każdy, kto uzyska swój dokument po 30 listopada 2019 r., będzie miał dwa miesiące na złożenie w urzędzie wniosku o skorzystanie z bonifikaty. Od daty uzyskania odpowiedzi z urzędu właściciel nieruchomości będzie miał następnie kolejne dwa miesiące, żeby uiścić opłatę przekształceniową pomniejszoną o maksymalną bonifikatę.

– Mamy dane, z których wynika, że do końca 2019 roku na jednorazową wpłatę za przekształcenie użytkowania zdecydowali się użytkownicy aż 11 596 lokali, co stanowiło blisko 40 proc. wszystkich mieszkań dla których Agencja wydała zaświadczenia – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Wysokość bonifikaty waha się w zależności od regionu od 60 proc. do nawet 99,99 proc. Są też jednak w Polsce miejsca, gdzie władze nie uchwaliły żadnej bonifikaty na gruntach samorządowych – tak jest np. w Rawie Mazowieckiej, Raciborzu i Ustce. Decyzja ta była podyktowana obawą przed zbytnim zmniejszeniem wpływów do budżetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto