Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Osiecka "Biała bluzka - najpiękniejsze opowiadania"

Redakcja
Okładka zbioru opowiadań "Biała bluzka - najpiękniejsze opowiadania".
Okładka zbioru opowiadań "Biała bluzka - najpiękniejsze opowiadania".
Zbiór krótkich utworów pisanych prozą, wydany w 2010 roku, zawiera wznowienia kilku znanych tytułów Agnieszki Osieckiej, jak również kilka opowiadań nigdy dotąd nie publikowanych, a odnalezionych w archiwum autorki.

Tytuł zbioru pochodzi od jednego z bardziej znanych opowiadań Agnieszki Osieckiej zatytułowanego "Biała bluzka", które również zawarte jest w powyższej publikacji.

Biała bluzka to opowiadanie po raz pierwszy opublikowane w 1988 roku przez Wydawnictwo Literackie.

Jak czytamy na stronie "Okularnicy", Elżbieta vel Krystyna, główna bohaterka opowiadania, to dziewczyna "uszkodzona" przez matkę i natarczywą historię. Bohaterka "Białej bluzki" łączy w sobie dwie sprzeczne osobowości. Opowiadanie oparte jest na listach, właściwie liścikach, które niepoważna, zwariowana Elżbieta pisze z zupełnie poważną i odpowiedzialną Krystyną.

Na deski teatru "Białą bluzkę" przeniosła Magda Umer, rolę Elżbiety zagrała Krystyna Janda, premierowe przedstawienie miało miejsce w 1987 roku. Ostatnio Magda Umer i Krystyna Janda powróciły do "Białej bluzki" na scenie Och-Teatru, Fundacji Krystyny Jandy na rzecz kultury.

Fragment "Białej bluzki"

Agnieszka Osiecka o "Białej bluzce": Napisałam "Białą bluzkę" tuż po stanie wojennym. I nie przypuszczałam, że ktoś zrobi z tego sztukę teatralną. To było duże opowiadanie, czy może raczej mała powieść ujęta w formie listów.
Bohaterką była dziewczyna półchora psychicznie, półśmieszna, półzabawna, półtragiczna. Uwikłana w nieszczęśliwą miłość i niedole stanu wojennego. Z jednej strony szalona pijaczka, wariatka ze słońcem we włosach, a z drugiej znakomicie ułożona pedantka. Bohaterka "Białej bluzki" była mieszaniną wielu postaci. Wyposażyłam ją także w moje cechy: jakąś mieszaninę szaleństwa i pedanterii, poczucia humoru i tragizmu. Nadałam jej też cechy właściwe ludziom chorym. Wykorzystałam tu swoją wiedzę na temat pewnych obsesji i rozdwojenia jaźni itp., itd. Osadziłam to w typowych realiach stanu wojennego (...).

W zbiorze "Biała bluzka - najpiękniejsze opowiadania" obok tytułowego opowiadania pojawiły się takie znane tytuły, jak: "Stworzonko", "Czarna wiewiórka", "Salon gier" oraz "Zabiłam ptaka w locie". Po raz pierwszy natomiast publikowane są opowiadania znalezione w archiwum autorki, takie jak: "Mimi mahometanka; Śniło mi się, że moja łódź tonie", "Albańska noga, czyli matka i córka" oraz opowiadanie zatytułowane "Retro".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto