Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Filmu Rosyjskiego - od Protazanowa do Eisensteina

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Materiały własne
Niepowtarzalna okazja dla kinomanów, aby zapoznać się z jedną z największych kinematografii świata. Warszawskie Kino Świt uruchamia już 14 października 2010 r. bodaj jedyną w Polsce akademię filmową poświęconą kinematografii rosyjskiej.

Od lat kino rosyjskie przeżywa w Polsce renesans - dodać należy, iż całkowicie zasłużony. Kino naszego wschodniego sąsiada jest bowiem w doskonałej formie, a każdy rok przynosi wiele wybitnych filmów, które nagradzane są na międzynarodowych festiwalach - jak choćby „Jak spędziłem tym latem” Siergieja Popogrebskiego nagrodzony aż trzema statuetkami na ostatnim Berlinale.

Widzowie, przybywając tłumnie na kolejne edycje festiwalu Suptnik, udowadniają, iż kino rosyjskie przemawia do nich i oferuje wrażenia, które na długo pozostają w pamięci. Filmy rosyjskie trafiają już od lat do dystrybucji kinowej, a na DVD można już skompletować sobie wiele arcydzieł kina radzieckiego.

W pełnym rozumieniu filmów rosyjskich przeszkadza nam jednak często brak głębszej znajomości kultury czy mentalności rosyjskiej, a już na pewno fakt, iż nie znamy drogi jaką od swego powstania przebyła ta kinematografia.

Miłośnicy kina rosyjskiego będą już niedługo mieli okazję nadrobić te zaległości. 14 października 2010 r. o godzinie 18.00 rusza w warszawskim kinie Świt Mała Akademia Filmu Rosyjskiego. W pierwszym sezonie 2010/2011 zaprezentowane zostaną narodziny i rozwój kinematografii w Rosji w latach od Rewolucji Październikowej do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, kiedy owo kino utrwaliło mit założycielski nowego imperium i kształtowało nowy typ ekranowego bohatera. Drugi sezon obejmie okres wojenny oraz narodziny, apogeum i dogorywanie socrealizmu. Trzeci sezon to lata wielkich indywidualności twórczych oraz współczesne osiągnięcia kina rosyjskiego, wyzwolonego z okowów politycznych nakazów.

Zajęcia poprowadzi Mikołaj Wojciechowski, dziennikarz i krytyk filmowy, znawca kina rosyjskiego. Mikołaj Wojciechowski był wiceprzewodniczącym legendarnego, pierwszego w Polsce DKF-u "Zygzakiem", instruktorem programowym Polskiej Rady Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a także wieloletnim redaktorem tygodnika "Ekran".

Szczegóły na: null

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto