Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Albania – minikontynent. Droga do Europy

Bartosz Stawowski
Bartosz Stawowski
Konferencja naukowa o Albanii.
Konferencja naukowa o Albanii. B. Stawowski
W piątek, 28 listopada, w Auli Wydziału IFE Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona Albanii. Jej organizatorem było Koło Naukowe Euro Youth Politechniki Łódzkiej oraz ISCC Uniwersytetu Łódzkiego.

Gdyby zapytać młodego Polaka, czy wie gdzie jest Albania, będzie długo zastanawiał się nad odpowiedzią lub nie będzie potrafił udzielić odpowiedzi. - To był dla nas impuls do organizacji tego spotkania – mówi Piotr Szudrowicz z Euro Youth. To pierwsza konferencja o kraju, który stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Dlaczego wybrano Albanię? Zdaniem organizatorów, jest to kraj, o którym Polacy wiedzą niewiele. - Chcieliśmy przybliżyć uczestnikom konferencji kandydata do Unii Europejskiej i NATO – mówi Piotr Szudrowicz.

Termin konferencji wybrano nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia Albańczycy obchodzą Dzień Niepodległości. Program konferencji obejmował zarys historyczny i demograficzny Albanii, analizę sytuacji gospodarczo-ekonomicznej tego kraju i pokazanie jej drogi do Unii Europejskiej, a także do sił pokojowych NATO.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Ambasador Republiki Albanii w Polsce Florent Celiku, Konsul Honorowy Republiki Albanii Jarosław Rosochacki, Kamila Szyman z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Łodzi, przedstawiciele władz Politechniki Łódzkiej, Studium Języka Polskiego, a także Uniwersytetu Łódzkiego. Obradom przysłuchiwali się także mieszkańcy XIV Domu Studenckiego Uniwersytetu Łódzkiego „Wieża Babel”.

Wszystkich gości, przedstawicieli sponsorów i studentów powitał dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania politechniki Łódzkiej dr hab. inż. Ryszard Grądzki. Jako pierwszy prelegent, zabrał głos najważniejszy gość - Ambasador Republiki Albanii. Florent Celiku mówił o historii swego kraju i jego drodze do niepodległości. Opowiadał także o obecnej sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej.

Następnie studenci z koła Euro Youth przedstawili krótki reportaż przedstawiający stan wiedzy młodych ludzi o Albanii. Był on kolejnym dowodem na to, jak bardzo potrzebna była taka konferencja. Wiele pytanych osób nie wiedziało nawet czy Albania leży w Europie, jak wygląda jej flaga albo czy należy do Unii Europejskiej. Również nazwisko prezydenta, bohatera narodowego czy sławnej osoby też znajdują się poza zasięgiem młodych Polaków.

O drodze Albanii do Unii Europejskiej opowiadał Gert Dragoshi. Do Polski przyjechał dziewięć lat temu, studiować u nas informatykę i ekonometrię. Jak mówi, był to wybór spontaniczny. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Łódzkim. – Po ukończeniu studiów chciałbym zajmować się zarządzaniem funduszami unijnymi dla rozwoju regionalnego Albanii. – mówi. – Bardzo cieszę się, że jestem w Łodzi i mogę tu opowiadać o moim kraju – dodaje. Gert nie miał problemów z odnalezieniem się w naszym kraju. Jego zdaniem Polacy są bardzo mili, gościnni i komunikatywni. Jedynym problemem był język. Ukończył więc Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

IWspółorganizatorem konferencji było Międzynarodowe Centrum Współpracy Studenckiej. Krótką prelekcję o ISCC i jej działaniach wygłosił Mariusz Gołębiowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak postrzega współpracę z Albańczykami? - Przypomina mi się książka Edmunda Lewandowskiego, "Pejzaż etniczny Europy", w której napisał, że "Albańczycy są dumni, nerwowi, ambitni, zawzięci, popędliwi, lekkomyślni. Cechuje ich indywidualizm, anarchiczność, brak dyscypliny" – mówi. - Być może nie powinienem generalizować ale współpraca organizacyjna potwierdziła wiele z tych cech – dodaje.

Również Piotr Szudrowicz z koła Euro Youth wskazuje wyraźne różnice kulturowe. – Dla Albańczyków pojęcie punktualności jest całkowicie obce, co stwarzało trudności przy organizacji konferencji – mówi.

Mariusz Gołębiowski na różnice kulturowe patrzy dość sceptycznie. – Na przykładzie Albanii mogę śmiało powiedzieć, że niekiedy nie da się niwelować różnic kulturowych i wypada wycofać się z dialogu – uważa.

Organizatorzy mają jednak nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do lepszej integracji polskich i albańskich studentów. Obecnie na Politechnice Łódzkiej studiuje jeden młody człowiek z Albanii. Na Uniwersytecie Łódzkim jest ich kilkunastu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto