Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"aleGLORIA" - wystawa prac Przemysława Obarskiego

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
W toruńskiej Galerii Muz, do 30 stycznia, można oglądać prace Przemysława Obarskiego - pracownika Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK.

Pod nazwą "aleGLORIA" kryją się prace odzwierciedlające zainteresowania artysty: charakterystyczne dla kultury pierwotnej i starożytnych cywilizacji znaki i symbole. Obarski używa ich do aranżowania instalacji opartych na świetle i dźwięku, sprawdzając tym samym wpływ symboli na współczesnego odbiorcę.

Artysta jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 2002 roku obronił dyplom. Obecnie jest pracownikiem Zakładu Plastyki Intermedialnej tego wydziału. Jego dorobek artystyczny jest bogaty. Obarski jest producentem krótkich form filmowych, animacji jak i fotografii. Zajmuje się również kulturą niemasową, czego przejawem jest współorganizowanie "Festiwalu Idei" w Bełchatowie, z którego pochodzi.

W maju ubiegłego roku planowano inną wystawę Przemysława Obarskiego - "Pole energetyczne". Do wystawy jednak nie doszło za sprawą szefa Fundacji Tumult z Torunia - Marka Żydowicza, który kolekcję prac ocenił jako "uderzającą w fundamentalne wartości związane z poszanowaniem ludzkiego życia, ludzkiej godności i ofiar wszelkiego rodzaju systemów totalitarnych”. Wszystko z powodu swastyki, która była symbolem charakterystycznym dla "Pól energetycznych". Niektórzy decyzję Żydowicza określali mianem szkody społecznej.

Nie wiadomo, czy odwołanie wernisażu było działaniem słusznym, czy może doszło do zwykłego niezrozumienia intencji bełchatowskiego artysty oraz manifestacji patriotyzmu. Swastyka jest bowiem symbolem o bogatej etymologii i nie jest związana tylko i wyłącznie z III Rzeszą Niemiecką czy faszyzmem. Była ona wykorzystywana przez Greków, Germanów, Basków, mieszkańców Skandynawii a także Majów czy Azteków. W Chinach do dziś wiąże się z nieśmiertelnością i długowiecznością.

Wystawa "aleGLORIA" Przemysława Obarskiego czynna do 30 stycznia
Galeria Muz, ul. Podmurna 1/3, wstęp wolny

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto