Alkohol to lek na całe zło świata czy śmiertelna pułapka

Materiał informacyjny AUDIOTEKA SPÓŁKA AKCYJNA

O Polsce bardzo często mówi się, że jest krajem, gdzie ludzie nigdy nie trzeźwieją, a każda okazja do wypicia alkoholu jest świetna. Jesteś radosny, osiągnąłeś sukces, zdałeś egzamin - to dobry moment do wypicia alkoholu. Jesteś smuty, masz problemy w pracy, w domu czy z samym sobą, nie masz pomysłu na dobrą imprezę? Według obiegowej opinii i wszechobecnych reklam - procenty idealnie poprawią Ci humor i sprawią, że każdy problem zniknie jak za dotknięciem magicznej różdżki.Te dwie tak skrajne sytuacje pokazują nam, że tak naprawdę nie mamy wyboru, a picie alkoholu to czynność, którą powinniśmy kultywować.

Czy aby na pewno jest to dobra droga? Do czego może doprowadzić? O tym możemy dowiedzieć się z wielu dzieł filmowych, takich jak kultowy już „Żółty szalik” z genialną rolą Janusza Gajosa. Inny głośny i wzbudzający emocje film to „Pod mocnym aniołem” z arcyciekawą kreacją Roberta Więckiewicza. W literaturze również nie brak przykładów na to, jak zachłyśniecie się trunkiem może stać się początkiem końca i upadku. Upadku życia osobistego, rodzinnego, zawodowego, nie wspominając o skutkach zdrowotnych.

Niektóre książki, pomimo ciężkich przeżyć bohaterów, mają pozytywny finał (np. „Polizany przez Boga” Marka Dyjaka). Tak zwana „literatura alkoholowa” z każdym rokiem powiększa się o kolejne pozycje, łączące w sobie tragizm sytuacji i ciągłą nadzieję, że będzie lepiej.Tytułami, na które warto zwrócić uwagę są:

Halt. Zapisku z domu trzeźwienia” Jakub Zając
Jeżeli ktokolwiek chciałby zobaczyć, jak wygląda proces upadku i prób podniesienia się, to koniecznie powinien sięgnąć po ten audiobook. Literacki debiut Jakuba Zająca to jego osobista podróż przez całą otchłań uzależnienia, mechanizmów, które kierują ludzi do nałogowego nadużywania alkoholu, przez proces zdrowienia aż po finalne zmienienie swojego świata w dobrze funkcjonujący byt.

Porównania, język horroru alkoholowego i trzeźwienia sprawiają, że słuchanie tego audiobooka to jak podróż do najdalszych kręgów piekła Dantego. Może dzięki wysłuchaniu tej książki ktoś zmagający się z tym problemem w końcu zdecyduje się na pójście na terapię, widząc jasny punkt kierujący ku wyleczeniu.

Informacja zwrotna” Jakub Żulczyk
Jakuba Żulczyka nie trzeba nikomu przedstawiać. Jako pisarz i scenarzysta świetnych seriali i filmów młodego pokolenia, odniósł niekwestionowany sukces. Jednocześnie jest to kolejny z pisarzy, którzy uzależnienia doświadczyli na samym sobie, a następnie przekuli w coś, co pozwoliło im wyzwolić się z choroby, niszczącej nawet największe talenty.

Jego ostatnia książka „Informacja zwrotna” to idealne studium alkoholizmu i upadku człowieka. Nie potrafiąc poradzić sobie z problemami życiowymi, ratuje się alkoholem i znieczula nim swój ogromny „ból istnienia”. Główny bohater, szukając swojego odkupienia za winy jakie sobie i innym wyrządza, jest brutalnie potraktowany przez otaczającą rzeczywistość, gdzie niekończąca się impreza nie ma w sobie za grosz w sobie lukru i różu z reklam alkoholi. Wręcz odwrotnie, pachnie wymiocinami, śmierdzącymi klatkami i zatęchłym barem. Czy Marcinowi Kani w końcu uda się wyrwać z kręgu ciągłego upojenia alkoholem? Czy jego grupa wsparcia wyjścia z nałogu, pomoże rozpocząć nowe życie a syn i rodzina mu wybaczą? Odpowiedz na to pytanie znajdziecie w arcy ciekawej pozycji Żulczyka, który z każdą swoją kolejną książką, pokazuje, że coraz lepiej poznaje ludzki umysł i jego funkcjonowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie