Andy Murray zwycięzcą US Open

Paweł Świderski
Brytyjczyk zdobył swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze. Po zwycięstwie na IO przyszła kolej na tryumf na kortach Flashing Meadows.

Po niemal pięciogodzinnym pojedynku 25-latek pokonał rozstawionego z "dwójką" Novaka Djokovicia 7-6 (12-10) 7-5 2-6 3-6 6-2. Brytyjczyk dotarł do czterech finałów wielkoszlemowych: US Open 2008, Australian Open 2010, Wimbledonu 2012 oraz Australian Open 2011. Jednak wszystkie z nich przegrał.
Tym razem zwyciężył w pojedynku z Novakiem Djokovicem.

Po wygraniu dwóch setów Murray wydawał się na prostej drodze do zwycięstwa.
Jednak Djokovic zaprezentował mistrzowski poziom. Poprawił serwis i zaczął wywierać presję na Brytyjczyka.
W piątej odsłonie Murray dwa razy z rzędu przełamał podanie przeciwnika i to okazało się decydujące dla losów seta i całego meczu.
Brytyjczyk świetnie serwował wtedy, gdy tego naprawdę potrzebował- podkreślił Djokovic.

Zwycięzca podkreśla, iż jest to jeden z najpiękniejszych dni w jego życiu, choć sam nie wie w jaki sposób udało mu się wygrać decydującego seta.
Ulga( relief) powiedział Brytyjczyk aby określić w jednym słowie jak się czuje po wygraniu Nowojorskiego turnieju.
Ten tytuł to efekt 10 lat ciężkiej pracy- podkreślił Szkot. Wielka Brytania czekała na ten tytuł od 1936 roku, kiedy to US Open wygrał Fred Perry.

Począwszy od Wimbledonu 2005 roku praktycznie wszystkie turnieje Wielkiego Szlema wygrywali Federeer, Nadal bądź Djokovic. Murray jest jednym z dwóch tenisistów, po Del Potro który dołączył do zwycięzców prestiżowego Grand Slam. Tym samym ugruntował swój status tenisisty z „wielkiej czwórki” ATP Tour.