Antywalentynki artystyczne na Drezdeneckiej Scenie Literackiej

Redakcja
Janusz Amrogowicz
W dniu 20 lutego zainaugurowała działalność Drezdenecka Scena Literacka, zainaugurowała z przytupem, ale nie mogło być inaczej... Inauguracja z prezentacją Grypy Literycznej NaKrechę i WierszYstawką, której kuratorem jest Łucja Dudzińska.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Alternatywni oraz Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Tischnera, a także Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, zainaugurowała działalność Drezdenecka Scena Literacka. Kraków na swoje Salony Poetyckie, których dobrym duchem jest Anna Dymna, Głogowskie Konfrontacje Literackie mają Krzysztofa Jelenia i tak można by wymieniać… Skoro w naszym mieście są twórcy piszący i nie należy ich liczby ograniczać do Jerzego Hajdugi, Ludwika Lipnickiego czy zajmującego się literaturą niejako z drugiej strony Karola Francuzika, to powinni mieć możliwość konfrontowania swoich talentów z dorobkiem innych. Taką płaszczyzną ma być właśnie Drezdenecka Scena Literacka, z jednej strony prezentacja twórczości literatów z dorobkiem, z drugiej dająca możliwość zderzenia debiutantów z odbiorcami. Mamy nadzieję, że z czasem wytworzy się stałe grono odbiorców i nie ukrywam, liczymy także na konsolidację osób zajmujących się pisaniem.

Pierwsza odsłona nowego cyklu, nowej inicjatywy wypadła wyśmienicie za sprawą zaproszonych gości związanych z Grupą Literyczną Na Krechę oraz co równie ważne za sprawą licznie przybyłej publiczności. Ponad sześćdziesiąt osób na wieczorze autorskim to naprawdę duży sukces. W kraju, w którym narzeka się na spadającą liczbę czytelników, a poezja wymaga znacznie większego wysiłku intelektualnego niż komiks czy kryminał…

Grupa Literyczna Na Krechę powstała przy poznańskim oddziale Związku Literatów Polskich w roku 2011. Skupia twórców różnych dziedzin, niezależnych na ogół z dużym dorobkiem i doświadczeniem, choć zdarzają się debiutanci, i jest grupą nieformalną, działającą ponad podziałami. Gospodynią wieczoru była Teresa Debaere, która do prowadzenia spotkania zaprosiła Łucję Dudzińską (pomysłodawczyni Na Krechę, poetka) oraz doskonale znanego i cenionego w Drezdenku, Jerzego Hajdugę. Prezentowali się członkowie Grupy Literycznej, w obszarze poezji: Ewa Różalska z Grotowa, Elżbieta Świtalska z Poznania, Rafał Putz z Nowego Tomyśla oraz Tomasz Walczak z Drezdenka, w sferze muzycznej z piosenką literacką wystąpił Rafał Putz, natomiast w obszarze wizualnym przygotowano dwie wystawy: grafiki Ewy Różalskiej oraz WierszYstawkę opracowaną przez poetę i grafika z Poznania, Jacka Wysockiego.

Tak duża różnorodność i odmienność estetyk twórczych przyciągnęła bywalców, ale i nowych, ciekawskich. Na takie spotkania można się snobować, bo to i zacne, i szlachetne, i dobry wzorzec.
Wśród autorów zaprezentowanych na WierszYstawce, czyli wystawie wierszy, opatrzonych dopowiadającą, czy też pogłębiającą treści literackie formą graficzną znaleźli się także mieszkańcy naszej gminy: Jerzy Hajduga, Ewa Rożalska, Tomasz Walczak, Anna Okurowska, Aniela Cacak i debiutująca Sylwia Teresiak. Obie wystawy można oczywiście oglądać i „wyczytywać”, a warto naprawdę, bo znalazły się na niej teksty tak znanych i cenionych poetów jak Marek Czuku z Łodzi, Mariusz Jagiełło z Warszawy, Dominika Lewicka-Klucznik z Elbląga, Piotr Mosoń z Głogowa czy Dorota Nowak z Nowego Tomyśla.

Bardzo luźna i spontaniczna atmosfera spotkania, wręcz rodzinna i serdeczna za sprawą prowadzących Dudzińskiej oraz Hajdugi, którzy bohaterom wieczoru zadawali pytania trudne i kreatywne. Chyba przeżytkiem odeszłym do lamusa są wieczory autorskie, podczas których literat czyta swoje utwory, a publiczność słucha i przeżywa… Interaktywna forma, z udziałem publiczności oraz różnorodność właśnie są atrakcyjniejsze, ciekawsze, żywsze i z pewnością pozostaną w sercach oraz umysłach odbiorców na dłużej. Całość pomyślana była jako promocja Antologii Grupy Literycznej Na Krechę „Wierszystawka artystyczna”, ukazującej się na zamknięcie 4. edycji ogólnopolskiej akcji antywalentynkowej. Każdy z uczestników otrzymał po kilka kartek pocztowych z poezją i grafiką, które 14 lutego rozdawane były w kilkunastu miastach Polski. Na zakończenie spotkania wiersz Marka Czuku odczytał Jacek Wysocki. To od kartki walentynkowej Marka wzięła się okładka Antologii. Prezentowali się także nasi rodzimi poeci: Janusz Amrogowicz, Aniela Cacak, Paulina Swacińska oraz zaocznie odczytano teksty Anny Okurowskiej, dziewczyny niegdyś związane były z Młodzieżowym Teatrem Poezji Alter Ego. Może czas na reaktywację Alter Ego, już w nieco dojrzalszej formie?…

Jak zwykle przy tego typu spotkaniach w kuluarach dzieje się także wiele ciekawego, dalsze plany, pomysły i zapowiedzi kolejnych spotkań. Już wkrótce wieczór autorski Jerzego Hajdugi, promujący najnowszy tom wierszy autora w opracowaniu graficznym Marii Kuczary, której wystawa w drezdeneckiej Bibliotece właśnie się zakończyła. Kto nie miał okazji obejrzeć klimatycznych fotografii artystki rodem z Krakowa, może to uczynić, gdyż wystawa powędrowała do Krzyża, gdzie przez najbliższy miesiąc zakotwiczy w przestrzeni Ośrodka Kultury.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie