MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aplikacja mObywatel po ważnej aktualizacji. Teraz można „odświeżyć” paszport covidowy. Sprawdź, jak to zrobić

Emil Hoff
Emil Hoff
22.11.2021 warszawa 
paszport covid'owy
n/z certyfikat zaszczepienia przeciwko covid-19, tzw. paszport covid'owy
fot. adam jankowski / polska press
22.11.2021 warszawa paszport covid'owy n/z certyfikat zaszczepienia przeciwko covid-19, tzw. paszport covid'owy fot. adam jankowski / polska press brak
Aplikacja mObywatel pozwala pobrać i obsługiwać paszport covidowy, czyli elektroniczny dokument, dowodzący naszego statusu zaszczepienia i umożliwiający podróżowanie po kraju. Wariant omikron koronawirusa skomplikował podróżowanie: niektóre kraje wymagają dwóch, inne trzech dawek szczepionki, w jednych certyfikat ważny jest przez rok, w innych 6 miesięcy. By się w tym nie pogubić, warto „odświeżyć” swój paszport covidowy przez pobranie wszystkich aktualnych kodów QR. Umożliwia to zaktualizowana wersja aplikacji mObywatel. Jak to zrobić?

Spis treści

Nawa wersja mObywatela „odświeży” nasz paszport covidowy

Aplikacja mObywatel, wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jest dobrze znana wszystkim turystom i podróżnikom, bo to właśnie ona pozwala pobrać na telefon Unijny Certyfikat COVID, zwany popularnie paszportem covidowym. Bez paszportu covidowego, dowodzącego szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa, nie zostaniemy wpuszczeni do wielu państw Europy i świata.

Wraz z rozwojem sytuacji pandemicznej pojawiły się jednak nowe wyzwania. Dawka przypominająca szczepionki przeciw koronawirusowi jest już niemal wszędzie pożądana, a w niektórych miejscach nawet wymagana. Nowe szczepienia wymagają nowych kodów QR. Dlatego powstała aktualizacja aplikacji mObywatel, umożliwiająca odświeżenie paszportu covidowego i uzupełnienie brakujących kodów.

Paszport covidowy z dodatkowymi kodami QR

W najnowszej wersji aplikacji mObywatel udostępnione zostały dodatkowe kody QR, które mogą znacznie ułatwić podróżowanie w czasach pandemii koronawirusa. Kody odpowiadają każdej kolejnej dawce szczepienia na koronawirusa, którą przyjęliśmy. Należy uaktualnić aplikację, by pobrać kody i tym samym odświeżyć swój certyfikat covidowy.

Jak zaktualizować aplikację mObywatel?

Trzeba wykonać cztery kroki:

  1. Zaktualizuj aplikację, korzystając z oficjalnego sklepu Google lub App Store. Najnowsza wersja aplikacji mObywatel ma numer 3.1.1 (18.119) (system Android) lub 2.4.1. (588) (system iOS).
  2. Uruchom aplikację
  3. Wybierz „Unijny Certyfikat COVID”, potem „wyświetl ostatni pobrany kod QR”
  4. Następnie wybierz „odśwież”

Aplikacja pobierze wszystkie nowe kody QR i tym samym odświeży i uaktualni nasz paszport covidowy. Odświeżyć paszport możemy po każdym kolejnym szczepieniu. Kod QR powinien pobrać się już w kilkanaście minut po zarejestrowaniu szczepienia w elektronicznym systemie ewidencji.

Obejrzyj film z prostą instrukcją, jak ściągnąć nowe kody QR na aplikację mObywatel.

Paszport covidowy musi być aktualny. To niezbędny dokument podróżnika i turysty

Posiadanie aktualnego paszportu covidowego jest ważne dla wszystkich, którzy chcą podróżować po Europie i świecie w czasie pandemii koronawirusa. Z powodu obaw przed wariantem omikron wiele krajów wprowadziło dodatkowe obostrzenia dla podróżnych, jak np. wymóg jedocześnie i szczepienia, i testu na koronawirusa.

Zaktualizowany paszport covidowy, uzupełniony o wszystkie niezbędne kody QR, zaoszczędzi nam kłopotu na granicy i pozwoli dostać się do miejsca, do którego chcemy dojechać, bez konieczności czekania na potwierdzenie ważności naszego szczepienia.
Przed przekroczeniem granicy należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi podróżnych w danym państwie, a potem wybrać z listy kodów QR w aplikacji mObywatel odpowiedni kod, dowodzący szczepienia (niepełnego, pełnego albo z dawką przypominającą) lub testu.

Źródło: gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aplikacja mObywatel po ważnej aktualizacji. Teraz można „odświeżyć” paszport covidowy. Sprawdź, jak to zrobić - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto