Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arabia Saudyjska okiem Sułtany, czyli "Sekrety księżniczki"

Maja
Maja
Recenzja "Sekretów księżniczki", najnowszej książki Jean Sasson, opisującej życie współczesnych muzułmanek na Bliskim Wschodzie.

Książka „Sekrety księżniczki” została napisana przez Jean Sasson, amerykańską dziennikarkę, która w latach 70. XX w. wyjechała do pracy w Arabii Saudyjskiej. Tam poznała pochodzącą z saudyjskiej rodziny królewskiej księżniczkę Sułtanę. Przyjaźń obu kobiet zaowocowała pięcioma powieściami o życiu w arabskiej rodzinie panującej Al Su’ud. Historie dotyczące monarchii są tłem dla nagłośnienia ważnych problemów społecznych arabskiego świata, zwłaszcza dotyczących wszelkich form dyskryminacji kobiet.

Główną bohaterką i narratorką „Sekretów księżniczki” jest Sułtana Al Su’ud, matka, babka, aktywistka społeczna. Sułtana żyje w wielkim luksusie, który dosyć szczegółowo opisuje i który traktuje jako coś oczywistego. Sposób, w jaki opowiada swoją historię jest charakterystyczny dla przykładnej muzułmanki – pokorny, spokojny i wyważony. Kobietę cechuje wielka akceptacja zasad swojej kultury i religii, nawet tych, jakie my, Europejczycy uznalibyśmy za ograniczające, zbyt patriarchalne. To uznanie zasad nie oznacza jednak tolerancji wobec krzywdy wyrządzanej kobietom. Sułtana omawia obszary najbardziej wymagające transformacji w swoim kraju, m.in. zlikwidowanie systemu opieki mężczyzn nad kobietami, zniesienie zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety, rozwiązanie saudyjskiej policji religijnej, nadanie kobietom praw wyborczych (ten postulat urzeczywistnił się w 2015 roku), uznanie prawa ludzi do wypowiadania własnych poglądów, zakazanie możliwości aresztowania i torturowania dzieci czy też wprowadzenie regulacji wiekowych w zakresie zawierania małżeństw. Społeczeństwo saudyjskie boryka się z niewyobrażalnymi dla nas problemami społecznymi, których rozwiązanie blokują konserwatywni obywatele. Walka z nimi zdaje się być niewiarygodnym wysiłkiem i pracą, której efekty bywają jedynie drobnymi sukcesami.

Sułtana opowiada kilka nieprawdopodobnie tragicznych historii skrzywdzonych kobiet, ale także mężczyzn torturowanych i więzionych za to, że chcą zmian w arabskim świecie. Trudno uwierzyć, że historie przypominające scenariusze wynaturzonych horrorów to prawdziwy los milionów kobiet i dzieci na całym Bliskim Wschodzie. Niestety, tych kilka ważnych przekazów ginie wśród rozbudowanych opisów życia egzaltowanej księżniczki, której problemy i styl życia są radykalnie odmienne od zwykłych arabskich kobiet. Kontrast między kobiecymi tragediami Saudyjek, Syryjek, Jemenek czy Pakistanek a standardem życia Sułtany nie eksponuje tego, co w książce jest najważniejsze – koszmaru, który jest elementem codzienności tych ludzi; zbytek arabskiej rodziny królewskiej jest irytujący, a ich troski oderwane od rzeczywistości. Niemniej jednak książka jest wartościowa, bo zwraca uwagę zachodniego świata na to, co dzieje się w tej części świata, na którą zwrócone są nasze oczy ze względu na napływ imigrantów.

Wydawnictwo Znak Literanova zorganizowało akcję, która ma pogłębić zainteresowanie problemami arabskich kobiet. Do każdego egzemplarza książki „Sekrety księżniczki” dołączony jest orientalny tatuaż – symbol solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Wydawnictwo zachęca, by wykonywać tatuaż, sfotografować go razem z książką i zamieszczać na portalach społecznościowych z oznaczeniem #sekretyksiężniczki #sasson. Wraz z Wydawnictwem Znak Literanova zachęcam do udziału w akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto