Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy rozkopią poznański rynek. Szukają odpowiedzi na pytanie, co było na jego miejscu przed powstaniem miasta

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Archeolodzy rozpoczęli wykopaliska na poznańskim Starym Rynku. Prace potrwają do końca roku. Naukowcy będą szukać odpowiedzi na pytanie dlaczego w tym miejscu zostało ulokowane miasto.

Przedmiotów jakie używali poznaniacy w XIII wieku, pozostałości po budynkach, jakie na Starym Rynku były kiedyś spodziewają się znaleźć archeolodzy rozpoczynający dzisiaj wykopaliska na poznańskim Starym Rynku. Prace potrwają do końca roku. Głębokie na 4 metry pojawią się pod ratuszem przy Pręgierzu, między Pałacem Działyńskich a budynkiem Wagi, zaś trzeci na wylocie ul. Jana Baptysty Quadro, nieopodal pomnika Bamberki.

Łącznie wykopaliska zajmą 234 metry kwadratowe powierzchni. Miejsca zostały tak wyznaczone, by nie utrudniały działania restauracyjnych ogródków i komunikacji na Rynku. Prace mają dać obraz życia poznaniaków we wczesnym średniowieczu.

- To pierwsze tak szeroko zakrojone badania archeologiczne na głównym placu Poznania . W porównaniu do Karkowa, Wrocławia i Gdańska centralny plac Poznania jest wciąż rozpoznany fragmentarycznie – mówi Katerina Zisopulu–Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, która poprowadzi wykopaliska.

Archeolodzy mają też nadzieję odnaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego właśnie w tym miejscu ulokowane zostało miasto oraz co było w tym miejscu przed lokacją miasta w roku 1253? Efekty prac wykopaliskowych wykorzystane będą przy zagospodarowaniu przestrzeni Starego Rynku. A projekt płyty Rynku ma powstać w roku 2016.

- Nie wykluczam, że po przebudowie płyty Starego Rynku, znikną z niej krawężniki, a ciągi piesze będą zaznaczone płytami. Na pewno musi się poprawić i estetyka i funkcjonalność Starego Rynku - mówi Joanna Bielawska – Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Czytaj także: Rosyjski statek Progress ma kłopoty. Trafił na niewłaściwą orbitę i może spłonąć w atmosferze ziemskiej

Równolegle z badaniami archeologicznymi prowadzone będą badania geologiczne i analiza hydrologiczna podłoża Rynku. Na ich podstawie opracowana ma być koncepcja odwodnienia płyty Rynku.

(AIP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto