Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio papieżem Franciszkiem

Mateusz
Mateusz
Zaktualizowano 
Nowym papieżem został Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię Franciszek! 266. papieża wybrano w 5. głosowaniu.

18.01 Nadal nie ma białego dymu nad Kaplicą Sykstyńską! W takim razie to już pewne, że w czwartym głosowaniu kardynałowie nie zdecydowali, kto będzie papieżem. Czekamy do 19-tej na kolejne czwarte dziś wyniki konklawe.

18.00 W Watykanie zapada zmierzch. Kardynałowie najprawdopodobniej do 19 będą obradowali na piątym posiedzeniu konklawe.

17.47 Wczoraj rozpoczęło się konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI. Papież zakończył posługę Piotrową 28 lutego o 20.00.

17.37 Kolejna mewa siada na kominie. Na placu św. Piotra rozbrzmiewają oklaski.

17.23 Najprawdopodobniej za kilka minut rozpocznie się już piąte posiedzenie konklawe.

17.17 Jeśli dym nad Kaplicą Sykstyńską nie pojawi się w najbliższych minutach, będzie to oznaczało, że w czwartym głosowaniu kardynałowie nie wybrali papieża.

17.10 Jeszcze około 20 minut musimy poczekać na ewentualne ogłoszenie wyboru papieża.

17.00 Słychać w Watykanie dzwon, który obwieszcza już godzinę 17.00. Nad pielgrzymami przelatuje śmigłowiec Policji.

16.59 Czwarte głosowanie (to obecne - dodaje red.) może być kluczowe. Do tej pory 2 z 3 ostatnich konklawe zakończyło się w tym momencie.

16.56 Watykan w strugach deszczu czeka na nowego papieża.

16.54 Kolejna sesja głosowań powinna rozpocząć się przed godz. 16:30. Czyli za kilka minut.

16.51 Służby porządkowe rozstawiają barierki, które chronią pielgrzymów od użytecznej części miasta.

16.44 60 kardynałów elektorów jest z Europy, 19 - Ameryki Łacińskiej, 14 - Ameryka Północna, 11 - Afryka, 10 - Azja, 1 - Oceania.

16.26 Biały ptak usiadł na kominie z którego obwieszczany jest wybór papieża.

16.29 Spośród 117 kardynałów, uprawnionych do głosowania, na konklawe nie przyjechało dwóch. Z udziału w nim zrezygnowali emerytowany arcybiskup Dżakarty w Indonezji, kardynał Julius Riyadi Darmaatmadja, który jest ciężko chory, a także były prymas Szkocji, kard. Keith O'Brien, zamieszany w skandal seksualny.

16.25 Plac Świętego Piotra zaczął się zapełniać. Wszyscy czekają na dym inauguracyjny wybór papieża.

16.15 Watykan podał wczoraj oficjalnie, że aby uniknąć niejasności, zastosowane zostaną specjalne mieszaniny do wytwarzania dymu. Czarny dym powstanie z mieszaniny nadchloranu potasu, antracenu i siarki. Biały dym będzie wynikiem spalania mieszanki chloranu potasu, laktozy i kalafonii.

16.08 Na placu św. Piotra rozbito już wczoraj dwa namioty medyczne. Jest także karetka pogotowia.

16.04 Skończyła się w Rzymie sjesta. Pada deszcz na placu św. Piotra, jest obecnie kilka tysięcy osób.

16.00 Najprawdopodobniej w tym momencie kardynałowie rozpoczynają czwarte posiedzenie konklawe na którym ma zostać wyłoniony papież.
15.50 Za 10 minut rozpocznie się trzecie w dniu dzisiejszym głosowanie.

14.14 Kardynałowie zjedli obiad o godzinie 13.00. Na głosowanie powrócą dopiero o 16.00

13.29 Benedykt XVI śledzi sytuację w telewizji. Wieści te pochodzą od sekretarza papieża-emeryta abp. Georga Gansweina.

13.20 Nadal trwa spotkanie z dziennikarzami, rzecznika Watykanu. - Kardynałowie czują się dobrze. Atmosfera, która dzisiaj towarzyszy wszystkim jest bardzo radosna. - mówi Lombardi.

13.10 - Wczoraj wieczór zobaczyliśmy o godz. 19.42 czarny dym, dzisiaj też kwadrans po godz. 11, co znaczy, że odbyły się już trzy głosowania, które nie doprowadziły do wyboru papieża - powiedział ks. Lombardi.

13.03Rozpoczyna się konferencja prasowa rzecznika Watykanu - ks. Federica Lombardi.

13.02 Przed chwilą w telewizyjnym wydaniu BBC oraz CNN poinformowali, że cytuje: "Jeśli potwierdzą się nieoficjalne przypuszczenia, papież zostanie wybrany jutro. Z kolei ze źródeł dyplomatycznych wynika, że inauguracja nowego pontyfikatu jest planowana na 19 marca. "

12.46 Bosy pielgrzym z pewnością stanie się jednym z symboli trwającego konklawe.

12.45 Na placu św. Piotra pojawił się kolejny już dzień tajemniczy bosy pielgrzym.

12.00 Przestał padać deszcz nad Watykanem!

11.55 Po południu odbędą jeszcze dwa głosowania. Kolejne znaki wychodzące z Kaplicy Sykstyńskiej mogą pojawić się między godziną 17:30 a 18. Gdyby w pierwszym popołudniowym głosowaniu nie wybrano papieża to drugi znak - dym widać będzie około 19.

11.39 Nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się czarny dym. Oznacza to, że po dwóch przedpołudniowych głosowaniach kardynałowie nie zdołali wybrać nowego papieża.
11.36 Zapraszam Państwa do zapoznania się z materiałem pt. "Czekając na papieża. Czekając na wybór Timothy Dolana" autorstwa Dawida Serafin. Bardzo ciekawy materiał ...

11.30 Konstytucja Apostolska „Universi dominici gregis” wymaga, aby kardynałowie przekazali kamerlingowi także wszelkie pisma i notatki sporządzone w czasie konklawe. Muszą one zostać spalone razem z kartami do głosowania, a dym który powstaje podczas ich spalania obwieszcza zgromadzonym na placu św. Piotra czy papież został już wybrany, czy potrzebne będą kolejne głosowania.

11.28 Po zakończeniu tych czynności skrutatorzy siadają za stołem ustawionym przed ołtarzem; pierwszy z nich bierze kartkę, otwiera ją i przekazuje następnemu liczącemu. Ten podaje ją trzeciemu skrutatorowi, który głośno i wyraźnie czyta nazwisko. Skrutatorzy sumują liczbę oddanych głosów i odnotowują je na arkuszu. Ostatni ze skrutatorów przebija każdą kartę igłą w punkcie, w którym znajduje się słowo "Eligo" i nawleka je na nitkę.

11.27 Później rozpoczyna się tzw. "faza druga", czyli samo głosowanie (Scrutinium vere proprieque). Każdy kardynał w sekrecie pisze na kartce nazwisko swego kandydata, składa ją na pół i trzymając ją w górze podchodzi do urny do głosowania, ustawionej przy ołtarzu. Wrzuca kartkę do urny wypowiedziawszy formułę przysięgi: "Powołuję na świadka Chrystusa Pana, który mnie osądzi, że mój głos jest dany na tego, który - według woli Bożej - powinien być moim zdaniem wybrany".

11.26 Ceremoniarze daje każdemu kardynałowi kartę do głosowania z napisem: "Eligo in Summum Ponteficem".

11.26 W pierwszej fazie kardynał diakon losuje nazwiska trzech liczących głosy (skrutatorzy), trzech rewizorów i trzech osób (Infirmarii), powołanych do ewentualnego zebrania głosów od nieobecnych w kaplicy chorych kardynałów, przebywających w watykańskim hotelu, Domu Świętej Marty.

11.25 Cała operacja głosowania podzielona jest na trzy etapy, nazywane po łacinie: Antescrutinium, Scrutinium vere proprieque i Post-scrutinium.

11.22 Coś niesamowitego dzieje się na placu św. Piotra w Watykanie. Pomimo deszczu wiernych jest coraz więcej.

11.11Białego dymu nie było, sede vacante nadal trwa. Kardynałowie przystąpili najprawdopodobniej już do trzeciego głosowania (drugiego dzisiaj - dodaje red.). Czy teraz uda się wskazać nowego papieża?

11.06 Możliwe jest, że rozpoczęło się już drugie dzisiejsze głosowanie. Gdy nie wybrano papieża w pierwszym porannym głosowaniu, kardynałowie mogliby przystąpić do drugiego nie paląc kard do głosowania od razu.

11.00 Trwa tajemnica konklawe. Z komina kapią tylko krople deszczu. Tłum na placu św. Piotra gęstnieje!

10.53 Po blisko 8 latach od wyboru, 11 lutego Bexnedykt XVI ogłosił decyzję o ustąpieniu z urzędu. "Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu, w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły, z powodu zaawansowanego wieku, nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową" - ogłosił. Jednakże oficjalnie od 28 lutego 2013r. od godz. 20.00 kościół katolicki przeżywa "Sede vacante"

10.49 Eksperci przewidują, że nazwisko następcy Benedykta XVI poznamy za 3-4 dni.

10.40 Tak wyglądało to wczoraj po pierwszym tzw. "sondażowym" głosowaniu.

10.35 Pomimo obfitych opadów deszczu na placu zbiera sie coraz większa rzesza wiernych.

10.25 W Rzymie zmiana pogody - zaczyna padać deszcz.

10.20 Już za 10 minut cały świat znów zacznie wpatrywać się w ten najsłynniejszy obecnie komin świata...

10.15 Archidiecezja Los Angeles zgodziła się zapłacić blisko 10 mln dol. w ramach ugody zawartej z czterema ofiarami pedofilii - poinformowali prawnicy tych osób. W sprawę zamieszany jest kardynał Roger Mahony, który bierze udział w konklawe w Watykanie. Więcej przeczytasz na RMF FM

10.10 Nie żyje Marek Skwarnicki, przyjaciel Jana Pawła II. Z Janem Pawłem poznał się w redakcji "Tygodnika Powszechnego"

10.07 Na placu św. Piotra jest coraz więcej pielgrzymów. Zakończyła się też już Msza poranna sprawowana nad grobem bł. Jana Pawła II.

10.00 Pierwszego dymu możemy spodziewać się od 10.30 do 11.00, drugiego 11.45 - 12.15.

09.58 PAP podał w swoim komunikacie, iż kardynałowie weszli po porannej mszy już do Kaplicy Sykstyńskiej. Zatem rozpoczyna się głosowanie.
09.55 W Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie od 25 minut powinno trwać już głosowanie.

09.50 Środowa włoska prasa informuje nieoficjalnie, że transmisję z inauguracji konklawe oraz czarny dym oglądał w telewizji emerytowany papież Benedykt XVI, przebywający w Castel Gandolfo.

09.45 W konklawe bierze udział czterech Polaków. Dwaj z nich - Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko mieszkają w Rzymie, natomiast pozostali to arcybiskupi Warszawy - Kazimierz Nycz i Krakowa - Stanisław Dziwisz.

09.27 Papież wybrany na rozpoczynającym się dziś drugim dniu konklawe będzie musiał uzyskać poparcie przynajmniej 77 kardynałów spośród wszystkich 115 elektorów.

09.26 Zgodnie z przepisami obowiązującej obecnie Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II „Universi dominici gregis” aby wybór papieża mógł zostać uznany za ważny, wymagane jest, aby kandydat uzyskał większość przynajmniej dwóch trzecich głosów kardynałów-elektorów.

09.16 W tym momencie powinna zakończyć się Msza, kardynałowie powinni udać się do Kaplicy Sykstyńskiej na kolejne dwa głosowania.

09.08 Nad grobem bł. Jana Pawła II także trwa liturgia eucharystyczna.

09.03 Na placu św. Piotra jest pusto.

08.33 Od kilku minut w Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim najprawdopodobniej trwa msza święta.

08.08 W Watykanie bardzo piękna pogoda, świeci słońce. Czy to już czas aby poznać papieża?

Zapraszam do zapoznania się z relacją minuta po minucie z wczorajszego posiedzenia konklawe w artykule: "Czarny dym nad Bazyliką św. Piotra - na razie nie wybrano papieża"
07.45 Wiemy, że kardynałowie ran będą głosować dwukrotnie. Co oznacza, że między godziną 10.30, a 12.30 możemy spodziewać się dymu nad Kaplicą Sykstyńską.

07.30 Po godzinie 8 kardynałowie udadzą się do Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim na mszę. Ma ona zakończyć się około 9.30

07.07 Kardynałowie elekci zjedli w Domu Świętej Marty wczoraj wieczorem prostą, lekką kolację. Podano do wyboru klasyczny makaron z sosem pomidorowym i zupę jarzynową. Były również różne warzywa i sery.

07.05 Kardynałowie powinni właśnie kończyć śniadanie w Domu Świętej Marty. Według oficjalnego programu rozpowszechnionego przez Watykan dostojnicy mieli je zjeść między 6.30 a 7.30.

Elektor wypisuje nazwisko swego kandydata na kartce, składa ją na pół i udaje się w stronę stołu przed ołtarzem, gdzie zasiadają trzej skrutatorzy. Przysięga, że wypisał na kartce nazwisko tego, który jego zdaniem powinien być wybrany, kładzie kartkę z głosem na tacy, a następnie z tacy wsuwa do urny. Po zakończeniu głosowania jeden skrutator odczytuje nazwisko zapisane na kartce, drugi robi to samo, a trzeci zapisuje i ogłasza je wszystkim. Kartki z głosami przebijane są igłą i nawlekane na sznurek. Po przeliczeniu głosów kartki są palone w jednym z dwóch pieców, a w drugim dzięki chemikaliom nadaje się dymowi odpowiedni kolor – biały w przypadku wybrania papieża, a czarny, gdy głosowanie nie dało rezultatów.

06.27 Faworytem watykanistów jest kardynał Angelo Scola, którego miał wskazać elektorom Benedykt XVI.

06.26 W Watykanie wstaje nowy dzień. To znaczy, że za kilka minut 115 kardynałów elektorów wspólnie zje śniadanie.

Wczorajszy czarny dym nad Kaplicą Sykstyńską obwieścił światu, że po pierwszym głosowaniu na konklawe nie dokonano wyboru papieża. Tego zresztą się nie spodziewano. 115 kardynałów elektorów powróci za kilka godzin do Kaplicy Sykstyńskiej aby po raz kolejny oddać głos. Na watykańskiej giełdzie nazwisk na następce Benedykta XVI najczęściej mówi się o Włochu kardynale Angelo Scoli i kardynale Brazylijczyku Odilo Schererze.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3